13 krajów UE z nadwyżką, a Polska w czerwonym obozie w UE [Wykres dnia]

13 krajów Unii Europejskiej odnotowało w 2017 r. nadwyżkę w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Polska, z deficytem na poziomie 1,4 proc. PKB, nie znalazła się w tym gronie.

W 2017 r. największą nadwyżkę w sektorze finansów publicznych odnotowała Malta (3,5 proc. PKB), a na kolejnych miejscach znalazły się Cypr (1,8 proc.) i Szwecja (1,6 proc.). Po drugiej stronie znalazły się: Hiszpania (-3,1 proc.), Portugalia (3 proc.) i Rumunia (-2,9 proc.).

(Bankier.pl)

Cała UE była 1 proc. na minusie - łączny deficyt sięgnął 150,25 mld euro, o ponad 100 mld euro mniej niż rok wcześniej. Nominalnie największą nadwyżkę odnotowały Niemcy (34 mld euro), a deficyt - Francja (61,4 mld euro).

Polska, wraz z 14 innymi krajami Unii, znalazła się w "czerwonym obozie". Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 1,4 proc. PKB, co i tak jest najlepszym wynikiem co najmniej od 1995 r. (dokąd sięgają wyliczenia GUS). Jest to także wynik lepszy od kwietniowych szacunków (1,7 proc.).

Eurostat opublikował również statystyki dotyczące zadłużenia publicznego państw UE. Relatywnie najmocniej zadłużone były: Grecja (176,1 proc. PKB), Włochy (131,2 proc.) i Portugalia (124,8 proc.). Najmniejszy dług miały: Estonia (8,7 proc. PKB), Luksemburg (23 proc.) i Bułgaria (25,6 proc.).

(Bankier.pl)

Najmocniej dług zredukował Cypr (-9,4 proc. PKB). Tylko w dwóch krajach zadłużenie sektora finansów publicznych wzrosło - o 2,3 proc. w przypadku Luksemburga i 0,3 proc. - Francji.

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych obejmuje m.in. budżety rządu i samorządów, ale również funduszy (ZUS, KRUS, NFZ, KFD) i innych jednostek organizacyjnych zależnych od finansowania z publicznej kasy, dlatego lepiej ilustruje stan finansów kraju niż samo saldo budżetu państwa, najczęściej przyciągające uwagę opinii publicznej.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 15 glos_rozsadku

BRAWO PIS! Zadłużyliście Polaków na dziesiątki lat.

! Odpowiedz
12 16 pis_po_jedno_zlo

W 2019r. deficyt wyniesie ponad 100 mld zł. Co jest najśmieszniejsze, PIS będzie nie dowierzać i zacznie szukać winnych, bo jak to socjalizm nie działa? Przecież rozdawnictwem tworzy się mocarstwa ekonomiczne... Strach się bać ile pojawi się nowych podatków...

! Odpowiedz
38 38 devnull

Poleci inflacja i znowu będziemy konkurencyjni zwiększy się obrót, jakoś przeżyjemy, niestety ci co mają oszczędności zapłacą za to . Ale to nie piselektorat więc nie ma się czym przejmować. No może Frankowicze się obraża.
Najgorsze jest to że jak przegrają to pewnie kryzysik będzie. Znowu ciemny lud nie zrozumie że decyzje polityczne widać w gospodarce po latach i będzie wszystko na następną ekipę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 32 dyktator_kaczka

Gdy w kraju rządzi Bezprawie i Niegodziwość to taki kraj jak Polska ma gigantyczny deficyt, kraje cywilizowane i demokratyczne notują nadwyżkę budżetową.

! Odpowiedz
33 36 sel

Za to inwestycje zahamowały całkowicie.. i kapitał ucieka co wi dać choćby po spadkach na GPW..

! Odpowiedz
31 26 sel

Po wyborach wyjdą na jaw bajki PInokia , deficyt dużo większy wpływy są tylko na papierze , a faktycznie wzrósł deficyt na nie płaconym wacie o 100% bo z pustych faktur nikt nie naleje , a zadłużenie pewnie rośnie o 100 mld rocznie..

! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 37 karroryfer

Takie zestawienia są bez sensu. Jaki jest sens zestawienia Cypru i Francji ???
Wśród tych na + są tylko 3 kraję nadające się do porównania a tylko jeden większy od Polski

! Odpowiedz
58 81 trooper

Tak się zapożyczaliśmy w szczycie koniunktury, to co zrobimy gdy się w końcu skończy? Ale to już będzie problem innego rządu.

! Odpowiedz
28 77 b43

Państwowy dług publiczny w: 2007 - 527,4 mld, 2015 - 834,5 +153 mld z OFE = 987,5 mld
A teraz (987,5/527,4)-1=0,87 czyli samo PO/ZSL w ciągu jedynie 8 lat zwiększyło nasze zadłużenie o 87%, ale co chyba najważniejsze od POnad roku nasze zadłużenie krąży gdzieś w rejonie 950mld, więc problem będzie ale jak rząd się zmieni! ;) PO/ZSL= druga Grecja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 7 antybolszewik odpowiada b43

Nie uwzględniasz zmian cen walut. Bez nich twoje wyliczenia sa o kant ...

! Odpowiedz
8 22 and00

Po 1 w stosunku do PKB to nam zadłużenie spada, po 2 deficyty są kilkukrotnie(!) niższe niż za poprzedniej koalicji, i po 3 Nie sadzę żeby przez następne 5 lat nie przyszło spowolnienie, tak że PiS z tym będzie musiał sobie poradzić

! Odpowiedz
3 7 b43 odpowiada antybolszewik

Nie uwzględniam, bo te dane które tu podałem już to uwzględniają. ;) Więcej na temat metod liczenia długu znajdziesz pewnie w przepisach i różnych publikacjach, w tym w raportach np Ministerstwa Finansów.

! Odpowiedz
1 1 antybolszewik odpowiada b43

Właśnie nie uwzględniają bo podajesz nominalny dług w złotówkach człowieku!

! Odpowiedz
21 42 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
58 48 search

I tu dochodzimy do prawdziwych slow premiera, robic za miske ryzu i mamy rozwoj wspanialej kato ojczyzny. Elita Panow i I sort bedzie miec sie dobrze.
Co do populacji to Kaczor powinien placic bykowe, zadnego dzieciora nie splodzil, byczek zyje na koszt panstwa, chodzi jakby byl wciazy i mial rodzic. Sytuacje ratuje bratanica 3 facetow i 3 dzieciorow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 23 silvio_gesell odpowiada search

Robi się za miskę ryżu wtedy, gdy rodzi się za dużo dzieci, a nie za mało.

! Odpowiedz
5 22 matpoz1

Aby rozbroić bombę demograficzną jedynym rozwiązaniem jest ściąganie imigrantów do pracy, bez możliwości uzyskania przez nich obywatelstwa, korzystania z systemów socjalnych emerytalnych itp. i obciążeniem ich specjalnym podatkiem tak jak to robi np. Arabia Saudyjska.

! Odpowiedz
1 20 matpoz1 odpowiada silvio_gesell

Przy takim niedoborze roczników, od ponad 20 paru lat, rocznie rodzi się o 40% dzieci za mało ,czeka na bida z nędzą na starość, a raczej tych szczęśliwców, którzy nie zachorują na nowotwór czy inne kosztowne choroby, bo państwowa opieka zapewne będzie funkcjonować, ale w ograniczonym zakresie.

! Odpowiedz
3 5 silvio_gesell odpowiada matpoz1

To prawda, choć imigracja nie pomoże na niską dzietność, bo prowadzi do radykalizacji krajów z których pochodzą migranci i być może nawet do wojny.

! Odpowiedz
0 3 matpoz1 odpowiada silvio_gesell

Oczywiście dzietności nie poprawi, ale zapobiegnie rozsypaniu się całego systemu.
Imigracja w wersji obecnej, może prowadzić do takich skutków.

! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell odpowiada matpoz1

Tak, jest bardzo trudno utrzymać stabilność systemu finansowego i nie doprowadzić do niepokojów społecznych gdy spada populacja. Wśród depopulujących się krajów najwyższą stabilność utrzymuje Japonia, tyle że oni praktycznie nie mają zadłużenia zewnętrznego. Inne depopulujące się kraje jak Ukraina, Grecja, Gruzja, Bośnia i Hercegowina zaliczyły poważny kryzys i/lub wojnę domową.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 po_co odpowiada silvio_gesell

Jestem ciekaw w czym mój post przeszkadzał moderatorowi, że został usunięty :)
Nie napisałem nic zdrożnego, napisałem że w Polsce potrzebne są dzieci, a model rodziny 2+3 i większej jest niepotrzebnie uprzywilejowany bo powinien być naturalny i pyk postu nie ma.

! Odpowiedz
37 32 search

Jeszcze do sytuacji Grecji jest duzo przestrzeni by pozyczac kase i dystrybuowac na projekty rozwojowe +

! Odpowiedz
3 38 wht

hulaj dusza piekła nie ma

! Odpowiedz
8 15 kerad_

W drodze do Grecji musimy jeszcze dogonić Niemcy i Francję!

! Odpowiedz
18 31 and00

Tylko że u nas zadłużenie jako % PKB maleje, w przeciwieństwie do czasów jak rządził Tusk, który zadłużał kraj 4-8% rocznie niezależnie od koniunktory, i wtedy faktycznie goniliśmy Grecję.
Ale co tam ważne napisać post, fakty się nie liczą, nie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil