1,2 mln euro dla Polski na pomoc zwolnionym pracownikom Fiata

2014-11-11 13:10
publikacja
2014-11-11 13:10
fot. Tomasz Paczos / FORUM

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek przyznanie Polsce 1,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), aby pomóc w znalezieniu zatrudnienia 777 pracownikom zwolnionym przez Fiat Auto Poland.

KE przyznała 1,2 mln euro na pomoc zwolnionym 777 pracownikom Fiata (fot. Tomasz Paczos / FORUM)Jak informuje KE w komunikacie, Polska wystąpiła o wsparcie z EFG po zwolnieniu 1079 pracowników przez przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland S.A. i jego 21 dostawców. Ta redukcja miejsc pracy była wynikiem szybkiego spadku udziału UE w światowym rynku produkcji samochodów osobowych. Zwolnienia dotyczą przede wszystkim województwa śląskiego.

Pakiet pomocowy za 2,5 mld euro

Komisja zaproponowała dofinansowanie przez EFG działań, które mają pomóc "najbardziej potrzebującym 777 zwolnionym pracownikom w znalezieniu nowej pracy". Chodzi o szkolenia zawodowe, szkolenia w zakresie przedsiębiorczości, stypendia szkoleniowe, dopłaty do zatrudniania czy środki na założenie działalności gospodarczej.

Całkowity koszt pakietu działań szacowany jest na 2,5 mln euro, z czego połowę ma pokryć EFG. Wniosek w tej sprawie zostanie teraz przekazany do zatwierdzenia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE (krajom członkowskim).

Zwolnienia w Polsce przez przeniesienie produkcji Pandy do Włoch

"Na skutek globalizacji wiele sektorów gospodarki i gałęzi przemysłu ulega dużym przemianom strukturalnym. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji jest konkretnym wyrazem europejskiej solidarności. Będzie on w dalszym ciągu wspierał państwa członkowskie w reintegracji zawodowej i dostosowaniu umiejętności osób bezrobotnych na rynku pracy. Za pośrednictwem tego funduszu towarzyszymy najciężej dotkniętym pracownikom w tym trudnym procesie zmiany pracy, zamierzam więc maksymalnie zwiększyć efektywność tego programu w nadchodzących latach" - oświadczyła unijna komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen.

Według danych Komisji przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland poniosło konsekwencje malejącego udziału UE w rynku przemysłu motoryzacyjnego. W latach 2007-12 produkcja samochodów osobowych w UE zmniejszyła się z 17,10 mln sztuk do 14,61 mln sztuk (spadek o 14,6 proc.), natomiast w skali ogólnoświatowej zwiększyła się z 53,05 mln sztuk do 63,07 mln sztuk (wzrost o 18,9 proc.) - informuje KE. To doprowadziło do zmniejszenia udziału Unii w światowej produkcji samochodów z 32,2 proc. do 23,2 proc. (spadek o 28,2 proc. mierzony wielkością produkcji).

Komisja ocenia, że Fiat Auto Poland próbował dostosować produkcję do popytu na rynku i zoptymalizował liczbę pracowników, aby zachować konkurencyjność i zwiększyć swoje szanse jako producent nowych modeli samochodów. Te starania nie przyniosły jednak efektu, ponieważ grupa Fiat postanowiła przenieść produkcję modelu Panda Classic do Kampanii we Włoszech od stycznia 2013 r., co spowodowało masowe zwolnienia w przedsiębiorstwie Fiat Auto Poland i u jego dostawców - wyjaśnia KE.

Obszarem dotkniętym zwolnieniami jest województwo śląskie. Negatywne skutki zwolnień w Fiat Auto Poland są szczególnie odczuwalne w Tychach. Byli pracownicy przedsiębiorstwa Fiat Auto Poland i jego dostawców stanowią jedną dziesiątą wszystkich bezrobotnych mieszkających w tym regionie.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji został uruchomiony w 2007 r. Od tego czasu do EFG wpłynęło 130 wniosków. Dotyczyły one łącznie 536 mln euro wsparcia dla ponad 116 tys. pracowników. W samym tylko roku 2013 z funduszu przekazano ponad 53,5 mln euro. EFG obejmuje swoim zakresem pracowników zwolnionych z powodu kryzysu gospodarczego, pracowników zatrudnionych na czas określony, osoby pracujące na własny rachunek oraz - do końca 2017 r. - młodzież, która nie pracuje, nie kształci się, ani nie szkoli, zamieszkałą w regionach objętych Inicjatywą na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. (PAP)

awi/ jhp/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~POLAK
No to włochy musiały ładnie lobować ze by Polska dostała troszkę ochlapów ¡!!!!!!!!!!!!!!!!!! A eu daje kasę bo i tak ją wydacie w Niemczech Francji to co to dla nich włączyć drukarkę kupujmy tylko POLSKIETylko teraz jest to trudne bo sklepy mamy w rękach cudzoziemców fabryki i tp. A i biedronka ludzi w prowadza w No to włochy musiały ładnie lobować ze by Polska dostała troszkę ochlapów ¡!!!!!!!!!!!!!!!!!! A eu daje kasę bo i tak ją wydacie w Niemczech Francji to co to dla nich włączyć drukarkę kupujmy tylko POLSKIETylko teraz jest to trudne bo sklepy mamy w rękach cudzoziemców fabryki i tp. A i biedronka ludzi w prowadza w błąd po to nie jest POLSKI SKLEP I O TYM POLAK POWINIEN BYĆ INFORMOWANY w REKLAMACH ¡!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~domin
fiat panda byl autem dobrze wykonanym i autem ktore dzwiglo fiata i oddalilo bankructwobyl robiony w polsce przez polakow i kto go kupowal? tez polacya teraz go zabieraja taka dostalismy nagrode....
~chyba_nic
niegrzecznie zapytam, ile z tej kasy otrzymają zwolnieni
~znawca
Pamiętajmy, że nie tylko państwo opiekuńcze jest skazane na porażkę i upadek, ale i gospodarki dodrukukowujące środki pieniężne . Wystarczy spojrzeć na sytuację z NBP, którą chwalą politycy. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko - zacznie drukować polskie złote. Wtedy to już żaden Pamiętajmy, że nie tylko państwo opiekuńcze jest skazane na porażkę i upadek, ale i gospodarki dodrukukowujące środki pieniężne . Wystarczy spojrzeć na sytuację z NBP, którą chwalą politycy. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko - zacznie drukować polskie złote. Wtedy to już żaden bank z nami nie będzie chciał gadać - o niczym. Przecież to może zakończyć się hiperinflacją, a nawet upadkiem naszego kraju. Polecam artykuł http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html
~gość
Polska jak pustynia nie ma już nic , jeno sama woda płynąca przed wyborami .
~obserwer
Zauważyłem, że zniknął wpis nt Pawła Juś, ktoś celowo z bankiera blokuje
~jss
a to pan panie polak nie wiedzial ze konstytucja polski i taki art. 54 nie obowiazuje ale za to obowiazuje regulamin bankiera a ze nie pasuje do niego konstytucja to h... z nia nnie jest wazna ! to typowe w polsce prawo nie istnieje nie jest stosowane albo wybiorczo a najlepiej te gluptaki smieja sie z rosji putina a patrzcie sie a to pan panie polak nie wiedzial ze konstytucja polski i taki art. 54 nie obowiazuje ale za to obowiazuje regulamin bankiera a ze nie pasuje do niego konstytucja to h... z nia nnie jest wazna ! to typowe w polsce prawo nie istnieje nie jest stosowane albo wybiorczo a najlepiej te gluptaki smieja sie z rosji putina a patrzcie sie na siebie zalosni zjadacze ziemniakow

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki