Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kredyty konsolidacyjne nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapewniają bowiem większą wygodę i umożliwiają ustalenie nowej umowy kredytowej, już z nowym pożyczkodawcą. Jakie są zasady zaciągania takiego zobowiązania? Dla kogo przeznaczona jest taka oferta i czy rzeczywiście jest to rozwiązanie rozsądne? Kto może na tym kredycie najbardziej skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać? Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać?

Kredyt konsolidacyjny - czym dokładnie jest?

Kredyt konsolidacyjny to specjalny typ kredytu, który łączy kilka drobnych zobowiązań w jedno większe. Samo słowo konsolidacja pochodzi z języka łacińskiego i znaczy połączenie czy zespolenie. To znakomite określenie dla tego typu kredytu, w ramach którego bank przejmuje na siebie zobowiązania klienta i spłaca je - jednocześnie podpisując z nim nową umowę, na nowych zasadach.

Kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty w tym samym banku, w którym już ktoś ma jakąś pożyczkę, albo też można się z tym zgłosić do zupełnie innego banku. Istnieją specjalne rankingi, dostępne online, dzięki którym można sprawdzić jaka oferta jest w danej chwili uznawana za najlepszą i dlaczego. Kierując się nimi - jak też opiniami znajomych, rodziny czy własnymi opiniami - można znaleźć najlepszą opcję, która czasem potrafi dosłownie wyratować z kłopotów. 

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest przeznaczony?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla tych osób, nad którymi ciąży wiele zobowiązań finansowych. Łatwo można zrozumieć, że spłata rat z kilku długów, z których każdy posiada inny termin i wysokość może być kłopotliwa. Czasem może zdarzyć się jakaś pomyłka czy opóźnienie, a w przypadku kredytów może to skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. A przecież do tych zobowiązań wchodzą jeszcze i inne opłaty - za gaz, prąd, wodę, raty za sprzęt. Wszystkich miesięcznych opłat zbiera się bardzo dużo. Konsolidacja kredytów w jeden ułatwia później całą procedurę. Nawet jeśli rachunki za gaz czy kablówkę musimy regulować terminowo i musimy o nich pamiętać, to wiele innych zobowiązań finansowych zostaje połączonych w jeden kredyt. Zamiast kilku dodatkowych opłat, uiszczamy więc tylko jedną.

Kredyt konsolidacyjny jest także dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Jedna pożyczka nie kosztuje dużo miesięcznie, gdy jest niska i rozłożona na wiele miesięcy. Jednak już kilka rat w miesiącu tworzy sporą sumę, która może być trudna do opłacenia. Połączenie zobowiązań sprawia, że następuje renegocjacja rachunków - co za tym idzie, ustala się nową, miesięczną ratę. Taką, którą można bez problemu zapłacić. 

Kredyt konsolidacyjny - według jakich zasad działa?

Kredyt konsolidacyjny to typ kredytu, na mocy którego jeden bank łączy w jeden kredyt kilka zobowiązań finansowych klienta. Tym samym następuje podpisanie nowej umowy. Ponieważ kredyt jest wyższy, także i okres spłaty się wydłuża. Oznacza to, że miesięczne raty są niższe niż suma rat miesięcznych kilku kredytów branych pod uwagę. To wielki plus, ponieważ łatwiej jest spłacić takie zobowiązanie. Z drugiej jednak strony ostatecznie trzeba zapłacić więcej, ponieważ taki kredyt jest spłacany przez większą ilość czasu. Dłuższy okres kredytowania oznacza ostatecznie stratę dla klienta, ale jest to świadomy wybór - lepiej spłacać pożyczki dłużej, niż w ogóle nie móc ich spłacać z uwagi na trudną sytuację finansową.

Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest udzielany każdemu. Bank sprawdza - jak zawsze - możliwości kredytowe klienta, weryfikuje jego historię kredytową i dopiero wówczas podejmuje decyzję. Zwykle jest ona pozytywna, ale zdarzają się decyzje odmowne. Czasami nie można też przejąć całego zobowiązania, gdyż jest to obarczone zbyt dużym ryzykiem. Bank jednak może złączyć w jeden kredyt kilka innych zobowiązań klienta. 

Kredyt konsolidacyjny - czy warto go brać?

Decyzja czy brać kredyt konsolidacyjny, czy jednak nie, jest już ściśle indywidualną kwestią. Na pewno z jednej strony w dłuższej perspektywie czasu klient traci więcej pieniędzy, jednak ma możliwość spłaty wszystkich zobowiązań, co mogłoby być trudne, gdyby wszystko zostało jak dawniej. Dlatego do banku zgłaszać się powinny przede wszystkim osoby, które albo już gubią się w licznych rachunkach i obawiają się, że kiedyś o czymś zapomną, a później będą miały kłopoty, albo ci, którzy mają trudności ze spłatą rat. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać - choć oczywiście należy rozejrzeć się za najlepszą z możliwych ofert, żeby zbytnio nie przepłacić. Pozostałe osoby, które raczej dobrze radzą sobie ze spłatami na przykład dwóch pożyczek, powinny raczej się wstrzymać z konsolidacją, gdyż nie będzie ona dla nich zyskowna. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-20

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

2020-01-20

Kredyt bez zdolności kredytowej - jak i gdzie dostać?

Posiadanie zdolność kredytowej jest podstawowym warunkiem otrzymania kredytu bankowego. Jeśli natomiast nie da się jej poprawić w krótki czasie, a potrzebujemy środków finansowych możemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

2020-01-17

Smartfon do 1000 – jaki wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że dobry telefon wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jaki smartfon do 1000 zł wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i nowoczesnym urządzeniem.

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Spirala zadłużenia – czym jest? Jak się z niej wydostać?

Piętrzące się zadłużenie stanowi poważne zagrożenie dla domowego budżetu. Kiedy kolejne kredyty i pożyczki przeznaczane są na spłatę poprzednich, mamy do czynienia ze spiralą zadłużenia.

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

Ikona informacji
poradniki