REKLAMA

1,5 mld USD na uzbrojenie. Ukraina planuje wydatki na 2024 rok

2023-09-30 16:25
publikacja
2023-09-30 16:25

Ukraina chce zwiększyć do 1,5 mld USD wydatki na uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w 2024 roku, by wzmocnić powstający w kraju przemysł zbrojeniowy - poinformował w sobotę premier Denys Szmyhal. Oświadczył, że Ukraina co miesiąc zwiększa produkcję uzbrojenia.

1,5 mld USD na uzbrojenie. Ukraina planuje wydatki na 2024 rok
1,5 mld USD na uzbrojenie. Ukraina planuje wydatki na 2024 rok
/ Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Dzieje się to, mimo że 37 przedsiębiorstw zbrojeniowych ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków. "Zdajemy sobie sprawę, że nasz przemysł obronny jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków rakietowych" - powiedział Szmyhal. Szef rządu wypowiadał się podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie.

Telewizja CNN podkreśla, że Szmyhal mówił o "nowych narodzinach" tej branży na Ukrainie. "Uruchamiamy nowe zakłady produkcyjne. Rozwijamy te, które przynosiły wyniki przed inwazją rosyjską na pełną skalę. Inwestujemy w nowe technologie i rozwiązania" - powiedział szef rządu.

Gościem forum był sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W wystąpieniu przez łącze wideo Stoltenberg zapewnił, że NATO chce pomóc Ukrainie w modernizacji jej przemysłu obronnego i mechanizmów zakupów uzbrojenia. Podkreślił, że udział w forum biorą przedstawiciele koncernów zbrojeniowych krajów NATO.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 250 firm z 30 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji.

MSZ w Kijowie oświadczyło, że podczas forum powołano Sojusz Przemysłu Obronnego i że do tej inicjatywy przyłączyło się 38 firm z 19 krajów.

Minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin wyjaśnił, że na forum podpisano ponad 20 umów i listów intencyjnych. Podkreślił, że na spotkanie przybyły duże delegacje ze Stanów Zjednoczonych, swoich przedstawicieli wysłały też duże kraje europejskie. Jedna z firm australijskich zainteresowana jest produkcją dronów na Ukrainie - dodał minister.

W forum uczestniczyli producenci czołgów, artylerii, dronów i amunicji, jak również twórcy innowacyjnego oprogramowania i unikalnych zaawansowanych technologii - podała agencja Ukrinform. (PAP)

awl/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ebm242
Dla przypomnienia rosyjskim trollom oraz polskim kolaborantom wspierającym dyktaturę Putina.Pakt Ribbentrop–Mołotow (pakt Hitler–Stalin ) Była to umowa międzynarodowa z 23 sierpnia 1939 roku, będąca formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie
Dla przypomnienia rosyjskim trollom oraz polskim kolaborantom wspierającym dyktaturę Putina.Pakt Ribbentrop–Mołotow (pakt Hitler–Stalin ) Była to umowa międzynarodowa z 23 sierpnia 1939 roku, będąca formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Podpisanie paktu Ribbentrop–Mołotow oraz w Moskwie niemiecko-radzieckiego traktatu o granicach i przyjaźni stały się także podstawą pod wzajemną współpracę służb specjalnych obu krajów.....Pamietajcie więc kto współpracował z nazistowskimi Niemcami - ROSJA ( ZSRR).
polonu
kto przy zdrowych zmysłach zainwestuje lub postawi fabrykę w krainie , i to jeszcze zbrojeniową , chyba żeby głęboko pod ziemią
websterdxb
a skąd Ukraina bedzie miała pieniadze ? Znowu cały swiat sie bedzie zrzucac ?
od_redakcji
Z dzisiaj na Necie filmiki: Ktoś wie, dlaczego duże ilości Rosomaków wjechały dzisiaj do Rumunii z polskimi flagami ?
niepejsiaty_polak
Czy w tej kwocie są uwzględnione potencjalne darowizny i dopłaty finansowe oraz rzeczowe z budżetu Państwa Polskiego, przekazane bezinteresownie przez rząd i prezydenta kraju nad Wisłą?
trpaslik
Przedstawiciele zachodnich koncernów zbrojeniowych i stowarzyszeń obronnych z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Turcji, Szwecji i Czech zostali zaproszeni do Kijowa, aby wziąć udział w pierwszym Międzynarodowym Forum Przemysłu Obronnego. Nie zaproszono polskich firm zbrojeniowych. Chyba jednak nie będzie UkroPolu.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki