1/3 drożej za autogaz - brutalny cios w Polskę

Zmiany, jakie proponuje Komisja Europejska, mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen paliw, a szczególnie autogazu, który jest niezwykle popularny w Polsce. Nad Wisłą jest najwięcej aut tankujących gaz w Europie, a sam wzrost unijnej akcyzy może zwiększyć jego cenę o 30 proc.

Komisja proponuje, by w imię zwalczania zmian klimatycznych, promowania odnawialnych źródeł energii i inwestycji w zieloną ekonomię, zwiększyć stawkę podatku doliczanego do 1000 kg autogazu z dzisiejszych 125 EUR do 500 EUR w 2018 roku. Oznacza to, że stawka podatku akcyzowego wzrosłaby z 0,26 zł do 1,05 zł/litr autogazu. Wraz ze wzrostem kwoty VAT-u, autogaz mógłby podrożeć o niemal 1 złoty - i to tylko za sprawą zwiększenia stawki podatku.

Wzrost stawki podatku ze 125 do 500 EUR (czterokrotny!) to potężny cios zwłaszcza w polską gospodarkę. Kierowcy masowo montowali butle gazowe w swoich samochodach, co doprowadziło do tego, że w Polsce jest ich najwięcej w całej Europie. Gaz po 2,83 zł to nadal najlepsza alternatywa (nie licząc roweru) dla wielu gospodarstw domowych. Udział rachunków za paliwa w domowym budżecie i tak jest już spory (Paliwowa katorga Polaków - nędza puka do drzwi). Na obecne warunki trudno sobie wyobrazić skutki (w tym inflacyjne) podwyżek w autogazie, którego cena byłaby już bliższa 4 zł za litr.

Komisja Europejska chce, by wysokość opłat nie była zależna od rodzaju paliwa, lecz od stopnia emisji CO2 i wartości energetycznej jakie za sobą niesie. Wzrost stawki podatku wobec oleju napędowego byłby znacznie mniejszy. Opłata miałaby wzrosnąć z 330 do 412 EUR, co na stacjach przełożyłoby się na wzrost ceny ON o ponad 40 groszy, czyli prawie 10 proc. W porównaniu do autogazu to jednak drobiazg.

Źródło: Bankier.pl, Średnia cena oleju napędowego w Polsce

W czwartek eurodeputowani w Strasburgu dyskutowali na temat propozycji KE. Choć Parlament Europejski projekt zaakceptował, to nie chce rezygnować z preferencyjnych stawek opodatkowania oleju napędowego (choć 330 EUR trudno nazwać stawką preferencyjną). Jednak nie olejem napędowym Polacy powinni martwić się najbardziej.

Zmiany tłumaczy się chęcią wynagrodzenia wysiłków na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii i zwiększania efektywności energetycznej. Przyjęcie propozycji zmian przez Polskę w obecnym kształcie byłoby "strzałem w stopę z broni dużego kalibru". Trzeba mieć tylko nadzieję, że na poziomie kompetencji rządu państwa członkowskiego, Polska będzie bronić swojego interesu, tak jak ogłosiły już to Niemcy i Wielka Brytania.

Krzysztof Gołdy
Bankier.pl
k.goldy@bankier.pl
 

Krzysztof Gołdy

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zombi

Przejdźmy na CNG, skoro mamy duże pokłady gazu łupkowego.

! Odpowiedz
0 0 ~rudaa

latwo powiedziec "przejdzmy" gdyby w polsce byli madrzy ludzie to dawno bysmy to zrobili i zarobili niezle na tym.ale po co?wola sprzedac wszystko innym panstwom tlumoki

! Odpowiedz
0 0 ~Zielony Looser

Tez mam auto na gaz LPG i nie chcialbym więcej płacić, jednak ton większośći wypowiedzi tego wątku jest bardziej przerażający od samego problemu cen. Czyżbym naprawdę żył wśród ziejących nienawiścią i zaślepionych wściekłością frustratów? Ludzie, trochę umiarkowania!. To, że piszecie anonimowo. nie oznacza , że nie trzeba zachowawać sie i wyrażać po ludzku. Nie myślcie, że sami nie ochlapujecie sie pomyjami wylewanymi na innych. Widzialem kiedyś rysunek w New Yorkerze: siedzą dwa psy przed komputerem i jeden do drugiego mówi: "w internecie nikt nie wie, ze jesteś psem".
Co do meritum, to zawsze sądzilem, ze LPG jest dla srodowiska mnie szkodliwy od benzyny, trzeba sprawdzić, jak to jest naprawdę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~penag

jak UE/KE może dyktować wzrost cen produktów (jakichkolwiek) czy to przez podatki, akcyzy czy inne cuda, nie dyktując jednocześnie naszych zarobków ??? Nie rozumiem tego jak można rządać abyśmy płacili jak europejczycy a zarabiali jak Polacy

! Odpowiedz
0 0 ~jacuk

Przysięgam iż podwyżka LPG będzie ostatnią rzeczą jaką zrobi ten rząd.

! Odpowiedz
0 0 ~kufaj

... powinni tutaj stanac po stronie biednego spoleczenstwa polskiego i nic nie podnosic. Jesli mamy biedne, stare i zuzyte samochody w wiekszosci z niemiec wlasnie to z jakiej racji mamy jeszcze byc pozbawieni tanszego paliwa ??? Mega bzdura jest argumentowanie "ze to w imie walki z emisja". Jesli to przejdzie to ja osobiscie rozbije namiot na skwerze w okolicy Wiejskiej. Moim zdaniem w momencie wyrownania cen LPG z reszta paliw (oczywiscie bedzie taniej odrobine coby sie tam ledwie oplacalo) zacznie sie w tym kraju rewolta. Liczba firm w polsce oglaszajacych upadlosc jest naprawde imponujaca w ostatnim czasie. Paliwo to nie konsole do gier czy luksusowe wyposazenie mieszkan, to jest srodek podstawowy tak jak jedzenie. Nie masz na paliwo nie jedziesz, nie jedziesz nie zarabiasz. Nie wiem na co ludzie jezcze czekaja tak naprawde. Ja juz odstawilem samochod wiosna, nie chce mi sie sponsorowac ich debilnego cyrku , a to przeciez 50% z kazdego rachunku na stacji benzynowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~real

Na LPG sami idioci jeżdzą, sądząc po tych komentarzach!!!

! Odpowiedz
0 0 ~rudaa

idiota to jestes ty ze przeplacasz.

! Odpowiedz
0 0 ~qqq

osobiście nie jeżdże na gazie ale jeżeli to wejdzie to ktoś za to beknie

! Odpowiedz
0 0 ~Toster3d

Mam nadzieje że niedługo osądzimy w kraju te wszystkie świnie, a mianowicie PO&PIS&SLD&PSL i partie transferową RP za 20 lat zdrade i zniewolenie 38mln Narodu Polskiego. Za takie coś pownna być jedna z najwyższych kar! Robią nam wodę z mózgu, zrą za nasze pieniądze i ciągle nas to coraz bardziej zniewalając. Tu trzeba radykalnych zmian a mianowicie odejście od socjalizmu a jeszcze lepiej od demokracji motłochu. Jak zgraja kretynów ma stać się jednym geniuszem co to zawsze głosuje na tego co najwięcej naobiecuje!?
Poza tym ten rzad już dawno jest poza prawem, złamał już tyle razy konstytucje że nie ma prawa podstawowego by rządzić kimkolwiek. Sęk w tym że nikt nie raczy ich stamtąd wyrzucić bo ludzie są boją i naiwnie wierzą w skorumpowane aparaty państwowe co są przychylne nierządowi.
Ogarnijcie się i wyłazić na ulice!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
WIG -0,56% 59 759,16
2019-03-25 17:05:00
WIG20 -0,27% 2 312,79
2019-03-25 17:03:30
WIG30 -0,53% 2 655,18
2019-03-25 17:04:00
MWIG40 -1,73% 4 165,76
2019-03-25 17:05:00
DAX -0,15% 11 346,65
2019-03-25 17:37:00
NASDAQ -0,07% 7 637,54
2019-03-25 21:03:00
SP500 -0,08% 2 798,36
2019-03-25 21:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.