Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Darmowe bankomaty są niewątpliwą zaletą konta firmowego. Jednak nie wszystkie banki oferują taką usługę przedsiębiorcom. W tym obszarze raczej podwyższają opłaty, aby zachęcić do korzystania z bankowości elektronicznej, niż rozszerzają sieć bezpłatnych bankomatów.

Darmowe konto bankowe nie jest równoznaczne z posiadaniem bezpłatnych bankomatów. Jest to usługa raczej niszowa, z której systematycznie wycofują się kolejne banki. Przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne korzystanie z bankomatów sieci własnej instytucji finansowej, ale wypłata z obcych urządzeń (tzw. bankomatów obcych) wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Darmowe bankomaty krajowe dla klientów firmowych Darmowe bankomaty krajowe dla klientów firmowych (fot. stryjek / YAY Foto)

Darmowe bankomaty sieci własnej a obcej

Wybierając konto firmowe, przedsiębiorca automatycznie wnioskuje o kartę płatniczą. Ciężko bowiem wyobrazić sobie dokonywanie płatności bez posiadania plastiku w portfelu. Kiedy natomiast potrzebujemy gotówki, wystarczy udać się do najbliższego bankomatu.

Jednak tu może czekać nas niemiła niespodzianka. Okazuje się bowiem, że posiadanie darmowego konta nie zwalnia z opłat związanych z wypłatą gotówki z bankomatu. Banki posiadają w tej kwestii różną politykę. Niektóre z nich oferują wyłącznie bezpłatne bankomaty sieci własnej, inne dodatkowo współpracują z określonymi partnerami, a jeszcze inne udostępniają bankomaty za 0 zł na terenie całego kraju.

Dlatego przed wyborem konta firmowego warto zapoznać się z pełną ofertą usług bankowych. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Prowizja za wypłatę z bankomatu może bowiem wynosić - bazując na ofercie w momencie powstawania tego artykułu - od 1,5 zł do 3,5 proc. min. 5 zł. W niektórych bankach można liczyć na kilka pierwszych bezpłatnych transakcji - prowizja naliczana jest dopiero po przekroczeniu tego limitu.

Banki zachęcają do transakcji bezgotówkowych

Liczba banków oferujących darmowe bankomaty kurczy się z roku na rok. I o ile wypłaty z sieci własnych w dalszym ciągu przeważnie są darmowe, to za skorzystanie z urządzenia innego banku przedsiębiorcy muszą słono płacić. Obecnie na rynku właściciele biznesów znajdą około pięć instytucji, które umożliwiają bezpłatne korzystanie z bankomatów zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Inne banki raczej odchodzą od takich praktyk, co ma skłonić przedsiębiorców do użytkowania bankowości internetowej. Należy podkreślić, że nie tylko drożeją opłaty związane z wypłatami w bankomatach, ale również obsługa kasowa. Rachunek bankowy właściciela biznesu, którzy uda się do oddziału, aby wpłacić bądź wypłacić środki, zostanie obciążony prowizją w wysokości 0,3 proc. min. 5 zł - 1 proc. min. 10 zł.

Darmowe bankomaty za granicą

Przedsiębiorcy, którzy planują zagraniczną podróż służbową, koniecznie muszą sprawdzić opłaty, jakie bank pobiera w przypadku wypłat z bankomatów zlokalizowanych poza granicami kraju. Najczęściej trzeba liczyć się z kosztami w wysokości 3-4 proc. wartości wypłacanych środków, do czego może dojść opłata związana z przewalutowaniem transakcji. Może też się okazać, że instytucja nie pobiera dodatkowych opłat albo oferuje klientowi 2-3 darmowe transakcje.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-09-01

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku

Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne

2019-08-31

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Start nowego biznesu wiąże się z poniesieniem nie tylko nakładów pracy, ale i nakładów finansowych. W przypadku braku środków, można skorzystać z kredytu.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Praca na etacie nie jest przeznaczeniem każdego. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek i wiele z nich ma świetne pomysły na biznesy. Oczywiście, założenie i prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, które nie wszyscy są skłonni podjąć

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko to co konieczne. Dlatego też, wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.

Ulga ZUS dla nowych firm

Posiadanie własnej firmy to nie tylko zyski, ale również i koszty. Obniżyć je można, korzystając z ulg ZUS dla nowych działalności.

Ikona informacji
poradniki