Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Konto oszczędnościowe w Nest Banku to propozycja dla osób, które cenią sobie swobodny dostęp do odkładanych środków, umożliwia bowiem wypłatę dowolnej kwoty, w każdej chwili, bez utraty wypracowanych odsetek.

Konta oszczędnościowe Nest Bank - oferta

Jak działa rachunek oszczędnościowy?

Nest Bank to jeden z banków, w którym można założyć konto oszczędnościowe. Umowę rachunku oszczędnościowego w Nest Banku zawiera się na czas nieokreślony. Od jej podpisania posiadacz konta może przeprowadzać dowolne transakcje, tj. wpłacać i wypłacać środki, dokonywać przelewów. Na tej płaszczyźnie rachunek oszczędnościowy pełni niemal identyczną funkcję jak konto osobiste. Jest jednak pewna różnica, a mianowicie oprocentowanie. Środki na min gromadzone są oprocentowane zgodnie z aktualną tabelą oprocentowania Nest Banku. I tu pojawia się cecha wspólna z lokatą bankową. Okazuje się bowiem, że konto oszczędnościowe jest połączeniem tych dwóch produktów – lokaty i rachunku osobistego.

Dzięki temu jego posiadacz może swobodnie dysponować odkładanymi środkami pieniężnymi bez obawy przed utratą odsetek naliczanych od zgromadzonego kapitału. Dodatkowo oszczędzanie może przebiegać w dowolny sposób, tj. wpłaty mogą być dokonywane raz w miesiącu, raz na kwartał czy wyłącznie przy okazji ekstra premii. 

Podstawową cechą konta oszczędnościowego jest swoboda w dostępie do rachunku czy w planowaniu swoich oszczędności, jak i wydatków. Jest to zarazem największa różnica pomiędzy kontem oszczędnościowy a lokatą. Ta ostatnia bowiem wymusza na jej posiadaczu ulokowanie sumy pieniędzy na określony przedział czasowy. Natomiast jej zerwanie wiąże się z utratą dotychczas wypracowanego zysku, tj. odsetek.

Oprocentowanie

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w Nest Banku jest przeważnie stałe w okresie trwania promocji, a po jej wygaśnięciu zmienne. Przede wszystkim jednak należy wskazać, że stawki prezentowane przez bank są zawsze oprocentowaniem w skali roku. Co to oznacza? 

Otóż, oprocentowanie, które widzimy na reklamach, ofertach produktu, to odsetki jakie otrzymamy po okresie roku od dnia otwarcia konta oszczędnościowego. W celu obliczenia realnego zysku trzeba również pamiętać o potrąceniu podatku od przychodu w wysokości 19 proc. 

Teraz zajmijmy się różnicą pomiędzy oprocentowaniem stałym a zmiennym. Oprocentowanie zmienne oparte jest przeważnie na wskaźnikach rynkowych WIBOR/WIBID. Są to stopy stosowane w rozliczeniach międzybankowych. Zapis w umowie o oprocentowaniu zmiennym daje bankowi prawo do zmiany stawek, czego nie może zrobić przy oprocentowaniu stałym. To zapewnia posiadaczowi produktu oszczędnościowego pewność, że przez cały okres deponowania środków będzie posiadał identyczne warunki dotyczące oprocentowania. 

Warto również zaznaczyć, że mimo iż oprocentowanie jest podawane w skali roku, to odsetki na koncie oszczędnościowym przeważnie naliczane są na koniec miesiąca – kapitalizacja. Dzięki temu zdeponowany kapitał z miesiąca na miesiąc przyrasta

Jak założyć konto oszczędnościowe w Nest Banku?

Nest Bank wskazuje klika kanałów, za pomocą których można otworzyć rachunek oszczędnościowy. Pierwszym z nich jest bankowość internetowa bądź mobilna. Jednak z tej opcji mogą skorzystać wyłącznie obecni klienci banku. Innym sposobem jest kontakt z infolinią bądź wizyta w dowolnej placówce

O otwarcie konta oszczędnościowego można również wnioskować przy okazji podpisywania umowy innego produktu, m.in. konta osobistego. Wówczas wystarczy zaznaczyć opcję jego uruchomienia, a nawet ustawić zlecenie stałe, aby zadbać o systematyczne odkładanie pieniędzy. 

Opłaty w Nest Banku

Produkty oferowane przez Nest Bank można założyć bezpłatnie, a dodatkowo ich posiadacz nie musi martwić się o ich prowadzenie, ponieważ i to jest darmowe. Dodatkowo Bank oferuje pierwszy przelew krajowy za 0 zł. Jednak należy pamiętać, że Tabele opłat i prowizji są aktualizowane, dlatego przed założeniem rachunku należy dokładnie sprawdzić koszt poszczególnych operacji. 

Częstą praktyką stosowaną przez banki jest oferowanie pierwszej operacji za darmo. Oznacza to, że wykonując wpłatę na rachunek bądź wypłatę w bankomacie nie poniesiemy opłaty wyłączenie za pierwszym razem. Każda kolejna transakcja w danym miesiącu jest płatna.

Oferowane produkty przez Nest Bank

Jeśli klient chciałby sprawdzić jak plasują się produkty oszczędnościowe Nest Banku na tle konkurencji może skorzystać z ogólnodostępnych porównywarek internetowych. Dzięki nim poznamy najlepsze opcje dostępne na rynku, a ponadto ranking czy kalkulator zaprezentuje jak wypada oprocentowanie względem innych banków. Można również przeczytać w internecie opinie dotychczasowych klientów, które dadzą jakiś pogląd o wybranym produkcie. 

Nest Bank w swojej ofercie posiada klika opcji oszczędzania. Obok tradycyjnych lokat, można skorzystać z konta oszczędnościowego, Nest Skarbonki czy Nest Rodzinne Oszczędności. Klient może dokonać wyboru produktu, który najlepiej będzie odpowiadał jego potrzebom oraz założonym celom. 

Aby dopasować plan oszczędzania do swoich miesięcznych możliwości, wystarczy określić, ile potrzebujemy zgromadzić środków oraz na jaki cel. Przy koncie oszczędnościowym to jego posiadacz decyduje, jaką formę ma mieć jego oszczędzanie, tj. regularnych wpłat czy zasilania konta w dowolnym momencie. Niewątpliwie jednak dużym ułatwieniem jest ustawienie automatycznych przelewów z rachunku osobistego. Wówczas co miesiąc określona wysokość środków będzie samoczynnie przelewana na wybrany cel, m.in. wakacje, dla dziecka, dla młodych, na czarną godzinę. 

Nest Bank - inne produkty

Katarzyna Rostkowska

Porównaj najlepsze

Kredyty
gotówkowe
pożyczki
na raty
chwilówki
konta
osobiste
konta
firmowe
kredyty
hipoteczne
Ubezpieczenia
lokaty
konta
oszczędnościowe
waluty
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-09-16
Miniatura

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01
Miniatura

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09
Miniatura

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.