Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokaty bankowe to bezpieczny sposób inwestowania środków pieniężnych. Wśród bogatej oferty na rynku możemy dobrać produkt, kierując się okresem trwania umowy, oprocentowaniem czy wysokością lokowanych środków. W mBanku klienci mogą rozpocząć oszczędzanie już od 500 zł. 

Lokaty mBank - oferta

Oferta lokat terminowych w mBanku

mBank oferuje planującym założenie lokaty szeroki wybór produktów. Swoje pieniądze mogą bowiem ulokować na depozycie na nowe środki, dla nowych klientów, na tradycyjnej lokacie terminowej czy walutowej. Jeśli natomiast nie chcą zamrażać środków na dłuższy okres czasu, idealna dla nich będzie lokata elastyczna. Można ją założyć na okres od 1 do 30 dni, a ponadto wskazać dokładną datę jej zakończenia. Klient ma pełną kontrolę nad tym, kiedy będzie miał dostępne pieniądze wraz z odsetkami. Wybór depozytu zależy od preferencji klienta oraz możliwości skorzystania przez niego ze specjalnych warunków. 

Poszczególne lokaty mogą różnić się od siebie, jednak pewne ich cech pozostają niezmienne. Jest to bezpieczny sposób na ulokowanie nadwyżek finansowych, który gwarantuje stawkę oprocentowania wskazaną w umowie. Ulokowanych środków nie stracimy, a jedynie możemy wyciągnąć zainwestowaną kwotę powiększoną o odsetki. Okres trwania umowy możemy dobrać zgodnie z naszymi preferencjami.  Ponadto, aby rozpocząć oszczędzanie, potrzebujemy na start od 500 zł do 1000 zł w zależności od produktu. Należy jednak pamiętać przede wszystkim, że lokata terminowa wiąże się z zamrożeniem środków. Podczas okresu jej trwania nie mamy dostępu do pieniędzy, a ich podjęcie jest równoznaczne z zakończeniem lokaty. 

Lokaty terminowe czy konto oszczędnościowe

Jeśli nie możemy zdecydować się na lokatę z różnych względów, np. nie chcemy zamrażać swoich środków, możemy rozważyć założenie rachunku oszczędnościowego. W tym celu pomocne będzie poznanie różnić między tradycyjnym depozytem a kontem. 

Po pierwsze, lokaty terminowe zakładane są na określony okres, przeważnie od 1 do 36 miesięcy, kiedy umowa konta jest na czas nieokreślony. Po drugie, w trakcie trwania lokaty nie możemy podjąć środków, ponieważ jest to równoznaczne z jej zerwaniem, a tym samym utratą naliczonych dotychczas odsetek. W przypadku konta, jego posiadacz może dowolnie wpłacać, jak i wypłać pieniądze bez szkody dla zysku. Odsetki są bowiem naliczane od posiadanego na dany moment salda.

Kolejna różnica to kwestia oprocentowania. Ze względu na to, że posiadacz rachunku oszczędnościowego ma większą swobodę dostępu do pieniędzy, jest on zazwyczaj niżej oprocentowany niż lokata bankowa. ]

Należy również zwrócić uwagę na potencjalne koszty. Zakładając lokatę nie musimy obawiać się jakichkolwiek opłat, chyba że są one związane z produktami dodatkowymi powiązanymi z depozytem. Przy koncie oszczędnościowym natomiast musimy sprawdzić czy bank pobiera opłaty za jego otwarcie czy prowadzenie oraz w jakiej wysokości. Bardzo często spotykaną opłatą jest prowizja za przelewy internetowe czy drugą i kolejną wypłatę gotówki z konta. Zatem, która opcja oszczędzania jest lepsza? Wszystko zależy od preferencji klienta. Czy woli ulokować środki na lokacie, a tym samym zamrozić je w bezpiecznym miejscu, czy może woli je mieć zawsze pod ręką na koncie oszczędnościowym.

Jak założyć lokatę w mBanku?

Lokatę w mBanku można założyć na wiele sposobów. Klienci posiadający dostęp do bankowości internetowej mogą otworzyć rachunek całkowicie online. Podobnie jest w przypadku posługiwania się aplikacją mobilną, z tym że nie wszystkie produkty są dostępne przez ten kanał. Ponadto wniosek o założenie lokaty można złożyć bezpośrednio przez stronę internetową banku bądź przez mLinię, czyli infolinię mBanku.

Każdy klient – obecny jak i ten bez konta, może udać się również do dowolnej placówki mBanku. Na miejscu otrzyma pomoc w wyborze produktu, podpisze umowę czy zleci dyspozycje przeksięgowania środków.

Oprocentowanie lokat terminowych

Większość lokat terminowych w mBanku posiada oprocentowanie stałe. Oznacza to, że jest ono niezmienne podczas całego okresu trwania umowy. Zysk, jaki otrzymamy, można zatem obliczyć nawet przed podpisaniem dokumentów. Na rynku można również spotkać produkty ze zmiennym oprocentowaniem. Warto wówczas znać różnice pomiędzy mini. Otóż stawka zmienna, może zarówno wzrosnąć, jak i spaść w trakcie utrzymywania depozytu. Dzieje się tak, ponieważ oprocentowanie zmienne jest zależne od sytuacji rynkowej, tj. wysokości stóp procentowych NPB czy stóp międzybankowych WIBID i WIBOR. Tym samym nie mamy gwarancji, co do wysokości zysku, jaki zostanie naliczony. 

Kolejna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę wybierając lokatę terminową, to sposób prezentacji oprocentowania. Stawki prezentowane w ofertach banków zawsze są podawane jako oprocentowanie w skali roku. Tak więc jeśli zakładamy lokatę przykładowo na 3 proc., to odsetki we wskazanej wysokości otrzymalibyśmy dopiero po pełnym roku trwania umowy. Jeśli natomiast czas utrzymywania depozytu jest krótszy, to naliczony przez bank zysk będzie proporcjonalnie niższy. Dodatkowo w celu obliczenia realnego zysku trzeba również pamiętać o potrąceniu podatku od przychodu w wysokości 19 proc.

Oprocentowanie a warunki dodatkowe 

Istotną kwestią podczas wyboru lokaty jest sprawdzenie promocji. Ze względu na bogatą ofertę dostępną na rynku, banki chcąc się wyróżnić oferują klientom możliwość skorzystania z atrakcyjniejszych warunków. Są one jednak uzależnione od spełnienia obostrzeń stawianych przez bank. Przykładowo wyższe oprocentowanie można otrzymać otwierając konto osobiste, rachunek oszczędnościowy czy wykonując określone transakcje. Ponadto lepsze warunki może otrzymać nowy klient bądź taki, który lokuje nowe środki.

Dodatkowo wyższe oprocentowanie może dotyczyć jedynie części ulokowanych środków bądź pierwszych tygodni czy miesięcy, a po ich upływie obowiązująca stawka będzie zgodna z tabelą oprocentowania

Jak wybrać najkorzystniejsze lokaty?

Wybór lokaty najczęściej ogranicza się do znalezienia produktu o najwyższym oprocentowaniu. Niestety, kiedy w grę wchodzi również porównanie dodatkowych warunków sprawa może się skomplikować. Oferta banków jest bardzo bogata, możemy wybierać wśród różnych rodzajów depozytów, których przenalizowanie zajęłoby dużo czasu.

Tu z pomocą przychodzi narzędzie dostępne na stronach większości banków, a mianowicie kalkulator. Dzięki niemu możemy samodzielnie obliczyć zysk jaki otrzymamy lokując środki na poszczególnych depozytach. Ponadto, ogólnodostępne są również rankingi lokat czy porównywarki, które wskazują jak wypada dana lokata na tle konkurencji, jakie warunki należy spełnić, aby móc z niej skorzystać czy jaką minimalną kwotę trzeba ulokować. Porównywarka jest nieocenionym narzędziem, które usprawni nam zapoznanie się z ofertą banków oraz ułatwi podjęcie decyzji co do wyboru produktu.

Innym sposobem na zebranie informacji na temat oferty lokat jest zebranie opinii klientów, którzy oceniają produkt, obsługę banków, a ponadto ujawniają wszelkiego rodzaju haczyki zawarte w umowach.

mBank - inne produkty

Pozostałe oferty

Katarzyna Rostkowska

Porównaj najlepsze

Kredyty
gotówkowe
pożyczki
na raty
chwilówki
konta
osobiste
konta
firmowe
kredyty
hipoteczne
Ubezpieczenia
lokaty
konta
oszczędnościowe
waluty
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-03-12

Kapitalizacja odsetek: na czym polega?

Efektywne oszczędzanie środków nie jest proste. Wybierając lokatę lub konto oszczędnościowe, uwagę należy zwrócić nie tylko na oprocentowanie, ale również kapitalizację odsetek.

2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online

Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Promocje bankowe - lokaty, karty kredytowe, konta, okazje

Zakładając nowe konto lub wnioskując o kredyt warto poszukać promocji bankowych. Najlepsze promocje pozwalają znacząco obniżyć koszty kredytowania lub skorzystać z konta osobistego na preferencyjnych warunkach. Z kolei promocje lokat umożliwiają dostęp do lepszych stawek oprocentowania.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.