REKLAMA

100 mln zł na fotowoltaikę dla spółdzielni mieszkaniowych z Wielkopolski

2020-02-03 10:20
publikacja
2020-02-03 10:20

100 mln zł otrzymają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. W ramach programu „Mój prąd” powstają „Słoneczne dachy” – pilotaż przeprowadzony będzie w województwie wielkopolskim.

fot. Tom Fisk / / Pexels

Blisko 30 tys. gospodarstw domowych otrzymało dofinansowanie w ramach pierwszej edycji programu „Mój prąd’. Wsparcie w wytwarzaniu energii elektrycznej będzie dostępne również dla innych podmiotów w nowym projekcie „Słoneczne dachy”. Pierwsze wnioski składać będzie można od 1 marca 2020 roku. 

Spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty będą mogły otrzymać dotację na instalację paneli słonecznych na dachach bloków. Pilotaż programu „Słoneczne dachy” odbędzie się na terenie województwa wielkopolskiego. Budżet programu to 100 mln zł, w tym:

  • 80 mln zł preferencyjnej pożyczki (oprocentowanie wg stawki WIBOR, minimalnie 2% w skali roku),
  • 20 mln zł środków własnych WFOŚiGW w Poznaniu

Pożyczka z budżetu państwa może zostać umorzona w wysokości 10%. Koszty w wysokości 2,1 mln zł mogą w dłuższym czasie, 25 lat przełożyć się na oszczędności rzędu 8,3 mln zł, przeczytamy na stronie NFOŚiGW. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż paneli słonecznych o mocy elektrycznej do 50 kW.

fot. NFOŚiGW / / NFOŚiGW

- Sukces programu „Mój prąd” i zainteresowanie Polaków dotacjami na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne rozbudziły nasze apetyty na więcej. Dlatego rozszerzamy ofertę finansową (…) w Poznaniu przeprowadzimy pilotaż, który włączy budynki wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w trwającą rewolucję fotowoltaiczną – skomentował Michał Kurtyka, minister klimatu.

27 stycznia br. porozumienie w sprawie programu „Słoneczny dach” podpisali Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Jolanta Ratajczak, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

DF

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
Co to za dofinansowanie jak to kredyt? w bankach nie brakuje pieniędzy na kredyty..
reebok
Ekstra pomysł. Ciekawe kiedy w kuj-pom, bo sam bym założył na wspólnocie. Wiecie coś?
carlito1
To się spółdzielnie obłowią z ziomkami :)
wektorwg
Startuj! Utrzesz nosa ziomkom

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki