1,2 mln Polaków wyjedzie?

Co piąty Polak rozważa opuszczenie kraju i szukanie w najbliższym roku pracy za granicą. Jak wynika z raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” odsetek zdecydowanie planujących wyjazd z kraju wzrósł z 5 % do 6,4%.

To oznacza, że zdecydowanych na emigrację jest o 1,2 mln Polaków , czyli o 250 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym. Zmieniają się też powody, dla których Polacy rozważają emigrację zarobkową.

Dla 78 procent badanych motywacją są większe zarobki, 44 procent chce podnieść standard życia, a 37 procent narzeka na brak odpowiedniej pracy w Polsce. Faktem jest, że coraz częściej pakujemy walizki i wyjeżdżamy - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.

"Zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą jest coraz więcej" - podkreśla Tomasz Hanczarek - prezes zarządu Work Service SA. Jak mówi, motywacją są przede wszystkim wyższe niż w Polsce zarobki. Ważna jest również chęć nauczenia się języka, nabrania doświadczenia, dotknięcia innych kultur, spotkania innych ludzi.

Najwięcej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Norwegii. Coraz mniej naszych rodaków pracuje w Holandii, która Polskę traktowała jako źródło taniej siły roboczej.

Pracując za granicą wciąż musimy udowadniać, że jesteśmy lepsi od innych - uważa prof. Katarzyna Żukrowska, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej. Ja sama jako studentka pracowałam na zmywaku - wspomina - natomiast teraz to oczywiście inaczej wygląda, bo jest to legalna praca za granicą. Taka praca daje bardzo duże doświadczenie: po pierwsze ceni się prace, a po drugie, jeżeli jest się wykwalifikowanym, można zrobić karierę. Trzeba tylko liczyć się ciężką pracą i być lepszym od swoich konkurentów-rówieśników - dodaje prof. Żukrowska.

Polaków się ceni - jesteśmy kreatywni, dobrze przygotowani zawodowo, a w trudnych sytuacjach zdajemy egzamin - zauważa ekonomistka. Świetnie za granicą dają sobie radę ekonomiści, specjaliści od finansów, rachunkowości, lekarze - ludzie wykwalifikowani. W dalszym ciągu najczęściej o wyjeździe za granicę myślą przede wszystkim osoby młode - 2/3 potencjalnych emigrantów to osoby do 35 roku życia.Polacy poszukują nie tylko lepszej pracy ale też chcą więcej zarabiać. I to nie tylko za granicą ale też w naszym kraju. Jacek Brzozowski z organizacji Pracodawcy RP zwraca uwagę, że nasz rynek pracy staje się rynkiem pracownika i będzie stawał się nim bardziej z każdym rokiem. Przyczyną jest przede wszystkim demografia - każdy rocznik wchodzący na rynek pracy jest coraz mniejszy. Odchodzą też osoby z powojennego wyżu demograficznego. Poza tym duże znaczenie ma bliskość rynku niemieckiego z wyższymi niż u nas zarobkami i nastawionego na polskich pracowników, którzy są tam bardzo cenieni.

Do Polski najczęściej przyjeżdżają Ukraińcy, Wietnamczycy i Chińczycy. " a polskim pracodawcom bez imigrantów, zwłaszcza z Ukrainy byłoby o wiele trudniej" - podkreśla Jacek Brzozowski.

/ Newsrm.tv, IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marika

Ja długo się wahałam, ale w końcu podjęłam decyzję o wyjeździe. Z racji tego, że jestem pielęgniarką wybrałam program Curaswiss i za ich pośrednictwem przeszłam kursy i dostałam kontrakt w Zurychu. Na początku było ciężko, tęsknota za domem i tak dalej, ale było warto. Wszyscy chyba wiedzą jakie warunki pracy mają pielęgniarki w Polsce i z czym się muszą zmagać. Tu jest o wiele inaczej. I nie chodzi tylko o zarobi, ale o całą kulturę pracy i traktowanie pracownika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~asdf

Znowu wskaźniki bezrobocia spadną czym ekipa rządząca będzie mogła się pochwalić.

! Odpowiedz
1 3 ~zdziwiony

Ja to się dziwię, że tylko 1,2 mln, a nie 11,2 mln. Ciekawe na co czeka reszta.

! Odpowiedz
3 0 ~jacek

A ty co zostajesz , bo o sobie nie piszesz ?

! Odpowiedz
2 0 ~jacek

Reszta jest madrzejsza niz myslisz.

! Odpowiedz
0 0 ~AntyPO

jakie koszty życia w Niemczech są wyższe ? co za bzdury, to dlaczego pełny bagażnik wożę do Polski co miesiąc? wyssane z palca bzdury

! Odpowiedz
0 0 ~asdf

Przede wszystkim w Niemczech są wyższe koszty wynajmu mieszkania i usługi natomiast żywność, ubrania, rtv, moto itp są w podobnej cenie jak w Polsce a czasami niższe.

! Odpowiedz
7 2 ~Antekemigrant

Nie ma strachu nie wyjada . Zeby wyjechać i dobrze sie urzadzić , to trzeba mieć odwage , duzo umieć i mieć przy tym duzo szczescia. Znam takich co chetnie by wrocili , ale jak "gols" ma wrocić. Co powie rodzinie , kolegom , ze jest pusty jak tykwa ?
Ale ciagle stanie w rozkroku , jedna noga w Polsce , druga UK (Deutschland itd) to tez nic dobrego.
No i kazdy kto wyjedzie tan zyje miedzy obcymi . Niby nic a jednak wiele .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 19 ~Steyr

Większość chce wyjechać tylko po co?
Bez dobrej znajomości języka, ani fachu w ręce nie ma co wyjeżdżać, dziś już nie jest tak łatwo o prace za granicą jak kiedyś, nawet na taśmie wymagają znajomości języka.
Ja też chciałem wyjechać, ale znając doświadczenia osób które wyjechały, postanowiłem się przed tym ustrzec, zdobyłem fach który kosztował mnie sporo czasu i pieniędzy, ale było warto.
Sam znalazłem prace, mieszkanie bez problemów.
Podsumowując: jak chcecie wyjechać to język to podstawa, nie kierujcie się tym że kolega zna, albo robota po znajomości to nie trzeba, już wielu się przekonało na własnej skórze jak szybko kończą się przyjaźnie jeżeli chodzi o pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 51 ~Brytania86

Nasz kraj jest zniszczony w perfekcyjny sposób, a moje pokolenie jest skazane na emigracje tak jak moi dziadkowie byli skazani na lata wojenne, a rodzice na gnicie w komunistycznym dziadostwie o dziwo lepszym niż obecna praca za darmo w kraju - przez klasę tzw średnią. Nie wiem jakimi trzeba być idiotami, dając w tym roku np. wygrać ponownie Platformie, skoro w końcu wszyscy narzekamy, nie ? Afer na ciężkie miliony na pęczki, wszystko w górę przy tych samych płacach od ix lat, OFE-wiadomo, praca do śmierci, podatki w górę itd itd plus ewakułacja rudzielca, o którym jeszcze pamiętacie ? Daje wam słowo, że nigdy nie sądziłem że aż tak nas ugotują. Ostatnio czytałem kłamliwy sądaż, gdzie blisko 60% obywateli jest rzekomo zadowolonych ze swoich zarobków NA WYSTARCZAJĄCYM POZIOMIE. Manipulacja wszystkimi mediami jest porażająca, BO WSZYSCY DOBRZE WIEMY JAK DO KU.. W POLSCE JEST!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.