Kredyty hipoteczne ING Bank Śląski

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Kredyty hipoteczne ING Bank Śląski - oferta

Kredyty hipoteczne w ING Bank Śląski

Kredyt mieszkaniowy indywidualnie dopasowany

ING Bank Śląski posiada kilka wariantów kredytu hipotecznego. Przede wszystkim klient może dokonać wyboru pomiędzy zobowiązaniem z oprocentowaniem stałym bądź zmiennym. Oprocentowanie zmienne w praktyce oznacza, że przez cały okres kredytowania będzie ono ulegać zmianie w zależności od wysokości stawki referencyjnej WIBOR, więc rata może rosnąć lub maleć. Natomiast przy oprocentowaniu stałym, klient posiada gwarancję, że przez okres 5 lat oprocentowanie kredytu hipotecznego się nie zmieni. Po tym okresie kredytobiorca ponownie musi podjąć decyzję, jaki rodzaj oprocentowania wybiera na kolejny okres. 

Ponadto tradycyjny kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim dostępny jest w trzech wariantach. Klient może zdecydować pomiędzy opcją standard, ofertą specjalną, a EKO kredytem hipotecznym. Oferta specjalna daje możliwość wyboru wysokości prowizji oraz marży, natomiast EKO kredyt hipoteczny można zaciągnąć na sfinansowanie budowy domu ekologicznego. 

Klient ma również możliwość wyboru, na jaki cel przeznaczy otrzymane środki. W przypadku zaciągnięcia mieszkaniowego kredytu budowlano-hipotecznego, pożyczone pieniądze można wydatkować na zakup działki budowlanej, budowę domu, na remont lub modernizację nieruchomości. Celem mieszkaniowego kredytu hipotecznego jest natomiast zakup domu lub mieszkania, spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku. Klient może również skorzystać z pożyczki hipotecznej, gdzie pozyskane pieniądze przeznaczane są na dowolny cel. Ponadto ING Bank Śląski posiada w ofercie kredyt konsolidacyjny na spłatę zobowiązań kredytowych.

Jak zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w ING Banku Śląskim?

W celu otrzymania kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim należy przejść przez kilka kroków. Na szczęście nie wymagają one od klienta każdorazowej wizyty w placówce. Wszelkie formalności, które są niezbędne przed podpisaniem umowy kredytowej, można załatwić online bądź telefonicznie. Stawienie się w oddziale będzie konieczne wyłącznie raz – na podpisanie dokumentów kredytowych.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, starając się o kredyt mieszkaniowy, jest przejście wstępnej weryfikacji. W tym celu należy złożyć zapytanie na stronie internetowej banku, w którym wskazujemy swój numer telefonu. Na jego podstawie zostaje wyliczona zdolność kredytowa, do której dobierana jest odpowiednia oferta.

Po wstępnych ustaleniach bank przygotowuje listę niezbędnych dokumentów, które następnie należy przesłać online. Wśród nich znajdziemy m.in. wytyczne co do przedstawienia parametrów mieszkania bądź domu, który będzie przedmiotem umowy. Oznacza to, że klient powinien dysponować umową przedwstępną czy umową deweloperską. Ponadto Bank poprosi o zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Warto mieć na uwadze, że w przypadku posiadania umowy o pracę na czas określony, która dobiega końca, możemy zostać poproszeni o dostarczenie promesy zatrudnienia.

Po dostarczeniu kompletu dokumentów bank poinformuje potencjalnego kredytobiorcę o decyzji kredytowej. Zazwyczaj jest ona wydawana w ciągu 21 dni kalendarzowych od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku pozytywnej weryfikacji klienta bank przygotuje wzór umowy, w celu dokładnego zapoznania się z jej warunkami. Jeśli zostaną one zaakceptowane przez kredytobiorcę, zostanie on zaproszony do wybranego oddziału celem podpisania umowy kredytowej. 

Ostatnim krokiem jest uruchomienie zobowiązania, czyli wypłata środków pieniężnych. Tu jednak należy pamiętać o spełnieniu warunków stawianych przez bank. 

Warunki udzielenia kredytu hipotecznego 

Kredyt mieszkaniowy jest produktem długoterminowym. W ING Banku Śląskim udzielany jest na maksymalnie 35 lat. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy termin spłaty, tym wyższe koszty ponosimy. Dlatego rozważając kredyt hipoteczny, warto dobrać go odpowiednio do sytuacji finansowej. Należy również pamiętać, że dłuższy okres kredytowania to wyższe ryzyko dla banku związane z potencjalnymi problemami z brakiem płynności klienta, które mogą pojawić się na przestrzeni lat. Wszystko to ma wpływ na warunki, jakie zostaną zaproponowane przez bank w umowie kredytowej. Jednak zanim do tego dojdzie, klient musi spełnić obostrzenia, bez których nie zostanie wydana pozytywna decyzja kredytowa. 

Pierwszym z nich jest posiadanie zdolności kredytowej, czyli zdolność do spłaty rat kredytu w terminach i kwotach uzgodnionych z bankiem. W celu jej sprawdzenia bank prosi o oświadczenie majątkowe, którego potwierdzeniem jest zeznanie roczne, wyciągi z kont bankowych, zaświadczenie o dochodach, ale również historia BIK

Kolejnym warunkiem uzyskania zobowiązania jest wniesienie wkładu własnego na poziomie 20 procent wartości kredytowanej nieruchomości. Oznacza to, że kredytobiorca musi udokumentować środki poniesione w ramach nabicia lokalu mieszkalnego czy budowy domu, tj. zaliczki/zadatki wniesione na poczet kupna nieruchomości, zapłaty na rzecz dewelopera, a przy budowie domu - zakup działki, wykonane prace budowlane. Bank finansuje wyłącznie do 80 proc. wartości inwestycji.

Innym warunkiem stawianym przez bank, jednak już po podpisaniu umowy kredytowej, jest ustanowienie zabezpieczeń. Głównym jest wpisanie hipoteki na nieruchomości na rzecz banku. Przy okazji warto mieć na uwadze, że do czasu uprawomocnienia się wpisu w księdze wieczystej, bank zastosuje podwyższenie marży kredytu. Jednak nie jest to koniec możliwych zabezpieczeń. Dodatkowym może być ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości oraz ubezpieczenie kredytobiorcy na życie. 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim 

Oprocentowanie zależy przede wszystkim od rodzaju zaciąganego zobowiązania. W ING Banku Śląskim klienci mogą wnioskować o kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym bądź zmiennym. 

Oprocentowanie zmienne składa się ze wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M oraz marży banku. Przy czym marża jest stała w całym okresie kredytowania, natomiast wskaźnik referencyjny jest składową zmienną, na którą ma wpływ koniunktura rynkowa. Dodatkowo warto pamiętać, że marża bardzo często jest ustalana indywidualnie, a ponadto może ulec obniżeniu na szczególnych warunkach związanych z dobrowolnym skorzystaniem z dodatkowych produktów/usług (np. ubezpieczenie, karta kredytowa).

Oprocentowanie stałe daje gwarancję, że przez okres pierwszych 5 lat kredyt hipoteczny będzie oprocentowany według stałej stopy procentowej. Oznacza to, że klient nie musi przejmować się wahaniami stawki WIBOR. Jeśli jednak taka opcja nie będzie nam odpowiadać, po 5 latach możemy zdecydować, że kredyt do końca obowiązywania umowy będzie oprocentowany według zmiennej stawki. 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski daje klientowi możliwość nadpłacenia część kredytu lub całkowitej jego spłaty. W tym celu wystarczy złożyć dyspozycję w systemie bankowości internetowej, wybierając właściwą opcję spłaty. Ponadto Bank nie pobiera prowizji z tytułu wcześniejszej całkowitej bądź częściowej spłaty dla umów zawartych po dacie 22.07.2017 r. 

Warto jednak, w przypadku rozważania spłaty przed terminem wyznaczonym na podstawie harmonogramu spłat, zwrócić uwagę na ewentualne opłaty za wcześniejszą spłatę. 

Porównanie kredytów mieszkaniowych

Obecnie, wybierając kredyt hipoteczny, możemy posiłkować się wieloma narzędziami, porównywarkami, rankingami czy opiniami dotychczasowych klientów. Niemal każdy bank posiada na swojej stronie internetowej kalkulator, dzięki któremu potencjalny klient może obliczyć poglądową wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej. Wystarczy wybrać produkt oraz wskazać jego parametry, tj. wysokość, okres spłaty. Ponadto istnieje możliwość porównania wysokości rat kredytów oferowanych przez różne banki, ponieważ instytucje mają obowiązek przedstawiania stawki RRSO w ściśle określony sposób. Oznacza to, że wskazując identyczne parametry kredytu, otrzymamy informację, gdzie jest najniższe oprocentowanie. Na RRSO, która stanowi rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, składają się m.in. koszty odsetek, prowizji oraz dodatkowych opłat związanych z zaciągniętym zobowiązaniem. Warto jednak pamiętać, że ostateczna wysokość raty kapitałowo- odsetkowej może znacznie się różnić, w związku z tym, że banki stosują indywidualne podejście do klienta oraz możliwość negocjacji stawki marży. 

ING Bank Śląski - inne produkty

Pozostałe oferty

Katarzyna Rostkowska

Skorzystaj z pomocy eksperta

Dokładamy starań, by dane prezentowane w naszych zestawieniach były jak najbardziej zbliżone do oferty, jaką otrzymasz w instytucji finansowej. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

Ikona diamentu Konsultant znajdzie dla Ciebie najlepsze oferty
Ikona zegara Zaoszczędzisz czas - wypełniasz tylko jeden formularz
Ikona prezentu Dodatkowo otrzymasz obiektywne rankingi oraz porady ekspertów
Ikona kłódki Twoje dane są bezpieczne, masz nad nimi pełną kontrolę
Formularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Pokaż więcej