1 proc. najbogatszych zgarnął 82 proc. globalnego zysku

Ponad 8 dolarów na każde 10 dolarów majątku wytworzonego w zeszłym roku trafiało do najbogatszego procenta ludności - wynika z nowego raportu organizacji charytatywnej Oxfam International. Szacuje się, że najbiedniejsze 50 proc. światowej populacji nie zauważyło w zeszłym roku wzrostu zamożności - czytamy na CNN Money

(YAY Foto)

- Boom miliardera nie jest oznaką kwitnącej gospodarki, ale symptomem słabego systemu gospodarczego - powiedziała Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy Oxfam International. Zdaniem specjalistów z Oxfam, globalna gospodarka jest wypaczona na rzecz satysfakcjonującego bogactwa zamiast pracy. Rzecznik Ofxam podał, że osoby, które szyją ubrania, składają telefony i wytwarzają jedzenie, są jedynie wykorzystywani do wzbogacania korporacji i superbogatych. 

W raporcie czytamy, że unikanie opodatkowania przez przedsiębiorstwa i osoby zamożne kosztuje kraje rozwijające się i biedniejsze około 170 miliardów dolarów rocznie, które mogłyby zostać przeznaczone na usługi publiczne i wykorzystane do walki z ubóstwem. Autorzy raportu podkreślają również szkodliwe skutki nierówności płac wśród kobiet kobiet i mężczyzn. - Trudno jest znaleźć przywódcę politycznego lub biznesowego, który nie twierdzi, że nie obawia się nierówności, a jeszcze trudniej znaleźć takiego, który coś z tym robi. Wielu aktywnie pogarsza sprawy, obniżając podatki i łamiąc prawa pracownicze - powiedziała Byanyima. 

Specjaliści z Ofxam radzą, aby rządy zaczęły się koncentrować na polityce doprowadzającej do sprawiedliwszego podziału dóbr i wzmocnienia praw pracowniczej. W praktyce oznaczałoby wprowadzenie płacy zasadniczej, wspieranie związków zawodowych oraz brak dyskiminacji ze względu na płeć. Jak czytamy na CNN Money, to rządy muszą również przeciwdziałać unikaniu opodatkowania i ograniczać zwroty akcjonariuszom i ograniczać wynagrodzenie dla kadry kierowniczej. Grupa twierdzi, że spółki nie powinny wydawać dywidend udziałowcom, chyba że płacą pracownikom godziwe wynagrodzenia. 

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 karllos

dyskryminacja ze względu na płeć ??? ... a co z dyskryminacją ze względu na narodowość ??? dlaczego Niemieckie firmy płacą Niemcom po 12 euro/h ... a 200 km na wschód Polakom ledwo 12 zł/h ??

! Odpowiedz
18 18 silvio_gesell

"1 proc. najbogatszych zgarnął 82 proc. globalnego zysku."

Czyli 82 proc. towarów i usług trafia do biedniejszych 99%.

! Odpowiedz
12 36 karbinadel

"około 170 miliardów dolarów rocznie, które mogłyby zostać wykorzystane do walki z ubóstwem" - oczywiście, biurokraci zawsze lepiej wiedzą, jak wydać nie swoje pieniądze. Na walkę z ubóstwem idzie tyle kasy, że dawno nie powinno być żadnych ubogich. Niestety, większość z tego jest rozkradana przez pośredników

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 21 coderx

"Rzecznik Ofxam podał, że osoby, które szyją ubrania, składają telefony i wytwarzają jedzenie, są jedynie wykorzystywani do wzbogacania korporacji i superbogatych."

Ojej!

! Odpowiedz
12 14 karbinadel

Btw. ciekawe ilu dyrektorów, sekretarzy i innych specjalistów od przelewania pustego w próżne zatrudnia ta komunistyczna organizacja? I kto za to płaci?

! Odpowiedz
26 42 ajwaj

W raju na ziemi PISy Kaczynskiego i jego wiernych przyjaciól "good fellows" z Kijowa > tylko do przodu, marchew, katofel na sztuki - portal UKRAINSKI (po owocach (na sztuki) ich poznacie):

https://youtu.be/7E3Ue9JjBlg

! Odpowiedz
20 17 camaroooo

Za PO/Nowoczesna mielibysmy teraz wybuchy, gwalty, morderstwa, samowolke w sadach, afery korupcyjne, aresztowania dziennikarzy, lewactwo wszedzie i gejostwo. Dzieki Bogu rzadi PiS!

! Odpowiedz
14 16 mhm odpowiada camaroooo

Można wiedzieć, co Ci „gejostwo” przeszkadza? Zazdrościsz?

! Odpowiedz
8 38 old_timer

Kapitalizmu to jeszcze ta planeta nie zaznała. Od zarania naszej cywilizacji mamy krótkie przebłyski wolnego rynku w przypadku nowych krajów lub produktów.

Ten system = pieniądz + skorumpowana władza jest nie do ruszenia i zmiany. Nikt nie chce tego przyznać głośno. Jedyną możliwą drogą jest samoograniczanie się w konsumpcji, kupowanie wysokiej jakości produktów i oszczędzanie. Tylko głosując nogami można próbować coś zmienić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 22 3bet

To prawda, prawdziwie wolny (a więc nieograniczony) rynek działa zwykle bardzo krótko. Niestety wynika to z wady wpisanej w ten system. Co sprytniejsi kapitaliści prędzej czy później dochodzą do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem problemu minimalizacji strat i maksymalizacji zysków jest wyzysk i oszustwo. Kiedy społeczeństwo zaczyna to rozumieć, stara się tę nieusuwalną wadę naprawić. W rezultacie wprowadza jednak tylko bariery dla nowych graczy - ci którzy mają już dominującą pozycję są nie do ruszenia.

Swoją drogą, zakładam że wszyscy wolnorynkowi utopiści już dawno rzucili pracę, zastawili swoje majątki i weszli w kryptowaluty - w końcu to pierwsza okazja od lat żeby posmakować prawdziwie wolnego rynku ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.