Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Sponsorowane
Lokata Online Nowe Środki

Oprocentowanie
do 2,50%
Kwota
1 000 zł -400 000 zł
Okres
od 1 do 36 m-cy
Lokata Online Nowe Środki szczegóły
  • Lokata online bez wychodzenia z domu.
  • Atrakcyjne oprocentowanie plus korzystne warunki.
  • Sprawdź, ile możesz zyskać.
Lokata na Nowe Środki

Oprocentowanie
2,1%
Kwota
od 500 zł do 300 000 zł
Okres
6 lub 12 miesięcy
Lokata na Nowe Środki szczegóły
  • Dla Klientów, którzy udzielą zgód marketingowych
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny


Lokata bankowa to doskonała forma oszczędzania nawet przy zainwestowaniu niewielkiego kapitału. To nie tylko dobry sposób na odkładanie pieniędzy, ale nawet na ich pomnażanie. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej lokaty ważna jest również wysokość oprocentowania. Czym jest dokładnie lokata oszczędnościowa? I jak wybrać najlepszą?

Lokata bankowa to bardzo bezpieczne miejsce do przechowywania pieniędzy. Bank po okresie umownym nie dość, że zwraca zainwestowaną sumę to dolicza do niej odsetki. Ba, w przypadku jego niewypłacalności lub bankructwa, oszczędności do 100.000 euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty - porównaj najlepsze oferty (YAY Foto)

Lokata bankowa - doskonały produkt inwestycyjny

Lokata bankowa, nazywana przez profesjonalistów depozytem terminowym, przechowuje konkretną sumę pieniędzy na określony czas. W zamian za “pożyczenie” bankowi swojego kapitału otrzymujemy wynagrodzenie w postaci odsetek, które wypłaca na koniec okresu umowy. Dlatego, jeśli szukamy najlepszej lokaty oszczędnościowej, warto wziąć pod uwagę najnowszy ranking, korzystając z porównywarki oraz kilka ważnych czynników. To, jaki będzie nasz zysk z lokaty, oprócz wysokości oprocentowania zależy od kapitalizacji odsetek (czyli częstotliwości doliczania do środków naliczonych odsetek), rodzaju oraz długości trwania lokaty. Oczywiście pamiętajmy również o tym, że nasze oszczędności są opodatkowane, tzw. podatkiem od zysków kapitałowych (czyli podatkiem Belki), który wynosi 19% i zostanie automatycznie pobrany przez bank.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie lokaty, dlatego absolutnie kluczowe jest sprawdzenie wysokości oprocentowania, które podawane jest w skali roku. Zasada jest bardzo prosta - im wyższe oprocentowanie, tym lepiej dla nas, bo wyższy zysk zgromadzi się na naszym depozycie. Dlatego wyróżniamy oprocentowanie stałe, zmienne lub progresywne. Zazwyczaj instytucje finansowe oferują lokaty oszczędnościowe ze stałym oprocentowaniem, wahającym się w granicach 3-4%. Te z wyższym oprocentowaniem, bardzo często kierowane są do nowych klientów banku, zakładających lokatę na minimum 3 miesiące. Oprocentowanie stałe charakteryzuje się więc bezpiecznym zyskiem przez cały okres trwania lokaty, niezależnym od czynników zewnętrznych. Z kolei oprocentowanie zmienne to większe ryzyko - bowiem możemy stracić bądź zyskać w zależności od sytuacji gospodarczej na świecie oraz od aktualnej zmiany stóp procentowych. W dodatku odsetki naliczane mogą być co konkretny okres, np. co miesiąc, a nawet co rok. W przypadku oprocentowania progresywnego, zyski rosną wraz z długością “zamrożenia pieniędzy” na depozycie. Bywa że pod koniec okresu lokaty, oprocentowanie szybuje nawet do 10-12% w górę. Jednak warto pamiętać, że we wcześniejszych miesiącach odsetki rosną bardzo powoli, średnio o 1-2% i pracują tylko, np. przez miesiąc lub dwa. Dlatego, zdecydowanie większy zysk odniesiemy, lokując pieniądze na oprocentowaniu stałym. Aby jeszcze bardziej to uprościć, możemy skorzystać z kalkulatora online, który pomoże nam obliczyć zysk już po kapitalizacji odsetek, pokaże także wysokość podatku i tego co zostało objęte podatkiem Belki, a co nie.

Trening dla cierpliwości - lokaty terminowe

Decydując się na wariant lokaty, poza wyborem najlepiej oprocentowanej warto zwrócić uwagę także na jej rodzaj. Dużą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe, do których należą: lokaty tygodniowe (trwające 7 dni),  lokaty 14-dniowe, lokaty 1-miesięczne czy lokaty 3-miesięczne. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb i tego, na jaki czas chcemy “zamrozić pieniądze”. Możemy również wybrać lokaty długoterminowe na np. 12 miesięcy lub 2-3 lat.

Niektóre banki oferują także lokaty internetowe, które zakładamy bez ponoszenia dodatkowych kosztów operacyjnych. Wówczas warto sprawdzić płatność ewentualnej obsługi lokaty oraz to, czy nie poniesiemy żadnych konsekwencji, w przypadku wyciągnięcia kapitału przed czasem (chodzi tu przede wszystkim o możliwość utraty odsetek). Możemy również pokusić się o lokaty bankowe bez konta, które nie wymagają od nas założenia rachunku w banku i korzystania z jego innych produktów finansowych.

Ciekawym produktem są aktualne lokaty strukturyzowane oraz lokaty rentierskie. Te pierwsze łączą w sobie cechy standardowej lokaty bankowej (czas inwestycji i bezpieczeństwo powierzonego kapitału) oraz inwestycji. Dzięki czemu gwarantują zwrot wkładu tuż po zakończeniu okresu umowy oraz osiągnięcie dochodu wyższego od gwarantowanego. Natomiast lokaty rentierskie to szczególny rodzaj depozytu, w którym naliczane odsetki nie są kapitalizowane, jak na typowej lokacie, lecz przelewane na podany przez klienta rachunek bankowy. Jest to korzystna oferta dla osób o sporych oszczędnościach, gdyż zdeponowane środki można przeznaczyć na bieżące wydatki.

A co w przypadku niespodziewanych sytuacji, w których będziemy pilnie potrzebować kapitału? Jeśli chcemy umieścić na lokacie dość pokaźną sumę, warto rozdzielić ją na kilka depozytów o różnym okresie trwania. Wtedy nie będziemy zmuszeni wypłacać przed czasem całej gotówki, a jedynie zlikwidujemy jedną lokatę.

A może lokata walutowa?

Ulokowanie wolnej gotówki w banku wcale nie oznacza, że musimy gromadzić ją w walucie złotowej. Do wyboru mamy: frank szwajcarski, euro, dolar … wszystko zależy od tego, w jakiej walucie posiadamy wolne środki zagraniczne lub otrzymujemy stałe wpływy, np. z tytułu alimentów, renty czy pracy za granicą. Są to najlepsze lokaty na rynku  dla osób, które posiadają zobowiązania walutowe w krajowych bankach. Wówczas środki z lokat mogą być przydatne do obsługi zadłużenia.

Lokata walutowa w dużym stopniu zależy od warunków umowy oraz wahań kursowych. Warto się na nią zdecydować, gdy jesteśmy pewni, że kurs zainwestowanej waluty “poszybuje” w górę. Jeśli w momencie “zamrażania” środków, waluta jest tańsza niż podczas zamknięcia lokaty, to zyskujemy również nie tylko oprocentowanie, ale i różnicę cen kupna-sprzedaży. Jednak w taki sam sposób możemy dużo stracić, gdy kurs waluty spadnie. Czy lokata walutowa jest opłacalna? Jak już wspomnieliśmy wszystko zależy od aktualnej prognozy kursu walutowego. Możemy ją sprawdzić na serwisach makroekonomicznych wielu polskich banków. Jednak na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż trzymanie środków na nieoprocentowanym rachunku bankowym.

Oszczędzanie na lokacie to bardzo skuteczny sposób na pomnożenie kapitału. Jedyne, co musimy wziąć pod uwagę, to ranking aktualnie korzystnych ofert oraz rodzaj odpowiedniej lokaty bankowej, a zysk ze zgromadzonych środków mamy gwarantowany.

Zobacz: Oferta lokat w EURO


2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

2018-11-17

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

2018-11-17

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Ikona informacji
poradniki