Kredyty hipoteczne mBank

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Kredyty hipoteczne mBank - oferta

Jak zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w mBanku?

mBank w swojej ofercie posiada tradycyjny kredyt hipoteczny oraz pożyczkę hipoteczną. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć w różnych wariantach w zależności od obecnie obowiązującej promocji. Zaciągając zobowiązanie, musimy pamiętać, że otrzymane środki można wydatkować wyłącznie na cel wskazany w umowie kredytowej, tj. zakup mieszkania, na dom, remont, przebudowę czy kupno działki budowlanej. Inna sytuacja jest przy zaciąganiu pożyczki hipotecznej. Tu pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. 

W zależności od tego, na jaki cel potrzebujemy zaciągnąć zobowiązanie, takie dokumenty kredytowe należy przygotować. Pierwszym krokiem przy ubieganiu się o kredyt, jest podjęcie decyzji dotyczącej przedmiotu kredytu, wysokości zobowiązania oraz okresu, na jaki chcemy rozłożyć spłatę. Jeśli mamy już wstępny zarys kredytu, możemy skontaktować się z doradcą banku. W tym celu można odwiedzić dowolną placówkę mBanku bądź zostawić swój kontakt online, na stronie internetowej banku. Następnie, na podstawie złożonego zapytania, bank przygotuje formularz Informacyjny, w którym znajdą się podsumowanie informacji o warunkach zobowiązania oraz wymaganych dokumentach. Przede wszystkim bank poprosi o dostarczenie dokumentów dotyczących kredytowanej nieruchomości, tj. umowę przedwstępną, umowę deweloperską, umowę kupna-sprzedaży. Dodatkowo kredytobiorca będzie musiał potwierdzić swoją sytuację finansową, przedstawiając zeznanie rocznego (PIT), zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Warto mieć na uwadze, że w przypadku posiadania umowy o pracę na czas określony, która dobiega końca, możemy zostać poproszeni o dostarczenie promesy zatrudnienia.

Na podstawie złożonych informacji, mBank wydaje decyzję kredytową, a jeśli jest pozytywna, załącza również projekt umowy. Z reguły czas oczekiwania wynosi 21 dni roboczych od złożenia kompletnego wniosku. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy kredytowej w placówce banku. Tu należy mieć na uwadze, że po zawarciu umowy konieczne jest ustanowienie zabezpieczeń kredytu, wskazanych przez bank. Ostatnia prosta to złożenie dyspozycji wypłaty środków, które zostaną przekazane na konto kredytobiorcy lub rachunek sprzedającego nieruchomość. 

Warunki przyznania kredytu hipotecznego w mBanku 

Kredyt hipoteczny w mBanku może uzyskać każda osoba, która ukończyła 18 lat i osiąga dochód akceptowany przez bank. Przy czym, zobowiązanie można uzyskać indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, członkiem rodziny lub partnerem. Ponadto w momencie starania się o kredyt, konieczne jest posiadanie zatrudnienia co najmniej od 3 miesięcy, a umowa o pracę powinna jednocześnie obowiązywać przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy. Podobnie z umową zlecenie, dzieło czy kontraktami menadżerskimi, które również powinny obowiązywać przynajmniej od 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej, mBank wymaga prowadzenia jej przez jeden pełen rok. 

Jeśli kredytobiorca spełni powyższe warunki, może przystąpić do wnioskowania o kredyt hipoteczny. Jednak na swojej drodze napotka kolejne obostrzenia stawiane przez bank. Jednym z nich jest posiadanie wkładu własnego. Przeważnie klient musi liczyć się z koniecznością pokrycia 10-20 procent wartości kredytowanej nieruchomości, choć 10 proc. akceptowalna jest przez nieliczne instytucje finansowe. Obecnie banki udzielają maksymalnie kredyt o wartości 90 bądź 80 proc. ceny mieszkania czy domu. Kolejnym warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej. Inaczej jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w ustalonym przez bank terminie. Badając zdolność kredytową, instytucja sięga po informacje dotyczące dochodów kredytobiorcy. Dodatkowo prześwietla historię kredytową, na podstawie której otrzymuje informacje na temat posiadanych oraz spłaconych kredytów oraz terminowości ich regulowania. Jednak to nie wszystko. Na decyzję banku ma również wpływ wiek kredytobiorcy, wysokość zobowiązania czy wskazana wysokość kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Ostatnim z listy głównych warunków, jest ustanowienie zabezpieczenia kredytu. Są one wskazane w umowie kredytowej. Przede wszystkim chodzi tu o ustanowienie hipoteki na nieruchomości mieszkalnej na rzecz mBanku, cesji praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych czy cesji praw z polisy ubezpieczenia na życie kredytobiorcy. 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w mBanku

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w mBanku jest naliczane według zmiennej stopy procentowej określonej w umowie. Wysokość stopy procentowej ustalana jest jako suma zmiennej stawki bazowej – WIBOR oraz stałej marży banku. Wyjaśniając dokładniej, oprocentowanie zmienne może ulec zmianie w trakcie trwania umowy – wzrosnąć bądź zmaleć. Dzieje się tak za sprawą wartości stopy referencyjnej WIBOR, która jest zależna od koniunktury rynkowej. Marża natomiast jest przeważnie stała przez cały okres kredytowania, a jej poziom indywidualnie dobierany do warunków kredytu, tj. wysokości wkładu własnego, kwoty kredytu, sytuacji finansowej czy ustanowionych zabezpieczeń. Oznacza to, że może być negocjowana bądź przykładowo uzależniona od posiadanych produktów dodatkowych (karta kredytowa, ubezpieczenie, konto osobiste). Ich zakup przeważnie gwarantuje lepsze warunki, na których zostanie udzielony kredyt hipoteczny. 

Porównanie kredytów mieszkaniowych

Na rynku jest bogata oferta kredytów hipotecznych. Jednak dzięki dostępnym narzędziom porównanie produktów nie jest tak problematyczne jak kiedyś. Z pomocą przychodzi przykładowo kalkulator. Jest on dostępny na stronie internetowej niemal każdego banku. W celu obliczenia poglądowej raty wystarczy wskazać wartość nieruchomości, kwotę kredytu oraz okres spłaty. Następnie zostanie przeprowadzona symulacja, której wynikiem będzie wyliczenie wysokości miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej. Ponadto, każdy bank ma obowiązek przedstawiania stawki RRSO, która stanowi rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, na którą składają się koszty odsetek, prowizji oraz dodatkowych opłat związanych z zaciągniętym zobowiązaniem. W związku z tym, porównanie wysokości raty kredytowej w różnych bankach nie stanowi większego problemu, tym bardziej że są one zobowiązane do prezentacji RRSO w ściśle określony sposób. Oznacza to, że przy jej obliczaniu muszą uwzględnić te same koszty. 

Dodatkowo przy wyborze oferty banków warto sięgnąć po opinie dotychczasowych klientów. Na forach dyskusyjnych możemy bowiem uzyskać informacje na temat produktu, dodatkowych kosztów czy poziomu obsługi klienta. 

Wcześniejsza spłata kredytu 

mBank swoim klientom daje możliwość dokonania wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki w dowolnym momencie. W tym celu niezbędne jest złożenie dyspozycji z określeniem rodzaju spłaty. Należy jednak pamiętać o prowizji, która zostanie pobrana, jeśli spłata dokonana jest w okresie pierwszych 3 lat kredytowania. Po upływie tego okresu mBank nie pobiera dodatkowych kosztów za przedterminową spłatę, niezależnie czy jest ona częściowa, czy całkowita.

mBank - inne produkty

Pozostałe oferty

Katarzyna Rostkowska

Skorzystaj z pomocy eksperta

Dokładamy starań, by dane prezentowane w naszych zestawieniach były jak najbardziej zbliżone do oferty, jaką otrzymasz w instytucji finansowej. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

Ikona diamentu Konsultant znajdzie dla Ciebie najlepsze oferty
Ikona zegara Zaoszczędzisz czas - wypełniasz tylko jeden formularz
Ikona prezentu Dodatkowo otrzymasz obiektywne rankingi oraz porady ekspertów
Ikona kłódki Twoje dane są bezpieczne, masz nad nimi pełną kontrolę
Formularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Pokaż więcej