Edukację finansową warto rozpocząć od najmłodszych lat. Konto bankowe dla dziecka to jedna z możliwości, która pomoże wprowadzić je w świat finansów. Tym bardziej, że w naszym kraju można założyć konto osobiste nawet kilkuletniemu dziecku. Przy czym dopiero w momencie ukończenia 13 roku życia będzie mogło z niego samodzielnie i swobodnie korzystać.
Stopniowe wprowadzanie dziecka w świat finansów uczy je zarządzania własnymi oszczędnościami, ale również odpowiedzialności za posiadane środki finansowe. Z drugiej strony konto bankowe dla dziecka jest idealnym rozwiązaniem, które pozwala rodzicom na pełną kontrolę nad wydatkami nieletnich. Przy czym przed wyborem najlepszego konta dla nastolatków warto dokładnie sprawdzić ofertę banków. Wiele instytucji bowiem wymaga spełnienia dodatkowych warunków, aby obsługa rachunku była darmowa, jeszcze inne umożliwiają skorzystanie z ofert specjalnych obejmujących rabaty czy oprocentowanie zgromadzonych środków. Otwarcie i prowadzenie konta będzie przy tym proste, a często nie będzie się również wiązać z jakimikolwiek opłatami.
Bankowość internetowa od małego: naucz dziecko korzystania z nowoczesnych narzędzi
W dzisiejszych czasach na oblicze usług bankowych oraz sposób, w jaki z nich korzystamy, w olbrzymim stopniu wpływają nowoczesne technologie. Załatwianie zarówno prostszych, jak i zdecydowanie bardziej skomplikowanych spraw jest prostsze i bardziej intuicyjne. Bankowość internetowa oraz bankowość mobilna, obsługiwana z poziomu aplikacji mobilnej, stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Znajdują również szerokie zastosowanie w segmencie kont dla dzieci. Otwarcie konta w instytucji, oferującej jak najbardziej rozbudowane rozwiązania w tym zakresie, to wobec tego nie tylko znakomite ułatwienie w codziennym życiu, ale również cenna lekcja: pociecha będzie stopniowo uczyć się, jak korzystać z różnorodnych produktów oraz wykorzystywać pełnię możliwości oferowanych przez współczesny świat, w tym korzystać z płatności BLIK. Dzięki bankowości internetowej również rodzic zyskuje zdecydowanie lepszy dostęp do zarządzania finansami swojego podopiecznego. Może na bieżąco monitorować wydatki i stan rachunku płatniczego oraz w łatwy sposób go zasilać w przypadku potrzeby. W tym celu może korzystać ze standardowych produktów (np. poprzez polecenie przelewu wewnętrznego, który dotrze błyskawicznie do konta dziecka), jak i nowoczesnych, szybkich i bezpiecznych sposobów transferu środków. Wszystko, co potrzebne, zrobi także dzięki aplikacji mobilnej.
Większe możliwości dzięki systemowi BLIK. Sprawdź, na co pozwala bank
Konto dla Twojego dziecka powinno również korzystać z możliwości, jakie dają płatności BLIK. Te, choć kojarzą nam się głównie z szybkim dokonywaniem przelewów na numer telefonu czy sposobem na opłacanie zamówień w Internecie, sprawdzają się również doskonale w przypadku chęci np. wypłaty gotówki w bankomatach czy dokonania płatności w stacjonarnych sklepach. Wypłata gotówki może przy tym przybrać różne formy: z pomocą płatności BLIK i kodu wygenerowanego w aplikacji mobilnej (to alternatywa dla transakcji kartą) lub czeku BLIK. W przypadku tego drugiego nie będzie nawet konieczne posiadanie smartfona z dostępem do Internetu. Numer czeku może zostać wygenerowany przez rodzica wraz z kodem PIN. Po przekazaniu danych dziecku będzie ono mogło wypłacić wskazaną kwotę w bankomacie obsługującym płatności BLIK. To wobec tego znakomity sposób np. na zasilenie portfela pociechy przebywającej na wakacjach przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa, kontroli i przejrzystości.
Płatności telefonem: przepustka do nowoczesnych transakcji
W dzisiejszych czasach coraz częściej płatności telefonem zastępują wiele transakcji kartą. Z poziomu aplikacji mobilnej można w wygodny sposób realizować zakupy w sieci. Technologia HCE, wykorzystująca obecne w telefonach moduły NFC, pozwala również na dokonywanie płatności telefonem w tradycyjnych terminalach płatniczych czy bankomatach. W tym celu można również wykorzystywać wirtualne portfele, czyli specjalne aplikacje, pozwalające na korzystanie nie z jednej karty debetowej, a z wielu plastików. Propozycje banków w tym zakresie znacząco się jednak od siebie różnią. Dlatego przed podjęciem o związaniu się z konkretną instytucją, warto dowiedzieć się więcej na temat możliwości oferowanych przez kanały bankowości elektronicznej.
Dzieci też mogą posiadać konta osobiste. Kiedy osiągną 13 rok życia uzyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dla nastolatków banki mają w ofercie bezpłatne rachunki, do których wydawana jest karta debetowa. Rachunki mają podobną funkcjonalność jak konta dla dorosłych, ale nie pozwalają na korzystanie z oferty kredytowej. Za pomocą karty można płacić w sklepach, internecie czy wypłacać gotówkę z bankomatów. Konto można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. W poniższym zestawieniu zebraliśmy najlepsze konta dla dzieci – podaliśmy warunki cenowe i bonusy, jakie można uzyskać zakładając rachunek.