Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Tradycyjne konto oszczędnościowe, automatyczne odkładanie środków na obrany cel bądź Smart Saver – to sposoby na oszczędzanie z ING Bankiem Śląskim będące alternatywą dla lokat terminowych.

Konta oszczędnościowe ING Bank Śląski - oferta

Rachunek oszczędnościowy czy lokata terminowa?

ING Bank Śląski zachęca klientów do odkładania środków bogatą ofertą kont oszczędnościowych. Oszczędzanie nie musi być nudne. Na rynku mamy szeroki wybór produktów, które mogą pomóc nam w odkładaniu pieniędzy. Najprostszym i najbardziej tradycyjnym jest lokata bankowa, która daje klientowi poczucie stabilnego zysku. Lokowane środki są oprocentowane prze ściśle określony czas, na warunkach wskazanych przez bank. W trakcie trwania umowy niestety nie można dysponować zamrożonymi pieniędzmi. W razie zerwania lokaty przed terminem tracimy naliczone dotychczas odsetki, czyli wypracowany zysk.

Nieco inną formą jest konto oszczędnościowe, które łączy cechy lokaty i rachunku osobistego. Daje jego posiadaczowi swobodę w dysponowaniu środkami znajdującymi się na koncie, co oznacza, że umożliwia odkładanie nadwyżek finansowych w dowolnym momencie, jak i ich wypłatę bez uszczerbku na oprocentowaniu. Umowa rachunku oszczędnościowego jest zawierana na czas nieokreślony, jednak należy pamiętać, że mimo to stawki oprocentowania są zmienne w skali roku. Zatem co wybrać? Wszystko zależy od warunków zaproponowanych przez banki. Zazwyczaj lokaty terminowe są nieco wyżej oprocentowane od kont oszczędnościowych, choć nie zapewniają takiej swobody. Ponadto formę oszczędzania warto wybrać w odniesieniu do naszych preferencji. Jeśli łatwo przychodzi nam odkładanie pieniędzy i robimy to systematycznie, konto będzie niewątpliwie wygodną formą. Osoby, które natomiast szybciej wydają niż zarabiają, powinny skłonić się ku lokacie. Wówczas środki będą bezpiecznie zamrożone.

Jak założyć konto oszczędnościowe w ING Banku Śląskim?

Nowi klienci, którzy nie posiadają jeszcze żadnego produktu w ING Banku Śląskim, aby założyć rachunek oszczędnościowy mogą skorzystać z dwóch kanałów dystrybucji – placówki lub złożyć wniosek przez internet. W dowolnym oddziale otrzymamy pomoc oraz fachową obsługę. Doradca klienta podpowie jak posługiwać się rachunkiem, jakie są jego zalety czy też przedstawi produkty dodatkowe. Jeśli natomiast nie mamy czasu, aby odwiedzić placówkę, wystarczy złożyć wniosek online, a następnie oczekiwać kuriera z kompletem dokumentów. 

Obecni klienci ING Banku Śląskiego mają jeszcze łatwiejsze zadanie. Rachunek oszczędnościowy można bowiem założyć przez MOJE ING, tj. system bankowości internetowej. W tym przypadku nie ma zbędnych formalności czy konieczności potwierdzania tożsamości, a cała procedura trawa kilka minut. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić placówkę banku.   

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Oprocentowanie produktów oszczędnościowych w ING Banku Śląskim zależy przede wszystkim od ich rodzaju, aktualnie obowiązujących promocji czy warunków specjalnych wpływających na jego podwyższenie. Niezależnie jednak od powyższego, stawki są zawsze prezentowane jako oprocentowanie w skali roku. W przypadku ofert specjalnych konieczne jest, aby zapoznać się z ich warunkami. Promocyjne oprocentowanie może bowiem dotyczyć wyłącznie określonego okresu, środków do wskazanej wysokości bądź klientów posiadających dodatkowe produkty.

Przykładowo oferta może przewidywać wyższe stawki w okresie 4 miesięcy, a po ich upływie będzie obowiązywać oprocentowanie standardowe, tj. zmienne w skali roku, zgodne z obowiązującą tabelą oprocentowania. 

Opłaty i produkty dodatkowe

ING Bank Śląski nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego. Oczywiście przed decyzją o jego otwarciu warto sprawdzić aktualnie obowiązującą tabelę opłat i prowizji. Dodatkowo bezpłatne są pierwsze transakcje gotówkowe, tj. wypłata czy wpłata środków na rachunek. Jednak za kolejne pobierana jest każdorazowo prowizja. Podobnie jest z przelewami internetowymi. Opłaty można obejść w przypadku posługiwania się BLIKIEM. Klienci wypłacając bądź wpłacając środki w bankomatach banku oraz sieci Planet Cash za pomocą BLIKA są zwolnieni z opłat. Dodatkowo warto podkreślić, że ING Bank Śląski nie wymaga jakiejkolwiek wpłaty na start w przypadku otwarcia konta oszczędnościowego. 

Obok rachunku można wybrać dodatkowe opcje, dostępne dla posiadaczy kont osobistych, tj. Smart Saver czy ustawienie celu oszczędnościowego. Smart Saver jest to nic innego jak automatyczne odkładanie, ustalonego zgodnie z wybraną regułą, procentu od kwoty transakcji lub jej zaokrąglenie. Nadwyżka każdorazowo po wykonanej transakcji trafia na konto oszczędnościowe. Ustalenie celu działa podobnie. Posiadacz konta osobistego wskazuje, ile pieniędzy chce odłożyć w określonym przedziale czasowym. Następnie system wylicza wysokość miesięcznej kwoty, która będzie automatycznie pobierana z konta osobistego na oprocentowany rachunek oszczędnościowy.

Kolejnym produktem jest oferowane przez bank konto dla dziecka lub dla młodych. Wystarczy być rodzicem lub opiekunem prawnym osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, a dodatkowo dysponować jej zdjęciem lub skanem dowodu osobistego bądź aktem urodzenia. 

Jak znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe?

Znalezienie najkorzystniejszej oferty nie jest trudne dzięki porównywarkom internetowym. Ranking czy kalkulator informuje nie jak dany produkt wypada na tle konkurencji, ale również niejednokrotnie opisuje szczegóły dotyczące jego obsługi. Dodatkowo warto zasięgnąć opinii innych klientów.

Wypowiedzenie umowy rachunku oszczędnościowego

Umowę rachunku oszczędnościowego można wypowiedzieć w dowolnym czasie. Przy czym należy pamiętać, aby zachować pisemną formę oraz miesięczny okres wypowiedzenia. Warto również złożyć dyspozycję, na której wskażemy na jaki numer konta bankowego mają zostać przelane nasze środki po zamknięciu rachunku. W przeciwnym wypadku trafią na nieoprocentowane techniczne konto banku. 

ING Bank Śląski - inne produkty

Katarzyna Rostkowska

Porównaj najlepsze

Kredyty
gotówkowe
pożyczki
na raty
chwilówki
konta
osobiste
konta
firmowe
kredyty
hipoteczne
Ubezpieczenia
lokaty
konta
oszczędnościowe
waluty
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-09-16

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć.