12 listopada: gdzie zrobisz zakupy?

2018-11-08 08:26, akt.2018-11-09 07:58
publikacja
2018-11-08 08:26
aktualizacja
2018-11-09 07:58

12 listopada 2018 r. już definitywnie będzie dniem wolnym od pracy. Sejm przyjął trzy poprawki proponowane przez Senat, a ustawa została już podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

12 listopada obowiązywać będą przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele / YAY Foto

Jedną ze zmian forsowaną przez Senat było ustanowienie 12 listopada dniem wolnym od handlu. Taki zapis nie znalazł się w pierwotnej wersji ustawy proponowanej przez Sejm. Izba wyższa parlamentu zgodziła się, by 12 listopada obowiązywał zakaz handlu.

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek potwierdził, że pracownicy handlu będą mieli wolne, bowiem do tego dnia odnoszą się przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele ze wszystkimi ich konsekwencjami. W związku z tym za ladą będą mogli stanąć właściciele małych sklepów oraz członkowie ich rodziny, pracować nie będą mogli zaś zatrudnieni w przedsiębiorstwie.

Czynne będą także sklepy sieci Żabka i Freshmarket, które są placówkami pocztowymi. A te, zgodnie z zapisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, mogą swobodnie funkcjonować w dni wolne. "Franczyzobiorcy mogą skorzystać z wyłączeń zawartych w Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w szczególności z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż we własnym zakresie. Decyzję o godzinach otwarcia sklepów podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje będą dostępne w poszczególnych placówkach" - czytamy w komunikacie przesłanym redakcji Bankier.pl przez Żabkę.

Biedronka, Lidl i Tesco nieczynne 12 listopada

12 listopada nie będą się mogły otworzyć za to galerie handlowe, duże sklepy, markety i dyskonty. Sieci Biedronka i Lidl do ostatniej chwili czekały z decyzją, czy tego dnia otworzyć swoje placówki. Ten drugi podał w komunikacie, że "dodatkowy dzień pozwoli wszystkim naszym pracownikom lepiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości". Z kolei Tesco jeszcze przed podpisaniem ustawy przez prezydenta zapowiedziało, że bez względu na rozstrzygnięcie sprawy da swoim pracownikom wolne, a ich sklepy będą nieczynne.

- Firmy handlowe zostały postawione przed decyzją, czy otwierać sklepy, gdy zapisy ustawy stoją w sprzeczności z intencją ustawodawcy. To bardzo niepokojące, gdy prawo nie daje odpowiedzi, jak postępować w konkretnej sytuacji, tylko powoduje dalsze kontrowersje i niejasności. I to dosłownie na kilkadziesiąt godzin przed wolnym dniem - komentuje Beata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Zakupy 12 listopada będzie można zrobić w Biedronkach znajdujących się na dworcach. Te są bowiem czynne nawet w niedziele, w które obowiązuje zakaz handlu.

Handel dozwolony będzie też m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi. Zakupy można zrobić też w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych czy w środkach komunikacji miejskiej.

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
search
A czy Radyjko w Toruniu tez bedzie miec dzien wolny i da odpoczac agitacji Tadka.
do_niczego
Skoro 12 listopad ma być dniem wolnym od pracy to niech nim będzie dla wszystkich,wszystko powinno być zamknięte, LOGICZNE chyba ludzie by nie umarli przez jeden dzień.Sami sobie zaprzeczają ci Politycy tymi ustawami.
igła
Tak, tak, koniecznie.
Niech na ten dzień wyłączą wszystkie elektrownie, uziemią samoloty, zatrzymają pociągi zamkną stacje benzynowe, wyłączą bankomaty i ten cały straszny internet z FB na czele.
No i policjanci też niech mają wolne. Chociaż nie, oni i tak będą na L4.
karbinadel
Bardzo adekwatny nick :)
igła
Czyli jednak nauczycielki nie pojadą w ten dzień po ciuchy i torebki do galerii. Dwa dni bez zakupów !!!

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki