10 tys. dolarów dla restauracji, które zrezygnują z gotówki

analityk Bankier.pl

To nowa akcja organizacji Visa, która ma na celu promocję obrotu bezgotówkowego. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorstwa gastronomiczne – restauracje, kawiarnie czy food trucki. Pula nagród to 500 tys. dolarów, które zostanie podzielone na 50 firm.

Akcja „cashless challenge” ruszyła w Stanach Zjednoczonych, ale przedstawiciele organizacji Visa rozważają uruchomienie podobnego systemu na innych rynkach. Zasady są proste: punkty gastronomiczne, które zdecydują się przejść wyłącznie na obrót bezgotówkowy, dostaną 10 000 dolarów. Pula pieniędzy do rozdania wynosi 500 000 dolarów, więc z akcji będzie mogło skorzystać 50 firm. Nagrodę będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu do akceptacji płatności bezgotówkowych (kart, telefonów i innych gadżetów).

(fot. leungchopan / YAY Foto)

Z badania przeprowadzonego na początku tego roku przez grupę ING w 15 krajach wynika, że systematycznie rośnie grono zwolenników płatności bezgotówkowych. Niemal co piąty europejczyk (21 proc.) już teraz rzadko nosi przy sobie gotówkę. Najbardziej bezgotówkowym społeczeństwem na Starym Kontynencie okazali się Francuzi (35 proc. wskazań), a tuż za nimi Polacy (33 proc.). Na drugim biegunie zestawienia znaleźli się natomiast Niemcy, którzy są mocno przywiązani go gotówki. Jedynie 10 proc. ankietowanych wskazało, że rzadko nosi przy sobie gotówkę. Tuż za nimi uplasowali się Hiszpanie – 13 proc. wskazań.

Ankietowanych zapytano o to, czy gdyby to od nich zależało, to pozbyliby się gotówki. Co trzeci Europejczyk odpowiedział twierdząco. W swoich deklaracjach najbardziej bezgotówkowi okazali się Turcy (42 proc. wskazań), Włosi (41 proc.) i Polacy (40 proc.). Z drugiej strony rankingu znaleźli się Brytyjczycy, Holendrzy i Austriacy.

Jak podaje Narodowy Bank Polski, na polskim rynku można zaobserwować rosnącą skłonność klientów do realizowania transakcji bezgotówkowych. Świadczą o tym liczby. Według danych przekazanych przez banki, w IV kwartale 2016 r. przy użyciu kart przeprowadzono 863 mln transakcji bezgotówkowych. Porównując liczbę transakcji bezgotówkowych w IV kwartale 2016 r. do analogicznego okresu w 2015 r., nastąpił wzrost o 22 proc., a w porównaniu do 2014 r. o 56 proc. 

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 74 ~NWOwasdopada

Glupi ludzie sami chca sie skazac na niewolnictwo pozbywajac sie możliwości obrotu gotowkowego - czy idioci nie rozumiecie, ze jezeli komus podpadniecie to po prostu "wylaczy" Was z Systemu...i juz nic nie zrobicie...nic - "pozostanie jesc szczaw i mirabelki".

! Odpowiedz
2 42 ~Fakpejs

Tylko gotowka!. Nie dla NWO!!!

! Odpowiedz
2 38 karbinadel

Obawiam się, że nieprzyjmowanie gotówki w wielu krajach może się okazać niezgodne z prawem

! Odpowiedz
2 28 eltor

Zaraz, zaraz... A jak to się ma do prawa nakazującego przyjmować oficjalny państwowy środek płatniczny (monety i banknoty)? Zabawy z przenoszeniem obietnic dostarczenia PŚP w postaci tzw. przelewów bankowych, to akurat nie jest prawny środek płatniczy, tylko prywatny deal pomiędzy klientem, bankiem i sprzedawcą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 czytacz

Rozliczenia w PLN są normalna realizacją przyjmowania Państwowego środka płatniczego.Popracuj w sklepie na kasie i powydawaj reszty tymi środkami jak ktoś ci kupi wodę za 1,29 i będzie dawał 200 złotych.Płatności kartą to wygoda dla wszystkich stron,a nie utrudnienie jak to widzisz.Sam utrudniasz życie sobie i innym nosząc banknoty i monety koło jajec

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~on

Polacy nie noszą gotówki bo jej nie mają,a Francuzi po prostu nie chcą

! Odpowiedz
2 7 ~Piotr

Spoko, tylko co to za informacja. Równie dobrze zacznijcie pisać o migracji mewy śmieszki. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
1 4 ~Turysyta

Miesiąc temu byłem w Boloni i Florencji i szczerze mówiąc trudno było zapłacić kartą większość punktów akceptowała tylko gotówkę. Obecnie przebywając w Hiszpani sytuacja jest 50/50% ale z przewagą na płatności kartą.

! Odpowiedz
2 4 karbinadel

"Nagrodę będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu do akceptacji płatności bezgotówkowych" normalnie, restauratorzy oszaleją z zachwytu. Cała ta kampania przeciwko gotówce jest idiotyczna. Co innego używać płatności bezgotówkowych dla wygody, a co innego pozbyć sie całkowicie gotówki - czyli pozbyć się kontroli nad własnymi pieniędzmi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 czytacz

rzeczywiście masz ogromną kontrole nosząc gotówkę w kieszeni!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.