REKLAMA

13. emerytury każdego roku, a 14. tylko w 2021?

2019-12-09 10:20
publikacja
2019-12-09 10:20

Rząd planuje ustawową wypłatę 13. emerytury każdego roku, ponadto chce wypłacić dodatkowe świadczenie emerytalne jednorazowo w 2021 r., tzw. 14-stkę – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

/ fot. Andrzej Sidor / FORUM

Jak podano w wykazie prac, przedmiotowy projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Dodatkowo, w 2021 r. rząd proponuje jednorazową wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r., z wyjątkami przewidzianymi do wypłaty w grudniu 2021 r. i styczniu 2022 r. (w zależności od rodzaju świadczenia) w wysokości:

- kwoty najniższej emerytury - dla osób, których wysokość emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 2700 zł,

- kwoty najniższej emerytury, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2700 zł, nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury - w przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2700 zł.

"Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - napisano w wykazie prac.

"Dodatkowo, w projektowanej ustawie proponuje się zmianę w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym – dostosowującą nazwę świadczenia wypłacanego zgodnie z projektowaną ustawą, tj. z „jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego” na „dodatkowe roczne świadczenie pieniężne”. Rozwiązanie to wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe" - dodano.

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1.200 zł

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1.200 zł brutto – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak wynika z wykazu prac, w 2020 r., analogicznie jak w roku 2019 r., proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji, polegającą na:

- podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do: 1200 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej; 900 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

- zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł.

"Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,24 proc. Jednocześnie proponuje się, aby gwarantowana kwota podwyżki wynosiła 70 zł" - napisano w wykazie prac.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2019 r.

pat/ map/ ana/ tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jendreka
Obiecują 13 emeryturę a jeszcze nie wypłacił mi należnej emerytury od października. Trzeci miesiąc czekam na emeryturę, chociaż mi się po prostu należy. No ale ja nie Szydło, więc może jestem w błędzie.
pluto85md
Na kazdym kroku transfer do mniej pracowitych. Tak nie da sie zbudowac zaufania do systemu. Pracujesz duzo masz wyzsza emeryture, pracujesz malo -masz nizsza tak powinno byc! Tymczasem tesciowa po 30 latach skladkowych (do tego 5 dzieci) ma 1420 zl emerytury. I coraz blizej do minimalnej, ktora maja kobiety po 20 latach pracy, lub Na kazdym kroku transfer do mniej pracowitych. Tak nie da sie zbudowac zaufania do systemu. Pracujesz duzo masz wyzsza emeryture, pracujesz malo -masz nizsza tak powinno byc! Tymczasem tesciowa po 30 latach skladkowych (do tego 5 dzieci) ma 1420 zl emerytury. I coraz blizej do minimalnej, ktora maja kobiety po 20 latach pracy, lub te ktore urodzily 4ke dzieci i pracowaly mniej niz 20 lat lub wcale. Jak odchodzila na emeryture miala cos kolo 1300 przy minimalbej ponizej 1000 (30% wiecej niz minimalna) za 10 lat pracy wiecej niz minimalne wymagania wydawalo sie ok. Od marca bedzie miala 1490 przy minimalnej 1200 (24% wiecej), jesli uwzglednic 13tke (roznica spadnie do 22%), z 14tka w 2021 (20%). Panstwo na kazdym kroku przekonuje ze nie oplaca sie odprowadzac skladek dluzej. Po obnizce wieku emerytalnego i przy takim podejsciu wkrotce polowa emerytow bedzie na minimalnym. Wtedy bedzie glosniejsza dyskusja o rownej emeryturze. Czyli jak placisz skladki tzn., ze tak naprawde placisz podatki. Tylko po co wtedy oszukiwac spoleczenstwo.
ojkonomist
zgadzam się z Tobą całkowicie. Tylko rzetelna waloryzacja (w tym roku powinno być min. 5%) daje sprawiedliwe traktowanie emerytów, bo "13" to socjalizm - wszystkim równo. Trzynastkę dostaje ten do uczciwie pracował wiele lat, ten co mało pracował bo był leniwy i ten który prowadził (prowadzi?) dobrze prosperującą zgadzam się z Tobą całkowicie. Tylko rzetelna waloryzacja (w tym roku powinno być min. 5%) daje sprawiedliwe traktowanie emerytów, bo "13" to socjalizm - wszystkim równo. Trzynastkę dostaje ten do uczciwie pracował wiele lat, ten co mało pracował bo był leniwy i ten który prowadził (prowadzi?) dobrze prosperującą firmę ale płacił najniższy ZUS a pieniądze lokował w inne aktywa. Jak to powiedział kiedyś Kurski na obiecanki PO "a ciemny naród to kupi..."
talmud
a 15 emerytura tylko za 4 lata .....bo "wybory".......zeby bylo......LOL

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki