Konto dla firm jest nieocenione w prowadzeniu biznesu. Pozwala nie tylko dokonywać rozliczeń z kontrahentami, ale również korzystać z dodatkowych produktów oferowanych w ramach jego prowadzenia, tj. terminala płatniczego, księgowości online czy porad specjalistów.
Prowadzenie biznesu w obecnych czasach nie jest możliwe bez posiadania rachunku firmowego. Jednak obok swobody, jaką daje konto w banku, ważna jest również jego cena. Przedsiębiorcy, poszukując wygodnych rozwiązań, mają do dyspozycji szeroki wachlarz produktów oferowanych przez banki, przy czym nie wszystkie z nich są darmowe. Istotne jest dokładne zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji, aby wybrać rachunek, który będzie najlepiej odpowiadać potrzebom firmy, dodatkowym wydatkiem może być m.in. opłata za kartę czy miesięczna opłata za prowadzenie rachunku. Darmowe konto nie zawsze będzie gwarantowało pełną funkcjonalność, jednak nie brakuje również tego typu ofert. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają dużo możliwości wyboru.
Firmowe konto – koszty, usługi
Podstawowym celem rachunku firmowego jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do środków pieniężnych firmy oraz umożliwienie przeprowadzanie transakcji. Pozwala również na komfortowe prowadzenie działalności gospodarczej. Rozliczeń można dokonywać za pomocą pakietu instrumentów oferowanych wraz z kontem, tj. bankowość internetowa, aplikacja mobilna, karty płatnicze. Dzięki nim klient biznesowy może składać polecenia przelewów (w tym do ZUS, US), zlecenia stałe, dokonywać wpłat we wpłatomatach czy wypłat z bankomatów krajowych jak i zagranicznych.
Należy jednak pamiętać o podstawowych opłatach. Przedsiębiorca bowiem ponosi nie tylko koszt prowadzenia konta bankowego, ale również innych usług. Posiadacz konta firmowego zapłaci m.in. za:
- Wydanie oraz użytkowanie karty płatniczej
- Przelewy internetowe
- Wypłaty z bankomatów
- Obsługę kasową
Warto mieć również świadomość, że konto firmowe pod wieloma względami przypomina tradycyjne konto osobiste. Umożliwia płatności kartą, korzystanie z intuicyjnej bankowości internetowej i mobilnej, zlecanie przelewów, a w przypadku kont walutowych można również korzystać z wymiany walut. Firmowe konto zawiera jednak dodatkowe opcje, takie jak przelew do ZUS czy urzędu skarbowego.
Dodatkowe zalety konta dla firm
Poza sytuacjami, w których posiadanie konta firmowego jest wymuszone przez system prawny lub podatkowy, założenie oddzielnego konta dla firmy jest w większości przypadków racjonalnym i korzystnym krokiem biznesowym. Posiadanie konta firmowego umożliwia:
- Łatwe zarządzanie finansami
Łączenie rozliczeń przedsiębiorstwa z osobistymi wbrew pozorom wcale nie oznacza większej wygody. Prowadzi natomiast do chaosu, który nie tylko utrudnia prowadzenie biznesu, ale może również oznaczać spore problemy podczas kontroli.
- Większy prestiż
Oddzielne konto dla firm wiąże się z większą wiarygodnością w oczach kontrahentów i klientów.
- Prosta obsługa
Banki ułatwiają życie przedsiębiorców, oferując np. łatwe i bezpłatne rozliczenia z urzędami. W przypadku kont osobistych może być to trudniejsze i droższe.
- Dodatkowe korzyści
Rachunku firmowe wyposażone są w dodatkowe pakiety adresowane do przedsiębiorców. Ci mogą więc w łatwy sposób skorzystać m.in. z dodatkowego wsparcia finansowego czy usług współpracujących z instytucjami prawników, księgowych lub ubezpieczycieli.
- Brak większych kosztów
Znalezienie darmowego konta firmowego jest niezwykle łatwe. Przekonanie o tym, że za tego typu produkt trzeba słono zapłacić, jest zupełnie błędne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby równolegle korzystać z dwóch kont – dla firmy oraz prywatnego, i nie ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.
Ranking kont firmowych
Łatwo dojść więc do wniosku, że we współczesnym biznesie prowadzenie oddzielnego konta firmowego jest praktycznie koniecznością. Znalezienie odpowiedniego konta dla firm nie stanowi większego problemu – co więcej, wszystkie formalności można załatwić w krótkim czasie przez Internet. Wśród wielu propozycji odnaleźć można również w pełni funkcjonalne darmowe konta firmowe. Ich podstawową zaletą są niemal niezauważalne koszty obsługi – te ograniczają się zwykle do opłat za dodatkowe funkcje. Poza tym niemal wszystkie obecne na rynku produkty gwarantują prosty i intuicyjny dostęp z poziomu przeglądarki lub aplikacji mobilnych. Najlepsze konto firmowe może uwzględniać ponadto dodatkowe usługi, takie jak pomoc księgowa i prawna. Warto skrupulatnie zaznajomić się z ofertą i wybrać odpowiednią propozycję.
Wybór odpowiedniego rachunku firmowego nie jest łatwy. Banki oferują szeroki wachlarz pakietów oraz usług, co przekłada się bezpośrednio na ich cenę. Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki rachunków bankowych. Wybierając parametry, jakich oczekujemy od konta, zostanie wskazana lista pasująca do naszych preferencji.
Konto firmowe dla samozatrudnionych
Coraz większą popularnością na współczesnym rynku cieszy się samozatrudnienie, czyli zastąpienie standardowej umowy o pracę kontraktem B2B łączącym dwa przedsiębiorstwa. Z jednej strony jest to więc firma, która w standardowym ujęciu byłaby pracodawcą, z drugiej natomiast przedsiębiorstwo prowadzone przez samozatrudnionego. Wiąże się to z koniecznością założenia przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej i samodzielnego rozliczania się m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy urzędem skarbowym, wynagrodzenie jest natomiast rozliczane poprzez wystawianą fakturę. Dzięki temu udaje się sporo zaoszczędzić obu stronom połączonym umową o współpracę, daje także dodatkowe możliwości i przekłada się na większą atrakcyjność na rynku pracy.
W takim scenariuszu co prawda nie zawsze przepisy będą wymagały jednoznacznie założenia konta firmowego, jednak bez wątpienia jest to rekomendowany krok. Pozwoli to przede wszystkim na odseparowanie finansów firmowych od osobistych i zdecydowanie łatwiejsze monitorowanie ich stanu. Poza tym uda się uniknąć również wielu potencjalnych problemów np. w relacjach z urzędem skarbowym. Biorąc pod uwagę, że konto firmowe może być w pełni bezpłatne, warto zdecydować się na jego otwarcie i korzystanie z niego na co dzień.
Ranking kont firmowych tworzymy na podstawie bankowych tabel opłat i prowizji. Miejsce rachunku biznesowego w zestawieniu zależy od miesięcznych kosztów podstawowych usług tj. opłaty: za prowadzenie konta, używanie karty debetowej, przelewy zewnętrzne oraz wypłatę gotówki z bankomatów krajowych. Podczas analizy bierzemy pod uwagę aktualne promocje umożliwiające np. czasowe zwolnienie z opłat. Dodatkowym atutem konta firmowego mogą być premie pieniężne. Ich wysokość podajemy w sekcji „Bonus”. To suma premii, które przedsiębiorca może otrzymać bezpośrednio na konto firmowe po wykonaniu aktywności nagradzanych przez bank.