13. emerytury każdego roku, a 14. tylko w 2021?

Rząd planuje ustawową wypłatę 13. emerytury każdego roku, ponadto chce wypłacić dodatkowe świadczenie emerytalne jednorazowo w 2021 r., tzw. 14-stkę – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

(fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Jak podano w wykazie prac, przedmiotowy projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Dodatkowo, w 2021 r. rząd proponuje jednorazową wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r., z wyjątkami przewidzianymi do wypłaty w grudniu 2021 r. i styczniu 2022 r. (w zależności od rodzaju świadczenia) w wysokości:

- kwoty najniższej emerytury - dla osób, których wysokość emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 2700 zł,

- kwoty najniższej emerytury, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2700 zł, nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury - w przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2700 zł.

"Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - napisano w wykazie prac.

"Dodatkowo, w projektowanej ustawie proponuje się zmianę w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym – dostosowującą nazwę świadczenia wypłacanego zgodnie z projektowaną ustawą, tj. z „jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego” na „dodatkowe roczne świadczenie pieniężne”. Rozwiązanie to wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe" - dodano.

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1.200 zł

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1.200 zł brutto – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak wynika z wykazu prac, w 2020 r., analogicznie jak w roku 2019 r., proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji, polegającą na:

- podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do: 1200 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej; 900 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

- zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł.

"Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,24 proc. Jednocześnie proponuje się, aby gwarantowana kwota podwyżki wynosiła 70 zł" - napisano w wykazie prac.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2019 r.

pat/ map/ ana/ tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 jendreka

Obiecują 13 emeryturę a jeszcze nie wypłacił mi należnej emerytury od października. Trzeci miesiąc czekam na emeryturę, chociaż mi się po prostu należy. No ale ja nie Szydło, więc może jestem w błędzie.

! Odpowiedz
4 13 pluto85md

Na kazdym kroku transfer do mniej pracowitych. Tak nie da sie zbudowac zaufania do systemu. Pracujesz duzo masz wyzsza emeryture, pracujesz malo -masz nizsza tak powinno byc! Tymczasem tesciowa po 30 latach skladkowych (do tego 5 dzieci) ma 1420 zl emerytury. I coraz blizej do minimalnej, ktora maja kobiety po 20 latach pracy, lub te ktore urodzily 4ke dzieci i pracowaly mniej niz 20 lat lub wcale. Jak odchodzila na emeryture miala cos kolo 1300 przy minimalbej ponizej 1000 (30% wiecej niz minimalna) za 10 lat pracy wiecej niz minimalne wymagania wydawalo sie ok. Od marca bedzie miala 1490 przy minimalnej 1200 (24% wiecej), jesli uwzglednic 13tke (roznica spadnie do 22%), z 14tka w 2021 (20%). Panstwo na kazdym kroku przekonuje ze nie oplaca sie odprowadzac skladek dluzej. Po obnizce wieku emerytalnego i przy takim podejsciu wkrotce polowa emerytow bedzie na minimalnym. Wtedy bedzie glosniejsza dyskusja o rownej emeryturze. Czyli jak placisz skladki tzn., ze tak naprawde placisz podatki. Tylko po co wtedy oszukiwac spoleczenstwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ojkonomist

zgadzam się z Tobą całkowicie. Tylko rzetelna waloryzacja (w tym roku powinno być min. 5%) daje sprawiedliwe traktowanie emerytów, bo "13" to socjalizm - wszystkim równo. Trzynastkę dostaje ten do uczciwie pracował wiele lat, ten co mało pracował bo był leniwy i ten który prowadził (prowadzi?) dobrze prosperującą firmę ale płacił najniższy ZUS a pieniądze lokował w inne aktywa. Jak to powiedział kiedyś Kurski na obiecanki PO "a ciemny naród to kupi..."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 talmud

a 15 emerytura tylko za 4 lata .....bo "wybory".......zeby bylo......LOL

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil