Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Mimo że Idea Bank reklamuje się przede wszystkim jako bank dla przedsiębiorców, to posiada również w ofercie produkty dla klientów indywidualnych. Na szczególną uwagę zasługują lokaty terminowe, które zajmują wysokie pozycje w rankingach lokat.

Lokaty Idea Bank - oferta

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe

Idea Bank ma w ofercie relatywnie wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe oraz lokaty. Przed dylematem staje każdy z chcących zarobić dzięki wpłacie oszczędności do banku. Obecnie wybór ten jest jeszcze trudniejszy z uwagi na zrównanie stawek na obu produktach. Jeszcze kilka lat temu, kiedy stopy procentowe były zdecydowanie wyższe, lepsze oprocentowanie można było znaleźć na lokatach terminowych – było to pewnego rodzaju wynagrodzenie dla klienta, który zamrażał na depozycie swoje oszczędności. Obecnie, kiedy mamy do czynienia z rekordowo niskimi stopami procentowymi Narodowego Banku Polskiego, ta różnica nie jest już tak widoczna.

Idea Bank posiada w ofercie zarówno lokaty terminowe, jak i konto oszczędnościowe. Lokaty bankowe zawierane są na z góry określony czas (w przypadku Idea Banku od kilku dni do nawet kilkudziesięciu miesięcy). W tym czasie klient traci możliwość swobodnego dysponowania swoimi środkami. Wypłata choćby złotówki z rachunku lokaty skutkuje jej zerwaniem i zastosowaniem oprocentowania 0 proc. Wyjątkiem jest tutaj Lokata Beztroska, która daje możliwość zamknięcia lokaty przed pierwotnie ustalonym terminem przy jednoczesnym zachowaniu dotychczas naliczonego zysku. Jeśli klientowi uda się utrzymać depozyt do końca ustalonego terminu, bank zwraca początkowo wpłacony kapitał powiększony o narosłe odsetki.

Konto oszczędnościowe może bardziej przypaść do gustu klientom, którzy mają niewielkie oszczędności, ale planują regularnie odkładać nawet drobne kwoty. Możliwość dokonywania dopłat przypomina skarbonkę, z tym że bank obejmie oprocentowaniem wpłacane na konto środki. Umowa o konto oszczędnościowe zawierana jest na czas nieokreślony.

Idea Bank od czasu do czasu stosuje specjalne promocje konta oszczędnościowego, które po spełnieniu prostych warunków pozwalają otrzymać znacznie wyższy zysk niż w standardowej ofercie. Nie inaczej jest w przypadku lokat. Paleta depozytów Idea Banku jest od czasu do czasu poszerzana o oferty specjalne dostępne tylko w przez kilka dni lub tygodni.

Oprocentowanie

Choć oferta Idea Banku została znacznie uproszczona, to bank wciąż pozostaje jednym z lepiej płacących. Dzięki relatywnie wysokim stawkom regularnie pojawia się w czołówce rankingów lokat, nierzadko zajmując pierwsze miejsce. Idea Bank wyróżnia się przede wszystkim dobrą ofertą dla klientów, którzy poszukują atrakcyjnej lokaty bez dodatkowych warunków. Najwyższe stawki towarzyszom lokatom skierowanym do nowych klientów, najniższe na lokatach standardowych lub lokatach, które można założyć na okres krótszy niż miesiąc.

Zdecydowana większość ofert nie posiada możliwości zerwania depozytu przed czasem bez utraty narosłych odsetek. Klienci, którzy będą potrzebowali swoich oszczędności przed umówionym z bankiem czasem, będą musieli pogodzić się ze stawką w wysokości 0 proc. i brakiem zysku. Rozwiązaniem dla liczących na nieco swobody w dysponowaniu swoimi środkami może być Lokata Beztroska, której cechą szczególną jest właśnie możliwość przedterminowej wypłaty oszczędności wraz z naliczonymi do tej pory odsetkami.

Okresy

Idea Bank jest jednym z nielicznych banków, które pozwolą ulokować swoje oszczędności na okres krótszy niż miesiąc. Taką możliwość mają klienci, którzy zdecydują się na otwarcie konta osobistego i skorzystanie z Lokaty PING-PONG lub Lokaty SHORT PLUS. W ofercie banku można również znaleźć propozycje z dłuższym terminem. Maksymalny okres, na który Idea Bank przyjmuje aktualnie wpłaty to 24 miesiące. Jeszcze do niedawna można było założyć lokatę bez dodatkowych warunków nawet na 5 lat. W czerwcu 2019 r. bank wycofał taką możliwość.

Kwota

Większość lokat złotowych posiada wyznaczoną kwotę minimalną na poziomie 500 zł. Wyjątkami są tutaj Lokata standardowa, którą można założyć bez względu na wysokość posiadanego kapitału (nawet 1 grosz, ale nie więcej niż 1 milion zł) oraz Lokata HAPPY PRO dostępna dla nowych klientów, którzy zgromadzili ponad 20 000 zł. Każda z lokat w ofercie posiada mniejsze lub większe ograniczenie kwotowe. Niską kwotą maksymalną objęta jest najwyżej oprocentowana lokata z oferty banku – Lokata HAPPY, a także depozyt z najkrótszym terminem zapadalności – Lokata PING-PONG. Najwyższe wkłady pieniężne na pojedynczej lokacie w Getin Banku nie mogą wynosić więcej niż 1 000 000 zł. Niektóre z lokat nie są jednak objęte limitem ilościowym, co w efekcie pozwala na wpłatę środków w dowolnej wysokości. O takim manewrze będą jednak musieli zapomnieć klienci liczący na otwarcie kilku najwyżej oprocentowanych lokat. Brak ograniczenia ilościowego dotyczy niżej oprocentowanych depozytów.

Jak założyć lokatę w Idea Banku?

Bank przewiduje pięć metod założenia lokaty: za pośrednictwem strony internetowej, bankowości internetowej, bankowości mobilnej (aplikacji mobilnej), bankowości telefonicznej (infolinii) lub w placówce banku. Informacje o sposobie otwarcia danego depozytu można znaleźć w aktualnej tabeli oprocentowania, która jasno określa dostępne kanały. Największy wybór mają klienci, którzy zadowolą się podstawową ofertą banku – Lokatą NR 1, która nie ma żadnych dodatkowych warunków, a także Lokatą Beztroską wyposażoną w możliwość zerwania lokaty bez utraty narosłych odsetek.

Oczywiście nie wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z każdej z wymienionych metod. Aby otworzyć lokatę przez bankowość internetową lub mobilną, nie obejdzie się bez wcześniejszego posiadania dostępu do systemu transakcyjnego. Nadawany jest on w przypadku podpisania z bankiem umowy o np. konto oszczędnościowe lub konto osobiste.

Warunki dodatkowe

Wybierając lokatę od Idea Banku, można się spotkać z dwoma różnymi warunkami. Jednym z nich jest konieczność posiadania statusu nowego klienta, który jest stosowany wyłącznie w przypadku wysoko oprocentowanych lokat promocyjnych. Kryterium to jest należycie sprawdzane przez bank, który oznacza się rygorystycznym podejściem. Co to oznacza? Oferta nie tylko nie będzie dostępna dla osób, które już wcześniej korzystały z produktów instytucji, ale również dla osób, które wysłały jakikolwiek wniosek do Idea Banku. Warto pamiętać, że zdyskwalifikowani są również byli klienci Lion’s Banku.

Drugi warunek stosowany przy niektórych produktach to konieczność posiadania konta osobistego. W ofercie banku znajdują się również lokaty, które nie wymagają spełnienia żadnych kryteriów.

Odnowienie

Poza Lokatą PING-PONG i Lokatą SHORT PLUS wszystkie lokaty w Idea Banku można przedłużyć na kolejny termin. Przed podjęciem decyzji o automatycznej prolongacie warto wiedzieć, na jakich warunkach bank otworzy nowy depozyt. W większości przypadków będą one niżej oprocentowane niż pierwotnie, ponieważ bank zastosowuje warunki dotyczące Lokaty standardowej z dnia odnowienia.

BFG

Środki wpłacone na rachunki Idea Banku (w tym lokaty terminowe) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty o równowartości 100 000 euro. 

Idea Bank - inne produkty

 

 MDe

Porównaj najlepsze

Kredyty
gotówkowe
pożyczki
na raty
chwilówki
konta
osobiste
konta
firmowe
kredyty
hipoteczne
Ubezpieczenia
lokaty
konta
oszczędnościowe
waluty
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-03-12
Miniatura

Kapitalizacja odsetek: na czym polega?

Efektywne oszczędzanie środków nie jest proste. Wybierając lokatę lub konto oszczędnościowe, uwagę należy zwrócić nie tylko na oprocentowanie, ale również kapitalizację odsetek.

2020-05-15
Miniatura

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-02-03
Miniatura

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.