REKLAMA

1,5 mld zł na zatrudnienie 30 tys. katechetów. Lewica chce zakończenia finansowania lekcji religii z budżetu

2019-09-18 13:35
publikacja
2019-09-18 13:35

Wycofanie finansowania lekcji religii w szkołach, a docelowo wyprowadzenie religii z polskich szkół zapowiedzieli we środę we Wrocławiu kandydaci KW SLD w wyborach parlamentarnych. Szkoła powinna być wolna od religijnej indoktrynacji – podkreślali politycy lewicy.

/ fot. Piotr Mecik / FORUM

Lider wrocławskiej listy KW SLD - z list komitetu startują kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem - Krzysztof Śmiszek powiedział w środę podczas konferencji prasowej we Wrocławiu, że rozdział Kościoła od państwa to jeden z najważniejszych punktów programowych lewicy. "Podkreślamy przy tym, że lewica nigdy nie była i nie będzie przeciwko komukolwiek, kto wyznaje jakąkolwiek wybraną przez siebie religię. Lewica natomiast zawsze mówiła i mówić będzie, że granica pomiędzy Kościołem a państwem, tym co świecki i duchowe musi być bardzo wyraźna" - mówił Śmiszek.

Polityk lewicy uważa, że w Polsce Kościół i państwo do dwie sfery, które coraz bardziej się przenikają. "Sojusz tronu i ołtarza jest coraz bardziej ścisły. To nie jest zdrowe ani dla społeczeństwa, ani dla świeckiego państwa, ani dla samego Kościoła" - podkreślił.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (startuje z ostatniego miejsca na wrocławskiej liści KW SLD) stwierdziła, że w polskich szkołach zatrudnionych jest ponad 30 tys. katechetów. "To osoby, których zatrudnienie generuje koszty dla budżetu państwa rzędu 1,5 miliardów złotych – to szacunki MEN, które nie uwzględniają kosztów związanych z udostępnianiem sal lekcyjnych i szkolnej infrastruktury" - mówiła.

Dodała, że te pieniądze mogłaby zostać przeznaczone na inne cele edukacyjne. "Na przykład na naukę języków obcych" - stwierdziła. Jej zdaniem państwo ma znikomy wpływ na treści, które są przekazywane uczniom podczas lekcji religii w szkołach.

Lewica – jak mówiła Dziemianowicz-Bąk - chce wycofać finansowanie lekcji religii w szkołach. "Szkoła powinna być miejscem, które gwarantuje uczniom edukację w zakresie przedmiotów opartych na najnowszej wiedzy naukowej. Nie może być tak, że państwo finansuje lekcje, podczas których przekazywane treści często mijają się z wiedzą naukową, są oparte na doktrynie religijnej, są treściami wyznaniowymi. Miejsce religii powinno być docelowo poza szkoła" - podkreśliła.

Dodała, że lewica postuluje całkowite wyprowadzenie lekcji religii ze szkół. "To nie wydarzy się z dnia na dzień, ale mówimy jasno: celem jest wycofanie religii ze szkół. Każdy uczeń, który chce uczestniczyć w lekcjach katechezy powinien mieć taką możliwość w ramach swoje własnej organizacji wyznaniowej. (…) Szkoła powinna być wolna od religijnej indoktrynacji" - stwierdziła Dziemianowicz-Bąk. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wagabanga
W końcu progresywna lewica! długo czekałem ale jest! Pani Dziemianowicz-Bąk ma mój głos. Nie stać nas na religię w szkołach, zacznijmy zarządzać finansami państwa racjonalnie - na pierwszym miejscu powinny być usługi publiczne - dobra edukacja i opieka zdrowotna. To standard europejskiego państwa.
sammler
Panowie z lewicy zapomnieli, że już rządzili?

Może czas wreszcie uzmysłowić sobie, że z każdymi wyborami demokracja w Polsce jest coraz bardziej ugruntowana, a wyborca o 4 lata mądrzejszy? Rzadko łapie się już na obietnice. Liczą się konkretne działania i ich zaniechania - w czasach gdy obecni kandydaci sprawowali
Panowie z lewicy zapomnieli, że już rządzili?

Może czas wreszcie uzmysłowić sobie, że z każdymi wyborami demokracja w Polsce jest coraz bardziej ugruntowana, a wyborca o 4 lata mądrzejszy? Rzadko łapie się już na obietnice. Liczą się konkretne działania i ich zaniechania - w czasach gdy obecni kandydaci sprawowali realną władzę.
secundus
Masz rację. Wówczas mieli taki tylko problem, że nasze społeczeństwo było znacznie bardziej przy kruchtowe niż teraz. Wtedy księża mieli znacznie większą władzę i wyprowadzili by im ludzi na ulice. Chociaż, biorąc pod uwagę, że w tedy wszyscy oni razem pili......

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki