REKLAMA

10 razy mniej za złoto na paraolimpiadzie

2012-09-10 10:37
publikacja
2012-09-10 10:37
Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie dobiegły końca. Nasi sportowcy przywieźli z nich aż 36 medali: 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy dziewiąte miejsce. Najwięcej krążków zdobyli Chińczycy. Na drugim miejscu byli Rosjanie, a na trzecim - gospodarze.

Niestety paraolimpijczycy za swoje krążki otrzymają nagrody pieniężne o wiele niższe od nagród przyznawanych olimpijczykom. I tak: za złoto na olimpiadzie zawodnik otrzymał 120 tys. zł, paraolimpijczyk - 18,4 tys. zł. Srebro na olimpiadzie jest nagradzane 90 tysiącami złotych, na paraolimpiadzie kwota ta spada do 13,8 tys. zł. Za brąz natomiast - na olimpiadzie płaci się 50 tys. zł, na paraolimpiadzie tylko 9,2 zł.

Igrzyska Paraolimpijskie zwykle cieszą się bowiem o wiele mniejszą niż olimpiada popularnością na całym świecie, co przekłada się na zainteresowanie sponsorów. Telewizja Polska z tego też powodu nie zdecydowała się na transmisję zawodów.

»Ile za złoto na olimpiadzie w Londynie?


Co ciekawe jednak, w tym roku sport paraolimpijski cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem publiczności, trybuny były w większości wypełnione. Na ceremonii zakończenia igrzysk było głośno i z rozmachem - tak, jak na całych igrzyskach. Również naszych zawodników niosła niesamowita atmosfera, jaka tu panowała. - Ludzie klaskali, kibicowali, zachęcali bym oddawała skok jeszcze dalej i dalej. Tak się cieszyli, że mnie też to niosło - wspomniała w rozmowie Polskim Radiem lekkoatletka Karolina Kucharczyk.

- Miejmy nadzieję, że teraz ludzie częściej będą nas zauważać mówi Natalia Partyka, która okazała się najlepsza w singlu tenisa stołowego. - Mam porównanie. Wiem, jak jest na igrzyskach, a jak jest na paraolimpiadzie. Marzy mi się - podobnie jak wszystkim para olimpijczykom - żeby te dwie imprezy traktowane były na równi - mówi Partyka.

Przypomnijmy, że na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie Polscy zdobyli 10 medali: dwa złote, dwa srebrne i sześć brązowych.

Tegoroczne igrzyska były największe od 1960 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano olimpiadę dla niepełnosprawnych. W zawodach w Londynie wzięła udział rekordowa liczba 4200 sportowców z ponad 160 krajów świata. Paraolimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem kibiców, sprzedano około 2,7 milionów biletów, a konkurencje rozgrywały się przy pełnych trybunach. Niepełnosprawni sportowcy pobili w Londynie 251 rekordów świata. Ich zmagania były transmitowane przez telewizje ponad stu krajów.

/ KWS, IAR

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Ośka
Do autora poniższego komentarza - proszę nie wypisywać bzdur. Komitet Olimpijski nie przyznaje ŻADNYCH nagród pieniężnych, nagrody pieniężne dla swoich medalistów przyznają tylko i wyłącznie poszczególne państwa i to od nich zależy, ile kto dostanie. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii medaliści nie dostają kasy Do autora poniższego komentarza - proszę nie wypisywać bzdur. Komitet Olimpijski nie przyznaje ŻADNYCH nagród pieniężnych, nagrody pieniężne dla swoich medalistów przyznają tylko i wyłącznie poszczególne państwa i to od nich zależy, ile kto dostanie. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii medaliści nie dostają kasy wcale. W Polsce medaliści dostają więcej, a paraolimpijczycy sporo mniej i to jest wina polskich władz, bo tak zadecydowano w Polsce.
~Ja
Zadziwiające, że oburza Cię tylko tak niskie dochody polskich paraolimpijczyków.
Skup się:
W olimpiadach nie występują tylko Polacy, a ich przychody z tego tytułu nie są uzależnione od Polski.
~lukas
To burzające! Pachnie mi tu segregacją na tych Polaków "wspaniałych" i tych do "na straty"... A swoją drogą to autor artykułu to nie inwalida, lecz debil arytmetyczny, no bo jak on wyliczył 10 zmnieszenie stawek za madale?!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki