100 mln zł dla szpitali na przygotowania związane z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po odprawie premiera z wojewodami.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami o sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

Po zakończeniu spotkania premier poinformował, że premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które "szybką ścieżką" za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale "na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronawirusa".

Dworczyk powiedział, że rząd przygotowuje także zapasy badań na koronawirusa SARS-CoV-2.

"Dzisiaj wyleciał rządowy samolot. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem" - powiedział.

Minister zdrowia na konferencji prasowej poinformował, że premier wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. "To oznacza, że teraz wojewoda decyzją administracyjną, która jest pod rygorem natychmiastowej wykonalnośc,i może zlecać działania w szpitalach, które tę podwyższoną gotowość mają utrzymać" - wyjaśnił.

"Mam gorący apel. Jesteśmy w ministerstwie zdrowia otwarci, dostępni, niezależnie (od opcji politycznej-PAP), z prawa, z lewa, ze środka. Proszę dzwonić, proszę się dowiadywać" - powiedział minister na konferencji w Warszawie.

Cały czas dokupujemy testy na obecność koronawirusa, 30 tys. to liczba tych testów, które pojawią się w Polsce w najbliższych dniach - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, podkreślając, że nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile ostatecznie będzie ich potrzebnych.

Wojewodowie zostali zobowiązani, aby inspektorzy sanitarni w województwach pracowali 24 godziny na dobę - poinformował w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że od początku tygodnia koordynowane są przygotowania wojewodów do walki z koronawirusem.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na terenie blisko 50 krajów. W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.

autorki: Olga Zakolska, Dorota Stelmaszczyk, Karolina Mózgowiec

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ryszard_ochodzki

Jestem zażenowany, wszystkie coś znaczące państwa już majo koronawirusa, a my w tym zascianku jeszxze nie. Fakt, poszlismy ostatnio do przodu z nowoczesnoscia, mamy teczowych, ale np. stref no-go zones i koronawirusa jeszcze nie

! Odpowiedz
0 1 xxpp

Szkoda tylko, że te testy są bezużyteczne. Mogą dać wynik negatywny, a wciąż jesteś chory.

! Odpowiedz
1 3 fakpejsy

Niczego nie bedzie!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil