SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Cashback: co to naprawdę jest i kiedy z niego skorzystać?
   Aktualizacja:

Cashback: co to naprawdę jest i kiedy z niego skorzystać?

Dźwięczne słowo cashback jest popularne w Polsce. Używa się go w różnych branżach w odniesieniu do odmiennych usług. De facto jednak cashback to pojęcie z dziedziny bankowości o ściśle określonym znaczeniu. Cashback sprawia, że uzyskanie gotówki staje się dużo prostsze, nawet jeśli w okolicy nie ma żadnego bankomatu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej blaskom i cieniom usługi finansowej typu cashback.

Cashback: co to naprawdę jest i kiedy z niego skorzystać?
Spis treści
więcej Ikona strzałki
Reklama

Na czym polega cashback?

Najprościej rzecz ujmując, cashback umożliwia uzyskanie gotówki przy okazji płacenia kartą w sklepie To praktyczne rozwiązanie. Niemal każdy spotkał się przecież sytuacją, gdy potrzebował gotówki, a jak na złość w pobliżu nie można było znaleźć żadnego bankomatu.

Wtedy to warto pamiętać właśnie o usłudze cashback. Można z niej skorzystać podczas zwyczajnych zakupów. Jedynym warunkiem jest płatność kartą. Wystarczy poinformować kasjera o chęci wypłacenia środków w gotówce.

Kiedy i ile można wypłacić z usługi cashback?

Z założenia cashback ma nam ułatwiać życie. Stąd warunki skorzystania z tej opcji są mało rygorystyczne:

 • Z cashback można skorzystać, dokonując zakupów na dowolną kwotę. Możemy więc w sklepie kupić np. coś za złotówkę, w a przy okazji wypłacić 100 zł w gotówce.
 • W ramach cashbacku możemy wypłacić do 1000 zł na jednej transakcji. Taka możliwość jest dostępna od 2022 roku. Wcześniej na podstawie karty płatniczej Visa można było wypłacić do 300 zł. Z kolei posiadacze kart wydawanych przez MasterCard mogli wypłacać do 500 zł.
 • Należy mieć kartę w banku oferującego cashback. Zdecydowana większość polskich banków umożliwia skorzystanie z tej usługi.
 • Udać się do punktu oferującego tę usługę. Na szczęście cashback jest powszechnie dostępny.

Z cashback można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia. Jedyny limit, jaki będzie nas interesował, to limit dla transakcji kartą ustalony z poziomu konta bankowego.

Gdzie można wypłacić gotówkę w ramach cashback?

Narodowy Bank Polski w raporcie Informacja o kartach płatniczych w III kwartale 2022 r. podaje, że wypłaty typu cashback oferuje już ponad 280 tys. placówek. Wypłatę gotówki podczas płatności kartą za zakupy można zlecić zwłaszcza w następujących miejscach:

 • Dyskonty i sklepy osiedlowe, w tym między innymi sklepy Żabka i Fresh Market;
 • Supermarkety i hipermarkety, np. Dino, POLOmarket oraz Carrefour; Drogerie, takie jak Hebe;
 • Sklepy RTV/AGD, przykładowo Media Expert, Saturn, Neonet, RTV Euro AGD i Media Markt;
 • Stacje benzynowe, w tym Orlen, BP i Stacja Bliska;
 • Saloniki prasowe, np. z sieci Ruch;
 • Wiele innych punktów sprzedażowych i usługowych, w tym niektóre hotele, placówki Poczty Polskiej, czy sklepy Decathlon i Empik.

Zasadniczo punkty oferujące opcję cashbacku są oznaczone jako Visa Cash Back i MasterCard — płać kartą i wypłacaj. W razie wątpliwości wystarczy po prostu spytać kasjera, czy w danym miejscu można wypłacić gotówkę podczas płacenia kartą za zakupy.

Które banki oferują wypłaty cashback?

Mnóstwo Polaków polubiło już usługę cashback. W myśl zasady jest popyt, jest podaż, banki chętnie zawierają tę możliwość w swych ofertach. Można powiedzieć, że praktycznie wszystkie popularne polskie banki umożliwiają skorzystanie z cashbacku.

Na liście znajdują się tu takie marki jak Alior Bank, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, VeloBank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, Bank Pekao, PKO BP (wraz z Inteligo), Plus Bank oraz Santander Bank Polska. Tymczasem Toyota Bank jest przykładem banku, w którym usługa cashback nie jest jeszcze dostępna.

Jakie karty płatnicze umożliwiają skorzystanie z cashbacku?

W zasadzie z cashbacku można skorzystać przy użyciu każdej karty płatniczej MasterCard lub Visa. Usługa dostępna jest dla klientów indywidualnych i firmowych. Do tego celu można wykorzystać następujące karty debetowe i kredytowe.

Usługę cashback można również wykorzystać przy karcie do konta oszczędnościowego, czy przy karcie przyjmującej postać naklejki zbliżeniowej. Ponadto transakcje przeprowadzone kartą płatniczą typu PaySIM również umożliwiają wypłacenie gotówki podczas zakupów.

Jednocześnie trzeba zauważyć, że wszystkie poszczególne banki mają własną politykę wobec cashbacku. Co więcej, regulaminy banków ulegają systematycznym zmianom. Może się więc zdarzyć, że konkretny bank oferuje cashback np. wyłącznie na debetową i kredytową kartę płatniczą.  Jeśli więc chce się korzystać z cashbacku, to przy zakładaniu konta w danym banku powinno się sprawdzić dostępność i warunki tej usługi finansowej.

Cashback, a transakcje zbliżeniowe i BLIK

Cashback jest dostępny także, gdy chce się wypłacić gotówkę zbliżeniowo. Jednakże, na razie ta możliwość jest oferowana tylko w niektórych przypadkach. Mianowicie tylko Bank Peako oraz firma IT Card oferuje cashback zbliżeniowy.

Obecnie limitowana jest też możliwość wykorzystania aplikacji mobilnej BLIK do cashbacku. Po pierwsze oferują tylko kilka polskich banków, tj. Aior Bank, VeloBank, Bank Milenium, Santander Bank Polska oraz Pekao SA. Ponadto nie każdy punkt sprzedażowy zapewnia możliwość wykorzystania BLIK-a do wypłacania pieniędzy w formie gotówkowej.

Sprawdź również: Płatność Blik - jak działa? Jak płacić BLIKiem?

Jak zlecić wypłatę gotówki podczas płacenia za zakupy?

Gotówkę przez usługę cashback możesz wypłacić bezproblemowo. Wystarczy tylko, że udasz się do oznaczonego punktu handlowo-usługowego i wykonasz trzy proste kroki:

 1. Kupisz produkt lub usługę dowolnej wartości i poinformujesz sprzedawcę, że jednocześnie chcesz wypłacić pieniądze w formie gotówki.
 2. Wpiszesz w terminal płatniczy kwotę cashbacku i potwierdzisz wypłatę gotówki kodem PIN.
 3. Po sfinalizowaniu transakcji otrzymasz gotówkę.

Powinieneś też otrzymać szczegóły transakcji na wydruku potwierdzającym wypłatę środków finansowych. W niektórych sytuacjach kasjer może jeszcze poprosić o złożenie podpisu na wydruku z terminala płatniczego.

Ile kosztuje usługa cashback?

Większość polskich banków nie pobiera żadnych opłat za wykorzystanie usługi cashback. Zdarzają się jednak wyjątki. Niektóre banki uzależniają brak opłat za cashback od typu rachunku. Przykładowo w PKO BP brak opłat ma miejsce w przypadku takich kont osobistych jak PKO Junior, czy PKO bez Granic. Z kolei w Credit Agricole na brak opłat liczyć mogą wyłącznie posiadacze Konta dla Ciebie VIP.

Bank Opłata za cashback
Alior Bank 0 zł
Bank Pocztowy 0 zł
Credit Agricole 0 zł - 2 zł
ING Bank Śląski 0 zł
mBank 0 zł
Millennium Bank 0 zł
Pekao SA 0 zł - 2 zł
PKO BP 0 zł - 1 zł
Santander Bank Polska 0 zł - 1,5 zł

Pamiętajmy też, że co jakiś czas każdy bank aktualizuje tabele opłat. Modyfikacji mogą ulegać również opłaty za wypłaty gotówki dokonywane właśnie w ramach usługi cashback.

Czy cashback jest bezpieczny?

Usługi cashback są przetwarzane przez największe instytucje płatnicze i banki. Wypłacenie środków jest zaś zabezpieczone kodem PIN. Tę usługę trzeba więc uznać za wysoce bezpieczną

Mówiąc o cashbacku i całej bankowości warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Dobrym nawykiem jest zabieranie ze sobą dokumentów potwierdzających płatności, np. wydruk z terminala za wypłatę gotówki. Można to później wykorzystać, jako załącznik do ewentualnej reklamacji.

Warto też systematycznie sprawdzać historię swojego rachunku bankowego, Najprościej zrobić to przez Internet. W ten sposób można upewnić się, czy bank nie naliczył żadnej bezzasadnej opłaty.

Jak można złożyć reklamację na usługi cashback?

Usługa cashback jest powszechna w Polsce i na świecie. W zdecydowanej większości przypadków wszystko przebiega zgodnie z planem. Po prostu przy okazji zakupów można wypłacić pieniądze w gotówce.

Sytuacje problematyczne zdarzają się niezwykle rzadko. Przykładem może być sytuacja, gdy z naszego konta pobrana została gotówka tytułem wypłaty sklepowej, a nie korzystaliśmy z takiego rozwiązania. Innym przykładem jest obciążenie na kwotę inną niż ta faktycznie pobrana. Może się też zdarzyć, że  za skorzystanie z cashbacku bank pobrał prowizję, którą uznajemy za bezzasadną.

W tym przypadku trzeba skontaktować się z bankiem w dowolny sposób. Reklamacje możemy złożyć osobiście w placówce bankowej, przez infolinię, czy też za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub mobilnej.

Czy cashback to opłacalna alternatywa dla bankomatów?

Pierwotnie cashback był substytutem dla korzystania z bankomatów. Niektórzy określali tę usługę mianem planu awaryjnego. Dziś często zdarza się, że zlecenie wypłaty gotówki podczas zakupów jest po prostu korzystniejszym rozwiązaniem niż używanie bankomatów.

Cashback może okazać się korzystniejszy finansowo niż bankomat, choć nie jest to reguła. Nierzadko podczas korzystania z bankomatów trzeba przecież liczyć się z opłatami, np. w kwocie kilku złotych za transakcje. Wszakże standardowo tylko z niektórych bankomatów można korzystać bezpłatnie.

Co prawda cashback również wiąże się z kosztem. Może to być jednak opłata mniejsza niż złotówka. Poza tym w ramach tego kosztu otrzyma się konkretny produkt sklepowy. Trzeba tu jednak pamiętać, że usługi cashback w niektórych bankach są czasem dodatkowo płatne.

Przede wszystkim jednak cashback oznacza oszczędność czasową. Nie trzeba przecież szukać bankomatu w okolicy i poświęcać czasu na jego obsługę. Zamiast tego gotówkę wypłatę gotówki zleca się przy okazji dokonywania zakupów.

Sprawdź również: Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Jak chętnie Polacy korzystają z cashbacku?

W 2006 roku  innowacyjnym rozwiązaniem był program Visa Cashback. W tym projekcie uczestniczył także PKO Bank Polski i mBanku. Rozwiązanie dość szybko przyjęło się w Polsce, a usługa ta stała się dostępna również i dla posiadaczy kart płatniczych MasterCard.

Obecnie mnóstwo Polaków zdążyło się już przekonać do cashbacku. Wynika to między innymi z szerokiej dostępności tego rozwiązania. Statystycznie na jeden bankomat przypada ponad dziesięć punktów oferujących cashback.

Statystyki NBP pokazują, że w samym tylko III kwartale 2022 roku Polacy 5,8 mln razy skorzystali z cashbacku na łączną kwotę 836 mln złotych. Oznacza to, że średnio w ramach cashbacku wypłaca się około 150 zł w gotówce.

Jednocześnie wciąż dla relatywnie wielu Polaków usługa bankowa cashback pozostaje enigmatyczna. Fundacja Polska Bezgotówkowa pod koniec 2022 opublikowała wyniki badania. Wynika z niego, że o terminie cashback słyszało 68% respondentów. Można tylko domniemywać, jaka część z tych respondentów dokładnie wie, na czym polega ta usługa.

Pobranie gotówki przez cashback a promocje bankowe

Zwrot cash back na język polski można przetłumaczyć na zwrot gotówki. Termin bywa więc interpretowany odmiennie. Tak naprawdę cash back pojawia się nie tylko na rynku bankowym. Używają go też choćby legalne zakłady bukmacherskie. Dla nich cashback to bonus dla klientów pozwalający odzyskać środki za kupon rozliczony jako przegrany.

Ba, nawet w sektorze bankowym i finansowym ten termin bywa różnie interpretowany. Bywa bowiem, że cashback jest rozumiany jako akcja promocyjna. Przykładowo program zakupy cashback może oznaczać, że do klienta powróci część pieniędzy za zakupy w określonych sklepach. Tego typu promocje są zwykle dedykowane nowym klientom. Za ich pośrednictwem można zaoszczędzić np. kilkaset złotych w kilka miesięcy.

Sprawdź również: Zarabiaj na bankach - jak korzystać z promocji bankowych?

Co różni usługę cashback i moneyback?

Często mylone ze sobą są pojęcia cashback i moneyback. Tymczasem są to zwroty dotyczące zupełnie innych usług. Na ogół mówiąc o cashbacku, ma się na myśli wypłatę gotówki podczas płacenia kartą za zakupy.

Tymczasem usługa moneyback to rodzaj promocji bankowej. Polega to na zwrocie części środków, które wcześniej użyto przy transakcji kartą lub inną metodą. Przykładowo usługa moneyback polega na zwrocie 10% środków, jakie zapłacono w danym czasie kartą kredytową lub przez BLIK. Cashback i moneyback mogą występować jednocześnie w tym samym banku.

Sprawdź również: Na czym polega usługa moneyback?

Jakie są plusy i minusy cashbacku?

Każdego miesiąca Polacy miliony razy dokonują wypłaty gotówki przez cashback. Ta usługa ma bowiem spora zalet, a największe z nich są następujące:

 • Powszechność – często znacznie łatwiej jest znaleźć punkt oferujący usługi cashback niż bankomat.
 • Bezpieczeństwo transakcji – by wypłacić pieniądze przez cashback, trzeba podać kod PIN. Dostęp do gotówki jest więc zabezpieczony.
 • Brak kosztów transakcyjnych – w większości polskich banków usługi cashback są zwolnione z prowizji.
 • Prostota – wystarczy tylko poinformować kasjera o chęci wypłaty środków przy okazji dokonywania zakupów.
 • Brak minimalnej kwoty – przez cashback można wypłacić drobne kwoty, np. 20 zł.
 • Wysoka kwota maksymalna – aktualnie w ramach cashback możliwa jest wypłata gotówki opiewająca na nawet 1000 zł.

Cashback to więc wysoka wygoda, oszczędność czasu, a często i korzystne warunki finansowe. Pewnym ograniczeniem bywa dostępność gotówki w konkretnym punkcie sprzedażowym. Może się zdarzyć, że w danej chwili kasjer nie dysponuje odpowiednią ilością gotówki. Problemem bywa też brak właściwych nominałów do wypłacenia konkretnej kwoty pieniędzy.

Dostęp do cashbacku bywa też ograniczony w godzinach nocnych. Wtedy to większość punktów sprzedażowych i usługowych jest zamknięta. W nocy łatwiej może być nam więc wypłacić gotówkę przez bankomat.

Czy warto korzystać z usługi cashback?

Pierwsza myśl związana z wypłatą gotówki zwykle wiąże się z bankomatami. Czasem warto jednak spojrzeć krytycznie na rutynowe działania. Obecnie cashback to często optymalny pomysł na dodatkową gotówkę w portfelu. Jest to szybka i prosta usługa.

Cashback to usługa finansowa ułatwiająca życie Cashback to usługa finansowa ułatwiająca życie (Opracowanie własne)

To czy cashback w danej sytuacji jest najlepszym wyborem, zależy od konkretnych uwarunkowań. Przykładowo, gdy jesteśmy w galerii handlowej, a przed bankomatem stoi długa kolejka, to wypłata gotówki w sklepie, może być świetnym pomysłem. Cashback pozwoli nam w tym przypadku zaoszczędzić sporo czasu.

Sklepowe finanse

Poradniki