10,5 mln zł kary za nielegalny zrzut ścieków dla Warszawy

Ponad 10,5 mln złotych wyniosła opłata podwyższona, którą Wody Polskie nałożyły na stołeczne MPWiK za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego. Koszty musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców - podkreślają Wody Polskie.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" informację o podwyższonej opłacie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wystawiły w czwartek. To pokłosie zrzutu ścieków do Wisły po awarii układu przesyłającego nieczystości do oczyszczalni "Czajka", do której doszło w zeszłym roku.

Kwota, jaką Wody Polskie naliczyły na MPWiK, wynosi 10 501 540 zł. "W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni" - poinformowano w komunikacie przesłanym PAP.

"Koszty opłaty podwyższonej musi ponieść MPWiK i nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców. Zgodnie z ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzania ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki" - podkreśliły Wody Polskie.

MPWiK zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły rozpoczęło 28 sierpnia ub. r., kiedy awarii uległ drugi rurociąg układu przesyłowego. Dzień wcześniej zepsuł się pierwszy. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki płynęły do oczyszczalni od 9 września. 14 września bypass osiągnął stuprocentową wydajność. W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od 16 listopada ścieki do "Czajki" znów płyną w układzie przesyłowym pod dnem rzeki.

MPWiK wskazuje, że "ilość wprowadzonych do Wisły ścieków stanowiła ok. 1 proc. całkowitego przepływu wody w rzece". "Prowadzony monitoring wskazał także, że zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody" - dodaje.

MPWiK analizuje pismo

Potwierdzam, że w czwartek wpłynęło do MPWiK pismo z Wód Polskich, w którym jest mowa o naliczeniu opłaty podwyższonej w wysokości 10,5 mln złotych - przekazał PAP rzecznik MPWiK Marek Smółka. Jak zaznaczył, pismo podlega analizie i jest za wcześnie, aby odpowiedzieć, czy zostanie zareklamowane.

Rzecznik warszawskich wodociągów potwierdził w czwartek, że takie pismo wpłynęło i obecnie jest przedmiotem analizy. MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni, jednak - jak zaznaczył Smółka - na taką odpowiedź jest za wcześnie. "Mogę jedynie zapewnić, że MPWiK będzie w tej sprawie podejmować decyzje w ramach obowiązującego prawa" - przekazał.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 marianpazdzioch

Czyli co? Państwo samo na siebie nałożyło karę i samo sobie zapłaci. Sen wariata.

! Odpowiedz
0 12 1a2b

A kiedy Trzaskowski zutylizuje te osady co je od 2 lat rozwozi po całej Polsce? Przecież Warszawa powinna się nie wypłacić za to draństwo. Co temu fiutowi się wydaje, że jak to komuś bezczelnie podrzucił pod drzwi to sprawa jest załatwiona? Zabieraj to z powrotem pajacu!!!

! Odpowiedz
0 7 zenonn

Właścicielem MPWiK jest miasto Warszawa. Kto weźmie karę, jaki pożytek z tej kary będą mieli mieszkańcy Warszawy? Nie ma winnych?

! Odpowiedz
1 14 glos_rozsadku

a co to za różnica. Jedni urzędasy przeleją drugim.

! Odpowiedz
5 50 manniek

Mieszkańcy już za to zapłacili, bo płacili rachunki za ścieki, a MPWiK nie oczyszczał to i kosztów nie ponosił(nie wykonał usługi). Z krótkich obliczeń wychodzi, że kara wynosi ok. 3zl za m3. W Puławach MPWiK bierze 6,8 za 1m3 ścieków, nie wiem ile w wawie.

! Odpowiedz
0 2 bobyxyz1

5,69zl za 1m3. Ktos was tam niezle dyma w tych Puławach

! Odpowiedz
15 72 and00

To jakiś żart

To ile im policzyli 10gr za m3???
jak ktoś zrzuca kila metrów do lasu dostaje tysiące zł kary, a tu za miliony metrów takie grosze?

2 pytania
Czy opłaca się budować oczyszczalnie, jeżeli kary są tak niskie?

Czy oczyszczalnie są potrzebne, jeżeli ścieki z 2 milionowego miasta "...powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody"
ps
Gdzie protesty ekologów, marsze zielonych, donosy do UE?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 85 lightning_network

Ci wszyscy zdeklarowani ekolodzy, zieloni, greenpeace'y - zazwyczaj przykuwający się łańcuchami na znak protestu - tu jakoś nie przykuli się do kolektora, lecz jak na komendę ochoczo nabrali szamba w usta...
Ochrona peowskiego gogusia jest ważniejsza od ochrony przyrody? Niemożliwe - to byłaby przecież: spiskowa teoria dziejów ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 marcin321 odpowiada lightning_network

Bo tu nie mieli jak ugrać kasy. Lepsze są budowy nowych obiektów, dróg, elektrowni

! Odpowiedz
6 63 lightning_network

MPWiK: "zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody"

"I nie jest prawdą, że dach przeciekał. Szczególnie, że prawie wcale nie padało."

hehe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil