Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Sponsorowane
Lokata Facto

Oprocentowanie
do 3%
Kwota
od 5000 zł
Okres
od 3. do 60. miesięcy
Lokata Facto szczegóły
  • 1. miejsce w rankingu lokat Bankier.pl
  • Sprawdź, ile zyskasz dzięki lokatom Facto
  • Brak maksymalnego limitu dla pojedynczej lokaty
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny


Banki posiadają w swojej ofercie depozyty na różne okresy zapadalności. Klienci, którzy są skłonni przekazać swoje środki na dłużej, mogą zdecydować się na lokatę półroczną. Depozyt na 6-miesięcy to jeden z częściej spotykanych wariantów i można go znaleźć w prawie każdym banku.

Na jaki produkt może się zdecydować klient, który chce wpłacić do banku 10 000 zł? Jeśli dodamy, że środków nie będzie potrzebował przez kilka następnych miesięcy oraz ma skłonność do nadmiernego wydawania pieniędzy, to odpowiedzią na to pytanie może być lokata bankowa na 6 miesięcy. Dłuższy okres trwania lokaty zapewni większe odsetki oraz skutecznie odwiedzie od niepotrzebnych wydatków.

Najlepsze lokaty półroczne na 10 000 zł Najlepsze lokaty półroczne na 10 000 zł (fot. Pawel Sonnenburg / FORUM)

Choć w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku lokat na 3 miesiące, to na rynku również można znaleźć promocyjne lokaty na 6 miesięcy. Wyższa stawka – podobnie jak wśród ofert na krótszy okres – jest przyznawana za spełnienie dodatkowych warunków. Na liście znajdują się przede wszystkim posiadanie konta osobistego lub wpłata nowych środków. Niektóre banki kierują ofertę wyłącznie do nowych klientów. Przed wyborem oferty warto również zweryfikować, jaka jest kwota maksymalna lokaty. Nie wszystkie propozycje pozwolą na wpłatę dowolnej kwoty.

Lokata na 10 000 zł na 6 miesięcy – jakie oprocentowanie i odsetki

Lokaty można podzielić na oferty z oprocentowaniem stałym oraz oprocentowaniem zmiennym. Zdecydowana większość depozytów to oferty ze stałą, ustaloną z góry stawką. Nie inaczej jest w przypadku lokat półrocznych. Zaletą takiego rozwiązania jest pewny zysk z lokaty, którego wysokość można poznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Stawki na lokatach półrocznych nie przekraczają 4,00 proc. w skali roku, choć tak wysokie oprocentowanie należy do wyjątków. Przeglądając tabele oprocentowania banków, najczęściej będzie się można spotkać ze stawką w wysokości od 1 do 2 proc. w skali roku. Jeden punkt procentowy może robić dużą różnicę w osiąganym zysku, dlatego warto poświecić trochę czasu na znalezienie dobrej oferty. Poniżej można sprawdzić, ile można zarobić, wpłacając na lokatę półroczną 10 000 zł w zależności od wysokości oprocentowania:

  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 4,00 proc. w skali roku przyniesie 160,67 zł odsetek,
  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 3,00 proc. w skali roku przyniesie 120,50 zł odsetek,
  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 2,00 proc. w skali roku przyniesie 80,33 zł odsetek,
  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 1,00 proc. w skali roku przyniesie 40,16 zł odsetek.

Wysokość odsetek może się różnić ze względu na dokładny okres trwania lokaty liczony w dniach. Stawki procentowe są podawane w skali roku. Informują one o tym, ile klient może zarobić, jeśli na produkcie o wskazanych parametrach będzie utrzymywał środki przez rok.

Lokata na 10 000 zł na 6 miesięcy – jak założyć?

Dostępne są różne sposoby założenia lokaty. Wśród banków można zaobserwować dwa podejścia. Pierwsze z nich to przygotowanie wielu kanałów otwarcia depozytu. Do rzadkości nie należy skorzystanie z wniosku online, złożenie wniosku przez infolinię, założenie lokaty w oddziale lub samodzielnie, wybierając odpowiednią zakładkę w bankowości internetowej lub mobilnej.

Drugie rozwiązanie to ograniczenie dostępności oferty wyłącznie do jednego kanału. Banki przychylają się do tej metody, kiedy chcą zachęcić do skorzystania z oferty konkretną grupę klientów np. posiadaczy konta osobistego. W takiej sytuacji można się spodziewać, że depozyt będzie dostępny wyłącznie przez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Może to być również bodziec do założenia rachunku bankowego przez nowego klienta.


2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Ikona informacji
poradniki