REKLAMA

1 proc. najbogatszych zgarnął 82 proc. globalnego zysku

2018-01-22 08:13
publikacja
2018-01-22 08:13

Ponad 8 dolarów na każde 10 dolarów majątku wytworzonego w zeszłym roku trafiało do najbogatszego procenta ludności - wynika z nowego raportu organizacji charytatywnej Oxfam International. Szacuje się, że najbiedniejsze 50 proc. światowej populacji nie zauważyło w zeszłym roku wzrostu zamożności - czytamy na CNN Money

/ YAY Foto

- Boom miliardera nie jest oznaką kwitnącej gospodarki, ale symptomem słabego systemu gospodarczego - powiedziała Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy Oxfam International. Zdaniem specjalistów z Oxfam, globalna gospodarka jest wypaczona na rzecz satysfakcjonującego bogactwa zamiast pracy. Rzecznik Ofxam podał, że osoby, które szyją ubrania, składają telefony i wytwarzają jedzenie, są jedynie wykorzystywani do wzbogacania korporacji i superbogatych. 

W raporcie czytamy, że unikanie opodatkowania przez przedsiębiorstwa i osoby zamożne kosztuje kraje rozwijające się i biedniejsze około 170 miliardów dolarów rocznie, które mogłyby zostać przeznaczone na usługi publiczne i wykorzystane do walki z ubóstwem. Autorzy raportu podkreślają również szkodliwe skutki nierówności płac wśród kobiet kobiet i mężczyzn. - Trudno jest znaleźć przywódcę politycznego lub biznesowego, który nie twierdzi, że nie obawia się nierówności, a jeszcze trudniej znaleźć takiego, który coś z tym robi. Wielu aktywnie pogarsza sprawy, obniżając podatki i łamiąc prawa pracownicze - powiedziała Byanyima. 

Specjaliści z Ofxam radzą, aby rządy zaczęły się koncentrować na polityce doprowadzającej do sprawiedliwszego podziału dóbr i wzmocnienia praw pracowniczej. W praktyce oznaczałoby wprowadzenie płacy zasadniczej, wspieranie związków zawodowych oraz brak dyskiminacji ze względu na płeć. Jak czytamy na CNN Money, to rządy muszą również przeciwdziałać unikaniu opodatkowania i ograniczać zwroty akcjonariuszom i ograniczać wynagrodzenie dla kadry kierowniczej. Grupa twierdzi, że spółki nie powinny wydawać dywidend udziałowcom, chyba że płacą pracownikom godziwe wynagrodzenia. 

WSZ

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (15)

dodaj komentarz
karllos
dyskryminacja ze względu na płeć ??? ... a co z dyskryminacją ze względu na narodowość ??? dlaczego Niemieckie firmy płacą Niemcom po 12 euro/h ... a 200 km na wschód Polakom ledwo 12 zł/h ??
silvio_gesell
"1 proc. najbogatszych zgarnął 82 proc. globalnego zysku."

Czyli 82 proc. towarów i usług trafia do biedniejszych 99%.
karbinadel
"około 170 miliardów dolarów rocznie, które mogłyby zostać wykorzystane do walki z ubóstwem" - oczywiście, biurokraci zawsze lepiej wiedzą, jak wydać nie swoje pieniądze. Na walkę z ubóstwem idzie tyle kasy, że dawno nie powinno być żadnych ubogich. Niestety, większość z tego jest rozkradana przez "około 170 miliardów dolarów rocznie, które mogłyby zostać wykorzystane do walki z ubóstwem" - oczywiście, biurokraci zawsze lepiej wiedzą, jak wydać nie swoje pieniądze. Na walkę z ubóstwem idzie tyle kasy, że dawno nie powinno być żadnych ubogich. Niestety, większość z tego jest rozkradana przez pośredników
coderx
"Rzecznik Ofxam podał, że osoby, które szyją ubrania, składają telefony i wytwarzają jedzenie, są jedynie wykorzystywani do wzbogacania korporacji i superbogatych."

Ojej!

karbinadel
Btw. ciekawe ilu dyrektorów, sekretarzy i innych specjalistów od przelewania pustego w próżne zatrudnia ta komunistyczna organizacja? I kto za to płaci?
ajwaj
W raju na ziemi PISy Kaczynskiego i jego wiernych przyjaciól "good fellows" z Kijowa > tylko do przodu, marchew, katofel na sztuki - portal UKRAINSKI (po owocach (na sztuki) ich poznacie):

https://youtu.be/7E3Ue9JjBlg
camaroooo
Za PO/Nowoczesna mielibysmy teraz wybuchy, gwalty, morderstwa, samowolke w sadach, afery korupcyjne, aresztowania dziennikarzy, lewactwo wszedzie i gejostwo. Dzieki Bogu rzadi PiS!
mhm odpowiada camaroooo
Można wiedzieć, co Ci „gejostwo” przeszkadza? Zazdrościsz?
old_timer
Kapitalizmu to jeszcze ta planeta nie zaznała. Od zarania naszej cywilizacji mamy krótkie przebłyski wolnego rynku w przypadku nowych krajów lub produktów.

Ten system = pieniądz + skorumpowana władza jest nie do ruszenia i zmiany. Nikt nie chce tego przyznać głośno. Jedyną możliwą drogą jest samoograniczanie
Kapitalizmu to jeszcze ta planeta nie zaznała. Od zarania naszej cywilizacji mamy krótkie przebłyski wolnego rynku w przypadku nowych krajów lub produktów.

Ten system = pieniądz + skorumpowana władza jest nie do ruszenia i zmiany. Nikt nie chce tego przyznać głośno. Jedyną możliwą drogą jest samoograniczanie się w konsumpcji, kupowanie wysokiej jakości produktów i oszczędzanie. Tylko głosując nogami można próbować coś zmienić.
3bet
To prawda, prawdziwie wolny (a więc nieograniczony) rynek działa zwykle bardzo krótko. Niestety wynika to z wady wpisanej w ten system. Co sprytniejsi kapitaliści prędzej czy później dochodzą do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem problemu minimalizacji strat i maksymalizacji zysków jest wyzysk i oszustwo. Kiedy społeczeństwo To prawda, prawdziwie wolny (a więc nieograniczony) rynek działa zwykle bardzo krótko. Niestety wynika to z wady wpisanej w ten system. Co sprytniejsi kapitaliści prędzej czy później dochodzą do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem problemu minimalizacji strat i maksymalizacji zysków jest wyzysk i oszustwo. Kiedy społeczeństwo zaczyna to rozumieć, stara się tę nieusuwalną wadę naprawić. W rezultacie wprowadza jednak tylko bariery dla nowych graczy - ci którzy mają już dominującą pozycję są nie do ruszenia.

Swoją drogą, zakładam że wszyscy wolnorynkowi utopiści już dawno rzucili pracę, zastawili swoje majątki i weszli w kryptowaluty - w końcu to pierwsza okazja od lat żeby posmakować prawdziwie wolnego rynku ;)

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki