REKLAMA

11 stycznia upływa czas na złożenie wniosku o wyższą emeryturę

2021-01-08 05:46
publikacja
2021-01-08 05:46
fot. zbigniew kotara / Shutterstock

Do poniedziałku osoby urodzone w 1953 r. i pobierające wcześniejszą emeryturę, mają czas na złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że możliwość ta dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Czas na złożenie wniosku mija w poniedziałek 11 stycznia.

"Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia" – powiedział rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że osoba nadal pobierająca wcześniejszą emeryturę i niemająca jeszcze przyznanej emerytury powszechnej może złożyć o nią wniosek do ZUS-u.

"Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach" – poinformował rzecznik.

Z informacji ZUS wynika, że do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Z kolei osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi nic robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trooper
I po co te wnioski? Nie mógłby ZUS sam policzyć i dać każdemu korzystniejszą dla niego opcję? Wydaje się, że państwo liczy na zapominalskich i nie zorientowanych. Jak zwykle najsłabsze ogniwa dostaną strzał w kolano.
po_co
Wnioski działają jak spis powszechny stąd takie parcie. Niby wszystkie dane są w systemie ale zawsze pojawiają się dodatkowe pytania o średni dochód itd.
Dzięki temu przy okazji uzupełniane są dane które w tradycyjny sposób były by trudne do pozyskania.
1a2b
ZUS nie robi tego z automatu bo z pewnością zakłada, że są ludzie wolący niższą emeryturę. Szacun dla ZUS-u.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki