Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Konto oszczędnościowe jest wygodną alternatywą dla osób, które chcą mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy. Jest jednak pewien haczyk, oprocentowanie takiego produktu jest przeważnie niższe niż tradycyjnych lokat. Warto jednak dokładnie sprawdzić ofertę, ponieważ Alior Bank posiada promocje, które podnoszą atrakcyjność produktu.

Konto oszczędnościowe Alior Bank - oferta

Konta oszczędnościowe w Alior Bank

Konto oszczędnościowe a lokaty

Alior Bank posiada w ofercie oba produkty. Rachunek oszczędnościowy jest produktem łączącym cechy podstawowego konta bankowego oraz lokaty. Jego posiadacz może wpłacać i wypłacać z niego dowolną wysokość środków. Oznacza to, że pieniądze nie są zamrażane na określony czas jak w przypadku lokat. Ponadto, dokonując transakcji pieniężnych, nie traci odsetek. Lokaty bankowe nie dają ich posiadaczom takiej swobody. Środki pieniężne są lokowane na ściśle określony czas, podczas którego praktycznie nie można ich ruszyć, chyba że liczymy się z utratą odsetek. Należy jednak mieć na uwadze, że konto oszczędnościowe jest przeważnie niżej oprocentowane niż tradycyjne lokaty. Przy czym dostępne są różnego rodzaju promocje, dzięki którym ich stawki mogą wzrosnąć. 

Konta oszczędnościowe w Alior Banku Konta oszczędnościowe w Alior Banku (fot. stevanovicigor / YAY Foto)

Oprocentowanie

Alior Bank oferuje klientom produkty oszczędnościowe o szerokim wachlarzu oprocentowania. Obok lokat terminowych dostępne są konta oszczędnościowe, których oprocentowanie w dużej mierze zależy od dodatkowo posiadanych produktów czy spełnienia określonych warunków. 

W okresie trwania promocji można liczyć na atrakcyjne oprocentowanie lokując nowe środki. Dodatkowo jest możliwe podwyższenie stawki w przypadku zadeklarowania regularnych wpływów na rachunek w określonej wysokości. Często kolejnym warunkiem jest posiadanie bankowości elektronicznej czy wykonanie transakcji kartą płatniczą na określoną kwotę. Należy jednak pamiętać, że promocyjne oprocentowanie jest określone ramami czasowymi, a niekiedy odnosi się wyłącznie od wskazanej grupy wiekowej. 

Po wygaśnięciu akcji, oprocentowanie w skali roku ustalane jest przeważnie co miesiąc w oparciu o stawkę WIBID. Oznacza to nic innego, jak to, że jest ono zmienne. Wiąże się to z szansą na wzrost otrzymanego zysku, ale równocześnie z ryzykiem jego spadku.

Jak założyć Konto oszczędnościowe w Alior Banku?

Alior Bank uruchomił klika kanałów, które umożliwiają założenie rachunku oszczędnościowego. Obecny klient może skorzystać z bankowości internetowej, udać się do placówki czy wysłać wniosek online. Natomiast osoby niebędące związane z Bankiem są zmuszone odwiedzić dowolny oddział bądź skontaktować się z infolinią. W każdej z powyższych opcji konieczne jest posiadanie dowodu osobistego.

Podpisanie umowy w placówce banku możliwe jest od ręki. Natomiast wnioskując o otwarcie konta przez infolinię czy online należy liczyć się z koniecznością oczekiwania na kuriera. W ciągu 3 dni roboczych zostaną dostarczone dokumenty, na wskazany przez klienta adres. Po zapoznaniu się z ich treścią oraz ich podpisaniu przekazujemy umowę kurierowi. Nie ma możliwości odesłania jej w terminie późniejszym do Banku.

Opłaty 

Posiadacz Konta oszczędnościowego Alior Bank powinien na bieżąco śledzić taryfę opłat i prowizji. Prowadzenie rachunku jest bezpłatne, jednak należy pamiętać, że w zależności od wybranego produktu może pojawić się miesięczna opłata za posiadanie karty płatniczej, przelewy czy wypłaty gotówkowe w kasach Banku.

Częstą praktyką banków jest oferowanie klientom darmowej pierwszej transakcji. Oznacza to, że pierwszy przelewy krajowy, wypłata czy wpłata na konto jest faktycznie bezpłatna. Jednak za każdą kolejną operację pobierana jest prowizja.

Należy podkreślić, że Alior Bank nie stawia wymogów, co do minimalnej wysokości środków, które muszą znajdować się na rachunku. Przy czym przed założeniem konta warto sprawdzić czy jest określona minimalna kwota podlegająca oprocentowaniu. 

Produkty dodatkowe

Posiadacz konta oszczędnościowego może skorzystać z dodatkowych produktów Banku. Między innymi bankowości internetowej czy karty płatniczej. Dzięki temu ma swobodny dostęp do zgromadzonych środków i może wykonać transakcję z dowolnego miejsca, w którym się znajduje. 

Dodatkowo Alior Bank swoim klientom umożliwia zawarcie umowy kont osobistych, internetowych, produktów strukturyzowanych czy ubezpieczenia inwestycyjnego.

Zalety i wady konta oszczędnościowego

Rachunek oszczędnościowy jest produktem, który umożliwia oszczędzanie. Nadaje się dla osób, które cenią sobie systematyczność jak i takich, które chcą odłożyć ekstra środki. Gromadzenie pieniędzy w jego przypadku nie jest ograniczone ramami czasowymi. Konto oszczędnościowe można założyć na dowolny cel, zarówno dla dziecka jak i dla młodych. 

Jego wadą jest często niższe oprocentowanie niż na tradycyjnych lokatach terminowych, bądź uzależnienie jego wysokości od warunków promocji. Dlatego warto na bieżąco sięgać po kalkulator czy ranking, który wskaże nie tylko aktualne stawki, ale również jak oferta prezentuje się na tle konkurencji. 

Dodatkowo warto podkreślić, że swobodny dostęp do środków nie zawsze jest korzystny. Może okazać się ogromną wadą, w przypadku osób, które mają problem z oszczędzaniem – zamiast częstszych wpływów na konto, odnotują większe wydatki. 

Zamknięcie konta oszczędnościowego

Umowa rachunku oszczędnościowego w Alior Banku zawarta jest na czas nieokreślony i może zostać rozwiązana w dowolnym momencie. Przy czym posiadacz konta musi zachować pisemną formę wypowiedzenia oraz jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Dodatkowo Bank poprosi o wskazanie sposobu zadysponowania środkami znajdującymi się na rachunku. W przypadku braku dyspozycji w dniu zamknięcia konta oszczędnościowego pieniądze przenoszone są na nieoprocentowany rachunek techniczny Banku. 

Ponadto osoby, które zawarły umowę poza oddziałem Alior Banku, mogą od niej odstąpić w ciągu 14 dni od podpisania dokumentów.

Alior Bank - inne produkty

Pozostałe oferty

Katarzyna Rostkowska


Porównaj najlepsze

Kredyty
gotówkowe
pożyczki
na raty
chwilówki
konta
osobiste
konta
firmowe
kredyty
hipoteczne
Ubezpieczenia
lokaty
konta
oszczędnościowe
waluty

2020-09-16

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć.