1000+ dla studentów, ale pod pewnym warunkiem. Nowy pomysł kandydata na prezydenta

Tysiąc złotych miesięcznie dla studentów przez cały okres nauki. Taki pomysł ma Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i kandydat na prezydenta z ramienia tej partii. 

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

W sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się debata ekspercka poświęcona programowi wyborczemu kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza.

W obszarze edukacji Kosiniak-Kamysz postuluje wprowadzenie stypendium-inwestycji dla studentów w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez okres studiów. Ale - jak mówił - warunkiem korzystania z tego stypendium byłoby jego odpracowanie i przez 10 lat po zakończeniu studiów taka osoba musiałaby pracować w Polsce.

Kosiniak-Kamysz mówił, że koszt stypendium dla jednego studenta będzie się wahał od 30 do 60 tys. zł, ale zwrot przez 10 lat pracy takiej osoby to 240 tys zł. 

Stare "kosiniakowe" 

Warto przypomnieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz jako minister pracy i polityki społecznej w rządzie Ewy Kopacz był odpowiedzialny za uruchomienie programu wsparcia kwotą 1 tys. zł wszystkich kobiet, które urodziły dziecko, a nie miały umowy o pracę i nie przysługuje im zasiłek macierzyński. Według założeń programu osoby pozostające bez pracy, zatrudnieni na umowę-zlecenie, studenci i rolnicy, otrzymują po 1000 złotych miesięcznie netto przez cały rok po urodzeniu dziecka. 

Plan został wdrożony 1 stycznia 2016 roku i istnieje do dziś. 

Pieniądze na wkład własny

W trakcie poprzednich spotkań z wyborcami szef PSL obiecywał także wsparcie dla chcących kupić mieszkanie na własność, bo - jak przekonywał - rządowy prgram "Mieszkanie Plus" okazał się wielką klapą. 

"Główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania. Mamy program +Własny kąt+. Pozwoli 100 tys. młodym polskim rodzinom na własne mieszkanie. Dostaną 50 tys. złotych od państwa na wkład własny" - mówił lider ludowców we wrześniu zeszłego roku. Dodał, że "problemem cywilizacyjnym dla Polski jest demografia".

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 znawca_wszystkiego

Rzygać mi sie chce.

! Odpowiedz
2 26 tindala

Świetny pomysł dla studentów socjologii, archeologii śródziemnorskiej i i studiów gender itp.
Jeszcze z gwarancją pracy na 10 lat po studiach. Kolejna głupawka kolejnego kandydata.
Owszem medycy, inżynierowie, opieka medyczna, technicy - tym należałoby stworzyć takie możliwości połączone z obowiązkiem odpracowania stypendium, lub bezpłatnych a kosztownych studiów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 and00

Wie ktoś czemu on ma dwuczłonowe nazwisko?
Po żonie?

! Odpowiedz
2 23 mariuszby

Niestety Kosiniak jest zupełnie niewiarygodny. Był w rządzie 8 lat miał możliwości pomóc Polakom - nie zrobił tego - czas minął.... po prostu nie wierzę. Tyle

! Odpowiedz
4 39 rimet1

Dlaczego to się nazywa Kosiniakowe jak za rządów Kosiniaka nie wypłacono ani złotówki. Pierwsze wypłaty nastąpiły w styczniu 2016 roku po przegranych przez PO-PSL wyborach.

! Odpowiedz
1 39 rimet1

Rozumiem, gdyby ktoś nazwał rąbnięcie większej gotówki (OFE) mianem na Kosiniaka czy pracę do śmierci Kosiniaczeniem.

! Odpowiedz
4 27 drabio

Raczej potrzeba więcej pieniędzy na stypendia naukowe.

! Odpowiedz
0 16 monty_python

a jak kolega zamierza to wyegzekwować?

! Odpowiedz
1 35 monty_python

bedzie kolega jak w PRLu zabierał studentom paszporty?

! Odpowiedz
0 2 and00 odpowiada monty_python

Przecież za granica tez można egzekwować długi, no chyba że ktoś pryśnie naprawdę daleko, albo do mocno egzotycznego kraju
Na całe życie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.