Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Sponsorowane
Lokata Facto

Oprocentowanie
do 1,6%
Kwota
od 5000 zł
Okres
od 3. do 60. miesięcy
Lokata Facto szczegóły
  • 1. miejsce w rankingu lokat Bankier.pl
  • Sprawdź, ile zyskasz dzięki lokatom Facto
  • Brak maksymalnego limitu dla pojedynczej lokaty
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny


Banki posiadają w swojej ofercie depozyty na różne okresy zapadalności. Klienci, którzy są skłonni przekazać swoje środki na dłużej, mogą zdecydować się na lokatę półroczną. Depozyt na 6-miesięcy to jeden z częściej spotykanych wariantów i można go znaleźć w prawie każdym banku.

Na jaki produkt może się zdecydować klient, który chce wpłacić do banku 10 000 zł? Jeśli dodamy, że środków nie będzie potrzebował przez kilka następnych miesięcy oraz ma skłonność do nadmiernego wydawania pieniędzy, to odpowiedzią na to pytanie może być lokata bankowa na 6 miesięcy. Dłuższy okres trwania lokaty zapewni większe odsetki oraz skutecznie odwiedzie od niepotrzebnych wydatków.

Najlepsze lokaty półroczne na 10 000 zł Najlepsze lokaty półroczne na 10 000 zł (fot. Pawel Sonnenburg / FORUM)

Choć w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku lokat na 3 miesiące, to na rynku również można znaleźć promocyjne lokaty na 6 miesięcy. Wyższa stawka – podobnie jak wśród ofert na krótszy okres – jest przyznawana za spełnienie dodatkowych warunków. Na liście znajdują się przede wszystkim posiadanie konta osobistego lub wpłata nowych środków. Niektóre banki kierują ofertę wyłącznie do nowych klientów. Przed wyborem oferty warto również zweryfikować, jaka jest kwota maksymalna lokaty. Nie wszystkie propozycje pozwolą na wpłatę dowolnej kwoty.

Lokata na 10 000 zł na 6 miesięcy – jakie oprocentowanie i odsetki

Lokaty można podzielić na oferty z oprocentowaniem stałym oraz oprocentowaniem zmiennym. Zdecydowana większość depozytów to oferty ze stałą, ustaloną z góry stawką. Nie inaczej jest w przypadku lokat półrocznych. Zaletą takiego rozwiązania jest pewny zysk z lokaty, którego wysokość można poznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Stawki na lokatach półrocznych nie przekraczają 4,00 proc. w skali roku, choć tak wysokie oprocentowanie należy do wyjątków. Przeglądając tabele oprocentowania banków, najczęściej będzie się można spotkać ze stawką w wysokości od 1 do 2 proc. w skali roku. Jeden punkt procentowy może robić dużą różnicę w osiąganym zysku, dlatego warto poświecić trochę czasu na znalezienie dobrej oferty. Poniżej można sprawdzić, ile można zarobić, wpłacając na lokatę półroczną 10 000 zł w zależności od wysokości oprocentowania:

  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 4,00 proc. w skali roku przyniesie 160,67 zł odsetek,
  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 3,00 proc. w skali roku przyniesie 120,50 zł odsetek,
  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 2,00 proc. w skali roku przyniesie 80,33 zł odsetek,
  • lokata 6-miesięczna oprocentowana na 1,00 proc. w skali roku przyniesie 40,16 zł odsetek.

Wysokość odsetek może się różnić ze względu na dokładny okres trwania lokaty liczony w dniach. Stawki procentowe są podawane w skali roku. Informują one o tym, ile klient może zarobić, jeśli na produkcie o wskazanych parametrach będzie utrzymywał środki przez rok.

Lokata na 10 000 zł na 6 miesięcy – jak założyć?

Dostępne są różne sposoby założenia lokaty. Wśród banków można zaobserwować dwa podejścia. Pierwsze z nich to przygotowanie wielu kanałów otwarcia depozytu. Do rzadkości nie należy skorzystanie z wniosku online, złożenie wniosku przez infolinię, założenie lokaty w oddziale lub samodzielnie, wybierając odpowiednią zakładkę w bankowości internetowej lub mobilnej.

Drugie rozwiązanie to ograniczenie dostępności oferty wyłącznie do jednego kanału. Banki przychylają się do tej metody, kiedy chcą zachęcić do skorzystania z oferty konkretną grupę klientów np. posiadaczy konta osobistego. W takiej sytuacji można się spodziewać, że depozyt będzie dostępny wyłącznie przez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Może to być również bodziec do założenia rachunku bankowego przez nowego klienta.


2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online

Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.