Najkorzystniejsze konta firmowe

Prowadząc niewielką firmę nie potrzebujesz mieć osobnego konta bankowego. Jeżeli jednak twoje transakcje przekroczą 15 tys. zł, zaczniesz operować z podatkiem VAT lub zechcesz mieć oddzielne rozliczenia służbowe, czeka Cię założenie osobnego konta firmowego. Tutaj przydaje się ranking kont firmowych.


Założenie konta firmowego jest równie proste, jak tego osobistego. Dodatkowymi zaletami może być rozbudowany serwis bankowości elektronicznej i mobilnej, który monitoruje różnych aspekty funkcjonowania firmy. A dodatkowo banki zaczynają monitorować naszą aktywność proponując skorzystanie z produktów finansowych adresowanych do klientów biznesowych. Mogą to być ciekawe oferty kredytów i pożyczek dla firm, a także leasingu pojazdów czy urządzeń.

Rozwiń
Ikona strzałki
Ikona zamknięcia
Ikona zamknięcia
Informacje podstawowe:
Bonus
Prowadzenie rachunku
Przelewy zewnętrzne
Funkcjonalności oraz popularność
Karty do konta:
Ikona strzałki
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortuj listę według
 • Ranking kont
 • Najniższe opłaty za prowadzenie konta

Lista kont firmowych dostępnych na rynku jest długa. Niemal każdy bank oferuje co najmniej dwa jego rodzaje różniące się zakresem usług i ceną. Biorąc jednak pod uwagę, że prowadząc biznes każda oszczędność się liczy, przedsiębiorcy najchętniej wybierają konto darmowe.


Tych jest znacznie mniej. Tylko nieliczne banki oferują konto firmowe za 0 zł. Przeważnie mamy do czynienia z warunkowym zwolnieniem z opłat. Oznacza to, że przedsiębiorca jest zobowiązany do spełnienia określonych obostrzeń, np. utrzymania salda na określonym poziomie, wykonania przelewu do ZUS lub US, realizacji transakcji bezgotówkowych na wskazaną sumę, co gwarantuje obniżenie standardowej opłaty za prowadzenie konta do nawet 0 zł.


Poszukując darmowego konta, należy więc liczyć się z tym, że większość rachunków firmowych za przysłowiowe 0 zł jest obwarowanych dodatkowymi warunkami, które należy spełnić w celu obniżenia opłat albo dodatkowymi opłatami (takimi jak opłata za kartę). W przeciwnym wypadku koszt jego obsługi zostanie naliczony na podstawie standardowych stawek, a miesięczna opłata może być całkiem spora.


Zdecydowana większość przedsiębiorców prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Siłą rzeczy także do nich adresowana jest znaczna część produktów obecnych w ofercie banków. Najlepsze konta firmowe pomoże znaleźć ranking. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze i założyć konto, które umożliwi osiągnięcie realnych oszczędności.

 • Opłata za prowadzenie konta: to jeden z podstawowych, stałych kosztów. Miesięczna opłata nie jest przy tym wysoka. Konta dla firm bardzo często są jednak bezpłatne w ramach promocji, opłata za prowadzenie konta może być również uzależniona m.in. od wysokości obrotów na koncie. Niektóre banki wprowadzają minimalne progi, pozwalające na uniknięcie dodatkowych opłat.
 • Darmowe wypłaty gotówki: w niektórych przypadkach z dodatkowymi kosztami mogą wiązać się wypłaty z bankomatów. Warto sprawdzić informacje na ten temat w cenniku. Darmowe bankomaty nie zawsze będą standardem, może być to także ograniczone do np. 5 wypłat w miesiącu.
 • Koszty karty płatniczej: nawet jeżeli prowadzenie konta będzie darmowe, opłata za prowadzenie karty płatniczej może wpływać na to, ile wyniesie miesięczna opłata. Zanim zdecydujesz się założyć konto, upewnij się, z jakimi wydatkami będzie wiązało się posługiwanie się plastikiem. Opłata za kartę może być istotnym składnikiem miesięcznych wydatków.
 • Liczba darmowych przelewów: osoba prowadząca działalność gospodarczą musi wykonywać sporą liczbę przelewów, m.in. do urzędu skarbowego, ZUS czy kontrahentów. Warto zwrócić uwagę na opcję darmowych przelewów. Te często są poza tym limitowane.
 • Jak można założyć konto: w dzisiejszych czasach instytucje oferują sporo sposobów otwarcia konta firmowego, coraz rzadziej trzeba także pojawić się w oddziałach banku. Najlepsze konta firmowe mogą zostać założone np. przez internet lub aplikację mobilną.

Darmowe konto jest jak najbardziej możliwe, jedna warto skrupulatnie zapoznać się z warunkami konkretnej oferty. Nawet jeżeli prowadzenie rachunku pozostaje darmowe, nadal możliwe jest pobieranie innych opłat (np. za korzystanie z karty płatniczej czy wypłaty z bankomatów). Aby oszczędzić na koncie firmowym, trzeba dobrze poznać cennik. Ranking kont firmowych pomoże w wyborze najlepszej opcji. Porównanie kont jest przy tym proste i zwraca uwagę na najważniejsze parametry.Darmowe konto firmowe wymaga podpisania umowy przez dwie strony – bank oraz osobę upoważnioną do reprezentowania firmy. Zawierana jest na czas nieoznaczony, a zatem można ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Przy czym należy liczyć się z koniecznością zachowania miesięcznego okresu wypowiedzenia. Choć w niektórych przypadkach do prowadzenia działalności wystarczy konto osobiste, zdecydowanie lepiej zdecydować się na firmowe konto: pozwoli to na unikniecie wielu problemów, a w wielu przypadkach będzie obligatoryjne.


Wniosek o otwarcie darmowego konta firmowego można złożyć bezpośrednio w oddziale banku, poprzez stronę www, czy za pośrednictwem mobilnego doradcy. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, udostępniają liczne kanały, które mają na celu uproszczenie procedur. Założyć konto coraz częściej można także za pośrednictwem aplikacji mobilnej, wykorzystując przy tym standardowe metody weryfikacji.

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej zastanawia się, czy konieczne jest zakładanie konta. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.


Rozliczanie transakcji przy użyciu rachunków firmowych stało się już standardem. Bez nich trudno byłoby prowadzić biznes i współpracować z innymi podmiotami. Jest to też praktycznie formalny wymóg, z którego wyłączeni są mikroprzedsiębiorcy, którzy zachowali możliwość regulowania np. składek na ubezpieczenia społeczne poprzez przekazy pocztowe. Inną kwestią jest natomiast to, czy właściciel firmy będzie wykorzystywał w tym celu rachunek osobisty, czy zdecyduje się na założenie konta firmowego. Chociaż prawo nie nakłada odgórnie takiego obowiązku, istniejące mechanizmy i regulacje sprawiają, że w większości przypadków będzie to konieczność. Dzieje się tak głównie ze względu na wprowadzoną przez Ministerstwo Finansów białą listę podatników VAT. W praktyce: prowadzenie działalności gospodarczej bez kont firmowych jest w wielu przypadkach niemożliwe.
Obowiązek posiadania konta bankowego przez przedsiębiorców reguluje Ustawa Prawo przedsiębiorców z 6 marca 2018 roku. W artykule 19 znajdujemy zapis, w którym ustawodawca wymaga od właścicieli firm dokonywania i przyjmowania płatności związanych z prowadzoną działalnością, jeśli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji przekracza sumę 15 000 zł lub jej równowartość. Oznacza to więc, że spora grupa właścicieli małych firm mogłaby się na dobrą sprawę – przynajmniej na gruncie prawnym – obejść bez jakiegokolwiek rachunku bankowego. Oczywiście taką sytuację szybko zweryfikowałby rynek i inne regulacje, więc konto firmowe stało się już niemal standardem.


Warto zauważyć, że za tym wymogiem nie idą formalne wskazania charakteru rachunku – może być to więc zarówno konto firmowe, założone specjalnie na potrzeby działalności, jak i konto osobiste, które wykorzystujemy w codziennym życiu.


Odrębną kwestią pozostają sprawy podatkowe oraz ubezpieczeniowe. Zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczania się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem przelewów ze wskazanego konta. Konto bankowe dla firm umożliwia przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego środków w wygodny sposób. W tradycyjny sposób – w kasie lub przekazem pocztowym – mogą to robić wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, a więc osoby zatrudniające mniej niż 10 pracowników i osiągające obrót netto mniejszy niż 2 miliony euro.


Oczywiście w dzisiejszych czasach coraz więcej formalności udaje załatwić się przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu czy dostarczania rozbudowanych dokumentów. Nie inaczej jest również z kontem firmowym. Większość banków pozwala na założenie rachunku przez Internet, w tym także poprzez aplikację mobilną. Cały proces jest niezwykle łatwy i dostępny zarówno dla aktualnych klientów instytucji, jak i nowych użytkowników. Co więcej: z konta firmowego będzie można w większości przypadków rozpocząć niemal natychmiastowe korzystanie. Banki pozwalają również na zastosowanie nowoczesnych i intuicyjnych metod autoryzacji, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa i szybkie przejście przez niezbędne formalności.


Oczywiście również korzystanie z konta firmowego będzie niezwykle proste dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Wybierając odpowiedni bank, przedsiębiorca będzie miał dostęp do narzędzi idealnie dostosowanych do aktualnych czasów. Zarówno tych o finansowym charakterze, jak i dających zdecydowanie większe możliwości rozwoju biznesu.


Dodatkowym udogodnieniem dla początkujących przedsiębiorców jest możliwość połączenia zakładania konta firmowego oraz jednoosobowej działalności gospodarczej. Wynika to bezpośrednio ze stosunkowo prostej procedury, która również może mieć miejsce w całości online, bez konieczności wychodzenia z domu czy dostarczania rozbudowanych dokumentów. Podczas uzupełniania wniosku o rachunek firmowy klient będzie musiał zdefiniować dane rejestracyjne w taki sam sposób, w jaki robi się to, zakładając firmę poprzez platformę CEIDG-1. Konieczne stanie się wobec tego wskazanie m.in.:

 • Nazwy firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej ta musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy, może być jednak rozbudowana o dodatkowe człony),
 • Danych kontaktowych przedsiębiorcy,
 • Zakresu działania firmy poprzez zdefiniowanie kodów PKD. Wybierając kod główny oraz kody pomocnicze należy określić, czym będzie zajmowała się firma,
 • Danych adresowych,
 • Daty rozpoczęcia działalności,
 • Forma rozliczania księgowości i rozliczania podatku dochodowego.

Banki zazwyczaj gwarantują również przyszłym przedsiębiorcom wsparcie konsultantów, dzięki którym proces zakładania działalności gospodarczej będzie zdecydowanie prostszy. Przygotowane przez instytucje formularze są przy tym zdecydowanie bardziej czytelne od samego wniosku CEIDG-1. Należy przy tym pamiętać o konieczności samodzielnej rejestracji do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz – jeżeli przedsiębiorca będzie płatnikiem podatku VAT – rejestracji do VAT.


Konto firmowe to w dzisiejszych czasach przepustka do zdecydowanie większych możliwości. Banki starają się dostarczać swoim klientom nowoczesne rozwiązania, które okażą się przydatne nie tylko w kontekście firmowych finansów, ale również innych aspektów codziennego życia przedsiębiorcy. Bardzo często właściciele kont firmowych mogą więc korzystać m.in. ze wsparcia księgowych czy dodatkowych ubezpieczeń i zyskać dzięki temu spore oszczędności. Aplikacja mobilna czy serwis bankowości elektronicznej mogą stać się wówczas rozbudowanym narzędziem do monitorowania różnych aspektów funkcjonowania firmy i zarządzania zróżnicowanymi sektorami jej działania.


Poza tym konto firmowe pozwala również na korzystanie z innych produktów finansowych adresowanych do klientów biznesowych, w tym przede wszystkim oferty kredytów i pożyczek dla firm, a także leasingu pojazdów czy urządzeń. Niektórzy przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie dedykowanych konsultantów, którzy zatroszczą się o ich finansowe bezpieczeństwo i umożliwią wykorzystanie pełni możliwości oferowanych przez bank.

Oba produkty bezsprzecznie sporo łączy. Podobnie prezentuje się chociażby zakres czynności, jakie można dzięki nim realizować.


Konto firmowe jest jednak dostosowane do potrzeb biznesu. Pozwala więc na zdecydowanie więcej. Możliwe stanie się m.in.:

 • Zlecanie przelewów do ZUS,
 • Zlecanie przelewów podatkowych,
 • Rozliczanie transakcji split payment i korzystania z subkonta VAT.

Poza tym konto firmowe oferuje dostęp do wielu standardowych propozycji, takich jak korzystanie z płatności mobilnych, systemu BLIK, podpinania kart do wirtualnych portfeli. Rachunek firmowy umożliwi natomiast zdecydowanie łatwiejsze uzyskiwanie wsparcia finansowego, np. w postaci kredytów i pożyczek dla firm.


Jednym z obowiązków przedsiębiorców będących płatnikami podatku VAT jest konieczność rozliczania niektórych transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonych płatności (split payment). Dotyczy to wyszczególnionych w ustawie transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami opiewających na kwotę powyżej 15.000 zł. Dobrowolnie można również korzystać z mechanizmu split payment przy niższych kwotach.


W takim scenariuszu podzielona płatność polega na rozbiciu kwoty przelewu na dwie części: jedna będzie stanowić kwotę netto widniejącą na fakturze, a druga należny z tego tytułu podatek VAT, który trafi na subkonto. Zgromadzone tam środki przedsiębiorca będzie mógł wykorzystywać jedynie w celu regulowania ściśle określonych płatności, takich jak opłata PIT (i zaliczek na poczet PIT), CIT (oraz zaliczek na poczet tego podatku), podatku VAT, podatku akcyzowego czy należności celnych. Kwestia rozliczania VAT jest również połączona z białą listą podatników VAT. Na niej widnieją dane podmiotów będących płatnikami podatku oraz należących do nich rachunków.


Warto mieć świadomość, że jedynie konta firmowe pozwalają na umieszczenie ich na białej liście podatników oraz realizowanie przelewów z mechanizmem split payment.


Poradniki finansowe - konta firmowe

Najnowsze artykuły o produktach bankowych: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny , konto osobiste, konto firmowe i wiele więcej.

Konto dla firm jest nieocenione w prowadzeniu biznesu. Pozwala nie tylko dokonywać rozliczeń z kontrahentami, ale również korzystać z dodatkowych produktów oferowanych w ramach jego prowadzenia, tj. terminala płatniczego, księgowości online czy porad specjalistów.

Prowadzenie biznesu w obecnych czasach nie jest możliwe bez posiadania rachunku firmowego. Jednak obok swobody, jaką daje konto w banku, ważna jest również jego cena. Przedsiębiorcy, poszukując wygodnych rozwiązań, mają do dyspozycji szeroki wachlarz produktów oferowanych przez banki, przy czym nie wszystkie z nich są darmowe. Istotne jest dokładne zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji, aby wybrać rachunek, który będzie najlepiej odpowiadać potrzebom firmy, dodatkowym wydatkiem może być m.in. opłata za kartę czy miesięczna opłata za prowadzenie rachunku. Darmowe konto nie zawsze będzie gwarantowało pełną funkcjonalność, jednak nie brakuje również tego typu ofert. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają dużo możliwości wyboru.

Firmowe konto – koszty, usługi

Podstawowym celem rachunku firmowego jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do środków pieniężnych firmy oraz umożliwienie przeprowadzanie transakcji. Pozwala również na komfortowe prowadzenie działalności gospodarczej. Rozliczeń można dokonywać za pomocą pakietu instrumentów oferowanych wraz z kontem, tj. bankowość internetowa, aplikacja mobilna, karty płatnicze. Dzięki nim klient biznesowy może składać polecenia przelewów (w tym do ZUS, US), zlecenia stałe, dokonywać wpłat we wpłatomatach czy wypłat z bankomatów krajowych jak i zagranicznych.

Należy jednak pamiętać o podstawowych opłatach. Przedsiębiorca bowiem ponosi nie tylko koszt prowadzenia konta bankowego, ale również innych usług. Posiadacz konta firmowego zapłaci m.in. za:

 • Wydanie oraz użytkowanie karty płatniczej
 • Przelewy internetowe
 • Wypłaty z bankomatów
 • Obsługę kasową

Warto mieć również świadomość, że konto firmowe pod wieloma względami przypomina tradycyjne konto osobiste. Umożliwia płatności kartą, korzystanie z intuicyjnej bankowości internetowej i mobilnej, zlecanie przelewów, a w przypadku kont walutowych można również korzystać z wymiany walut. Firmowe konto zawiera jednak dodatkowe opcje, takie jak przelew do ZUS czy urzędu skarbowego.

Dodatkowe zalety konta dla firm

Poza sytuacjami, w których posiadanie konta firmowego jest wymuszone przez system prawny lub podatkowy, założenie oddzielnego konta dla firmy jest w większości przypadków racjonalnym i korzystnym krokiem biznesowym. Posiadanie konta firmowego umożliwia:

 • Łatwe zarządzanie finansami

  Łączenie rozliczeń przedsiębiorstwa z osobistymi wbrew pozorom wcale nie oznacza większej wygody. Prowadzi natomiast do chaosu, który nie tylko utrudnia prowadzenie biznesu, ale może również oznaczać spore problemy podczas kontroli.

 • Większy prestiż

  Oddzielne konto dla firm wiąże się z większą wiarygodnością w oczach kontrahentów i klientów.

 • Prosta obsługa

  Banki ułatwiają życie przedsiębiorców, oferując np. łatwe i bezpłatne rozliczenia z urzędami. W przypadku kont osobistych może być to trudniejsze i droższe.

 • Dodatkowe korzyści

  Rachunku firmowe wyposażone są w dodatkowe pakiety adresowane do przedsiębiorców. Ci mogą więc w łatwy sposób skorzystać m.in. z dodatkowego wsparcia finansowego czy usług współpracujących z instytucjami prawników, księgowych lub ubezpieczycieli.

 • Brak większych kosztów

  Znalezienie darmowego konta firmowego jest niezwykle łatwe. Przekonanie o tym, że za tego typu produkt trzeba słono zapłacić, jest zupełnie błędne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby równolegle korzystać z dwóch kont – dla firmy oraz prywatnego, i nie ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.

 • Premie pieniężne
  Część banków oferuje dodatkowe premie pieniężną za wykonanie określonych działań na rachunku biznesowym. Przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych "w gotówce", która po zakończeniu promocji (lub w jej trakcie) jest przelewana na konto firmowe. 

Ranking kont firmowych

Łatwo dojść więc do wniosku, że we współczesnym biznesie prowadzenie oddzielnego konta firmowego jest praktycznie koniecznością. Znalezienie odpowiedniego konta dla firm nie stanowi większego problemu – co więcej, wszystkie formalności można załatwić w krótkim czasie przez Internet. Wśród wielu propozycji odnaleźć można również w pełni funkcjonalne darmowe konta firmowe. Ich podstawową zaletą są niemal niezauważalne koszty obsługi – te ograniczają się zwykle do opłat za dodatkowe funkcje. Poza tym niemal wszystkie obecne na rynku produkty gwarantują prosty i intuicyjny dostęp z poziomu przeglądarki lub aplikacji mobilnych. Najlepsze konto firmowe może uwzględniać ponadto dodatkowe usługi, takie jak pomoc księgowa i prawna. Warto skrupulatnie zaznajomić się z ofertą i wybrać odpowiednią propozycję.

Wybór odpowiedniego rachunku firmowego nie jest łatwy. Banki oferują szeroki wachlarz pakietów oraz usług, co przekłada się bezpośrednio na ich cenę. Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki rachunków bankowych. Wybierając parametry, jakich oczekujemy od konta, zostanie wskazana lista pasująca do naszych preferencji.

Konto firmowe dla samozatrudnionych

Coraz większą popularnością na współczesnym rynku cieszy się samozatrudnienie, czyli zastąpienie standardowej umowy o pracę kontraktem B2B łączącym dwa przedsiębiorstwa. Z jednej strony jest to więc firma, która w standardowym ujęciu byłaby pracodawcą, z drugiej natomiast przedsiębiorstwo prowadzone przez samozatrudnionego. Wiąże się to z koniecznością założenia przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej i samodzielnego rozliczania się m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy urzędem skarbowym. W takiej relacji wynagrodzenie jest rozliczane poprzez wystawianą fakturę. Dzięki temu udaje się sporo zaoszczędzić obu stronom połączonym umową o współpracę, daje także dodatkowe możliwości i przekłada się na większą atrakcyjność na rynku pracy.

W takim scenariuszu co prawda nie zawsze przepisy będą wymagały jednoznacznie założenia konta firmowego, jednak bez wątpienia jest to rekomendowany krok. Pozwoli to przede wszystkim na odseparowanie finansów firmowych od osobistych i zdecydowanie łatwiejsze monitorowanie ich stanu. Poza tym uda się uniknąć również wielu potencjalnych problemów np. w relacjach z urzędem skarbowym. Biorąc pod uwagę, że konto firmowe może być w pełni bezpłatne, warto zdecydować się na jego otwarcie i korzystanie z niego na co dzień.

Poradniki finansowe - konta firmowe

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.
Juliusz
13.06.2023
Czy konta prezentowane w Państwa zestawieniu są zarówno dla jednoosobowej działalności jak i dla spółki z o.o.?
Marcin Kosiński
Redaktor
To jest bardzo ważne pytanie. Konta firmowe są zwykle wspólną ofertą dla jednoosobowych działałności gospodarczych, spółek, fundacji i innych form prawnych. Jednak należy mieć na względzie, że część banków traktuje spółki, nawet te najmniejsze jako część obsługi korporacyjnej, przez co część usług może być odmienna. Jedyne co mogę doradzić to zweryfikować cennik usług u źródła.
Beata
24.05.2023
Gdzie się zgłasza konto firmowe?
Marcin Kosiński
Redaktor
Po założeniu konta firmowego, istnieje obowiązek zgłoszenia tego konta do CEIDG w ciągu 7 dni. Aby to zrobić, należy zaktualizować wpis CEIDG, co można zrealizować zarówno osobiście w Urzędzie Gminy, jak i za pośrednictwem strony internetowej biznes.gov.pl. Jeśli jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT, musisz również zgłosić numer konta firmowego do Białej listy podatników. Jest to rejestr zawierający informacje o płatnikach VAT i stanowi podstawową bazę danych dla organów podatkowych.
Bartek W
24.05.2023
Czy muszę mieć osobne konto firmowe?
Marcin Kosiński
Redaktor
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie masz obowiązku posiadania osobnego konta bankowego. Od tej zasady są jednak wyjątki. W przypadku, gdy jesteś płatnikiem VAT, to konieczne jest posiadanie osobnego rachunku, gdy: 1. Dokonujesz transakcji opartych na towarach lub usługach wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. 2. Wartość dokonywanych transakcji wynosi równowartość lub przekracza 15 000 zł brutto. 3. Obie strony są podatnikami VAT. W przypadku prowadzenie spółki kapitałowej lub osobowej konieczne będzie także założenie osobnego rachunku na tą formę prawną.
Ikona strzałki