12 listopada będzie dniem wolnym od pracy

2018-10-24 00:46
publikacja
2018-10-24 00:46
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Projekt ustaw przewidywał także, że tego dnia nie będą obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę i święta.

/ fot. Filip Klimaszewski / FORUM

We wtorek Sejm zajął się projektem ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonym do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z uchwaloną ustawą 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Firmy krytykują dodatkowy dzień wolny od pracy

"Nie można w ten sposób zaskakiwać przedsiębiorstw."

Podczas dyskusji nad projektem w pierwszym czytaniu kluby poselskie PO, PSL-UED, Kukiz'15, Nowoczesna zapowiedziały, że nie poprą proponowanego projektu ustawy. Klub PiS opowiedział się za przyjęciem projektu.

Posłanka PO Joanna Frydrych zapowiedziała, że klub PO nie poprze proponowanego projektu ustawy. "Ta ustawa to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana". Jej zdaniem projekt ustawy "nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków" - uzasadniła.

Również klub Nowoczesna nie poparł projektu. Jak zaznaczył poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, "wszystkie badania i obliczenia wskazują, że jeden dzień wolny od pracy to strata dla gospodarki rzędu 6,5 mld zł, czyli 0,3 proc PKB". "Proponujecie rozwiązanie, które ja odbieram jako bonus dla wyborców PiS-u za to, żeby w drugiej turze wyborów zagłosowało na przedstawicieli PiS. My się nie damy na to oszukać" - mówił Meysztowicz do wnioskodawców.

Dni wolne od pracy w 2018 roku

Data

Dzień tygodnia

Nazwa święta

1 stycznia  

poniedziałek

Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia  

sobota

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

1 kwietnia  

niedziela

Wielkanoc

2 kwietnia  

poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja  

wtorek

Święto Pracy

3 maja  

czwartek

święto Konstytucji 3 maja

20 maja  

niedziela

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

31 maja  

czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia  

środa

święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada  

czwartek

Wszystkich Świętych

11 listopada  

niedziela

Narodowe Święto Niepodległości

12 listopada poniedziałek ? (wolne nie dotyczy publicznych szpitali, ambulatoriów, aptek, nie obowiązują zasady ograniczenia handlu w niedzielę i święta)

25 grudnia  

wtorek

Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia 

środa

Boże Narodzenie (drugi dzień)

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Z kolei posłanka ludowców Urszula Pasławska w imieniu klubu PSL-UED nie była przekonana, "że ustawa wydłużająca o jeden dzień święto 11 listopada, napisana dwa tygodnie przed tym świętem, jest właśnie tym, co ma stanowić o szczególności tej daty i jest najbardziej dziś potrzebne".

Przedstawicielka wnioskodawców, posłanka PiS Elżbieta Kruk zwróciła uwagę, że "w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę i stąd niniejsza epizodyczna ustawa". "11 listopada jest zwyczajowo dniem wonnym od pracy. Ustanowienie 12 listopada tego roku wolnym nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy do lat poprzednich. Projekt natomiast wywołuje pozytywne skutki społeczne" - dodała.

Według Kruk "uczynienie 12 listopada dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości".

W uzasadnieniu ustawy wnioskodawcy wskazali, że w dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

W ustawie posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

"Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczono.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
areoplan89
wszystko co robią robią dla aparatu urzędniczo-partyjnego bo ktoś kto ma firmę, jest rolnikem to co mu po tym dniu jak robić i tak musi.My możemy sobie narzekać na władzę ale nie wiem kto jest głupszy my bo widzimy co się dzieje i nic nie robimy czy oni, bo cały czas wprowadzają dla budżetówki wszystko co robią robią dla aparatu urzędniczo-partyjnego bo ktoś kto ma firmę, jest rolnikem to co mu po tym dniu jak robić i tak musi.My możemy sobie narzekać na władzę ale nie wiem kto jest głupszy my bo widzimy co się dzieje i nic nie robimy czy oni, bo cały czas wprowadzają dla budżetówki udogodnienia.
pjb
Są wybory są i igrzyska, cezar łaskawca dał jeden wolny dzień. Chyba raz na 100 lat mógłby dać cały tydzień !!!
karbinadel
Chęć schlebiania ludowi przez PiS zaczyna przybierać karykaturalne formy. Nie chodzi o sam dzień wolny, bo w tym nie widzę nic złego. Ale żaden posioł nie pomyśli, że głosowanie tego chybcikiem, dwa tygodnie przed faktem, może dezorganizować pracę przedsiębiorcom. Na przykład ktoś ma zaplanowaną jakąś konferencję Chęć schlebiania ludowi przez PiS zaczyna przybierać karykaturalne formy. Nie chodzi o sam dzień wolny, bo w tym nie widzę nic złego. Ale żaden posioł nie pomyśli, że głosowanie tego chybcikiem, dwa tygodnie przed faktem, może dezorganizować pracę przedsiębiorcom. Na przykład ktoś ma zaplanowaną jakąś konferencję lub targi, już wydrukowane katalogi, zaproszenia - i teraz wszystko psu w d....
jacek-19
"Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym" - ja dodalbym jeszcze 13 , 14 ,15 i 16 z racji hucznego obchodzenia swieta . Co na to suweren i Łobywatele ?
mktiger76
co to znaczy : "nie obowiązują zasady ograniczenia handlu w niedzielę i święta"
mało to zrozumiale. Dzień wolny, ale markety pracują? Mają oddać wolne w inny dzień ?
mkx
Eminencja ogłasza dzień wolny. ;)
jkl777
Ciesz sie, ze to dodali dzien wolny, a nie przesuneli niedzieli na poniedzialek. Marek Susuki juz nad tym "pracowal". A wtedy biada nam wszystkim.
search odpowiada jkl777
Ale to jest mysl, bo jakby oprzesunac Niedziele na Poniedzialek woowczas pracowalo by sie 5 dni a weekendy byly by 3 dniowe. Marek Caryca szczaw i mirabelka
search
Qa mogli juz pociagnac do 16 listopada jak sie bawic to sie bawic bo o suchym pysku.
Dlatego wnioskuje o +100 zeta dla kazdego na wodeczke,fajki i zagryche.
Powaznie, ci co maja wizyty lekarskie i czekali na nia rok poczekaja jeszcze rok.
Spedycja ma big problem jedynie urzedy sie ciesza,

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki