Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokaty bankowe są jedną z najpopularniejszych form inwestowania oszczędności. Przede wszystkim są dostępne niemal w każdym banku i gwarantują pewny zysk. PKO BP oferuje produkty na nowe środki, tradycyjne lokaty, jak i depozyty negocjowane.

Lokaty PKO BP - oferta

Lokaty terminowe w ofercie PKO BP

PKO BP oferuje klientom nie tylko konta oszczędnościowe, ale i lokaty terminowe. Każdy bank posiada inną ofertę lokat terminowych. Różni się ona od konkurencji stawkami oprocentowania, warunkami dodatkowymi czy okresem trwania produktu. Bank PKO BP przygotował dla klientów kilka depozytów, z których można wybrać ten, którzy najlepiej odpowiada oczekiwaniom klienta. I tak w ofercie znajdziemy tradycyjny depozyt, zakładany na wybrany przedział czasowy, tj. 1, 3, 6 bądź 12 miesięcy. Przy czym należy dysponować kwotą minimalną w wysokości 1000 zł.

Lokaty PKO BP, lokaty iPKO (fot. Jaap Arriens / FORUM)

Oprocentowanie jest ściśle powiązane z okresem utrzymywania środków, im dłuższy tym stawki są wyższe. Dodatkowo, jeśli lokata zakładana jest przez iPKO, klient otrzymuje dodatkowe punkty procentowe. Inną opcją oszczędzania jest lokata na nowe środki bądź negocjowana. Z depozytu negocjowanego mogą skorzystać osoby, które dysponują kwotą w wysokości co najmniej 100 000, 00 zł. Warunki, które indywidualnie są dobierane do klienta, mogą obowiązywać od 1. dnia do roku.

Jak założyć lokatę w Banku PKO PB?

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, jaki depozyt chcemy założyć, tj. na jaką kwotę, okres oraz oprocentowanie. Znając wytyczne, możemy udać się do dowolnej placówki, gdzie bez problemu zostanie otwarty rachunek depozytu. Doradca wyjaśni sposób działania produktu oraz przygotuje niezbędne do podpisania dokumenty. 

Inną opcją jest otwarcie depozytu online. Jest to możliwe pod warunkiem posiadania bankowości internetowej, tj. iPKO. Wówczas klient samodzielnie zakłada rachunek lokaty przez serwis transakcyjny bądź aplikację mobilną. Jednak ten kanał dystrybucji jest dostępny wyłącznie dla dotychczasowych klientów. Bez konta osobistego nie jest możliwe otwarcie lokaty przez internet. Klienci mogą również wnioskować o lokatę poprzez kontakt z infolinią banku.

Lokata czy konto oszczędnościowe

Jeśli mamy wolne środki, które chcielibyśmy zainwestować w bezpieczny sposób, do wyboru mamy lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe. Są to produkty równie bezpieczne, które nie niosą ze sobą ryzyka utraty zainwestowanych pieniędzy. I choć mają ze sobą nieco wspólnego, to więcej je różni niż łączy. 

Lokata terminowa zakładana jest na ściśle określonych warunkach, które nie podlegają zmianie w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że w momencie jej zawierania z góry znany jest okres jej trwania, oprocentowanie czy wysokość lokowanych środków. Każda próba odstępstwa wiąże się natomiast z zerwaniem lokaty. Nie jest zatem możliwe wypłacenie środków w trakcie trwania umowy czy zwiększenie ich salda. Jest to równoznaczne z zakończeniem lokaty, a tym samym utratą naliczonego zysku w postaci odsetek od kapitału.

Znaczenie więcej swobody posiadają właściciele kont oszczędnościowych. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony, a dodatkowo można dowolnie wpłacać i wypłacać środki znajdujące się na rachunku. Nie ryzykując utraty odsetek, ponieważ są one naliczane od aktualnego salda.

Oba produkty mają jednak swoje plusy i minusy. Lokata, mimo iż wiąże się z zamrożeniem swoich pieniędzy, oferuje wyższe zyski niż można osiągnąć na koncie oszczędnościowym. To jednak daje pełną dowolność w odkładaniu nadwyżek. Ponadto lokata nie wiąże się z kosztami jej otwarcia czy prowadzenia, natomiast rachunek oszczędnościowy może generować dodatkowe koszty. W zależności od banku spotkać możemy opłaty za prowadzenie konta, przelewy internatowe czy transakcje gotówkowe.

Oprocentowanie lokat terminowych

Na rynku dostępne są lokaty o stałym oprocentowaniu oraz zmiennym. Stałe oznacza, że przez cały okres umowy nie ulegnie ono zmianie i będzie na takim samy poziomie jak w dniu jej podpisywania. Zmienne natomiast nie daje takiej gwarancji. Może zarówno ulec obniżeniu, jak i wzrosnąć w trakcie trwania lokaty. Zależy ono m.in. od wysokości stóp procentowych NPB czy sytuacji na rynku międzybankowym (stopy WIBID i WIBOR). Dlatego w przypadku lokaty o zmiennym oprocentowaniu zysk nie jest łatwy do obliczenia. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć jak często stawki będą ulegać zmianie podczas utrzymywania depozytu. 

Należy pamiętać, że stawki procentowe są ustalane przez bank na podstawie warunków rynkowych. Każda instytucja posiada inną ofertę, kształtowaną na podstawie swoich możliwości. Warto zatem przez załażeniem depozytu rozejrzeć się po rynku, aby znaleźć najkorzystniejszy dla nas depozyt.

Wracają do oprocentowania - wiemy już, że występuje stałe i zmienne. Niezależnie jednak od jego rodzaju, zawsze prezentowane jest w skali roku. Oznacza to, że stawka na jaką lokujemy pieniądze pokazuje, ile dostalibyśmy zysku po pełnym roku trwania umowy. Natomiast jeśli zakładamy depozyt na 3 miesiące, wypłacony mam zysk będzie proporcjonalny. Jeśli chcemy samodzielnie policzyć realne oprocentowanie lokaty, wystarczy podzielić oprocentowanie podane w skali roku przez ilość dni lub miesięcy w roku i pomnożyć je przez czas trwania naszego depozytu. Przy czym należy pamiętać, że w celu obliczenia realnego zysku trzeba potrącić podatek od przychodu w wysokości 19 proc.

Porównywarka lokat

Jak wybrać najkorzystniejsze oferty dostępne na rynku? Nie jest łatwo, ponieważ produktów oszczędnościowych jest bardzo dużo. Niemal każdy bank posiada po klika rodzajów lokat czy kont oszczędnościowych. Te natomiast gwarantują inne warunki bądź wymagają spełnienia określonych obostrzeń. Przeanalizowanie wszystkich zajęłoby nam sporo czasu.

Na szczęście obecnie jest wiele narzędzi, które ułatwiają dokonanie selekcji. Mowa o kalkulatorze, porównywarce czy rankingu lokat. Są one odstępne na stronach internetowych banków bądź na portalach ekonomicznych. Posługując się nimi, w łatwy sposób uzyskamy informację na temat warunków, jakie trzeba spełnić zakładając określony produkt, na jaki zysk możemy liczyć po zakończeniu umowy, a przede wszystkim jak wypada lokata na tle konkurencji. Przy wyborze mogą również być pomocne opinie innych klientów. 

Jak wybrać lokatę?

Przede wszystkim przy wyborze kierujemy się wysokością oprocentowania. Należy jednak pamiętać, że lepsze warunki mogą oznaczać konieczność spełnienia dodatkowych obostrzeń stawianych przez bank. Przykładowo wyższą stawkę otrzymają klienci, który założą rachunek osobisty, wykonają określoną liczbę transakcji bądź aktywują kartę płatniczą.

Pamiętajmy również, że stawki są zależne od okresu trwania lokaty. Najczęściej im jest on dłuższy, tym na wyższe oprocentowanie możemy liczyć. Kolejna kwestia to rodzaj oprocentowania. Warto sprawdzić, czy środki lokujemy według stałej, czy zmiennej stawki. Należy również uzyskać informację czy lokata jest odnawialna czy nieodnawialna. W przypadku depozytu odnawialnego, w chwili jego zakończenia bank automatycznie przedłuża go na kolejny okres. Lokata nieodnawialna natomiast charakteryzuje się tym, że po okresie jej zakończenia środki zostają przeksięgowane na nieoprocentowany rachunek techniczny banku bądź wskazane w dyspozycji konto jej posiadacza. 

PKO Bank Polski - inne produkty

Pozostałe oferty

Katarzyna Rostkowska

Porównaj najlepsze

Kredyty
gotówkowe
pożyczki
na raty
chwilówki
konta
osobiste
konta
firmowe
kredyty
hipoteczne
Ubezpieczenia
lokaty
konta
oszczędnościowe
waluty

2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.