Choć w Polsce zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, w większości Europy zimą trzeba jeździć na „zimówkach”. Lepiej pomyśleć o tym przed wyjazdem za granicę podczas ferii, bo za brak opon zimowych można słono zapłacić. Nawet 20 tys. zł.
Obowiązek opon zimowych w Czechach i na Słowacji
Opony zimowe wymagane są m.in. za naszą południową granicą. W Czechach na „zimówkach” trzeba jeździć od 1 listopada do 31 marca. Za ich brak grozi 2000 koron mandatu (ok. 340 zł).
Nieco później ogumienie na zimowe należy zmieniać, jadąc na Słowację. Tam sezon zimowy na drogach rusza 15 listopada i podobnie jak w Czechach trwa do końca marca.
Zarówno w Czechach, jak i na Słowacji, łańcuchy śniegowe dozwolone są wyłącznie w przypadku, gdy na drodze utrzymuje się warstwa śniegu lub lodu. Na Słowacji ponadto zabronione jest używanie opon z kolcami.
Obowiązek opon zimowych w Austrii
Najdłużej na oponach zimowych należy jeździć w Austrii. Obowiązek wchodzi w życie 1 listopada i trwa aż do 15 kwietnia. Brak „zimówek” w przypadku policyjnej kontroli będzie kosztował 35 euro (ok. 149 zł). Jeśli jednak policjanci uznają, że stanowiliśmy zagrożenie dla innych użytkowników drogi, kara będzie mogła wzrosnąć nawet do 5000 euro (ok. 21 250 zł).
Obowiązek opon zimowych w Niemczech
W opony zimowe warto wyposażyć auto, jadąc także do Niemiec, pomimo iż nie ma tam takiego obowiązku. Policja, w przypadku zalegającego na jezdni śniegu lub lodu, będzie mogła wlepić nam 120 euro mandatu (ok. 510 zł) za niedostosowanie samochodu do warunków panujących na drodze.
Obowiązek opon zimowych we Włoszech
Zimowego ogumienia nie wymaga także kodeks drogowy we Włoszech. W zależności od panujących warunków może on jednak zostać czasowo wprowadzony na niektórych drogach. Pomiędzy 15 października a 15 kwietnia trzeba mieć założone łańcuchy śniegowe, jeżdżąc po Dolinie Aosty.
Jeżeli wymagają tego warunki, na opony można założyć także kolce, jednak nie wcześniej niż 15 listopada i nie później niż 15 marca.
Obowiązek opon zimowych w Szwajcarii
Przez pół roku, od 1 listopada do 30 kwietnia opony, zimowe zalecane są w Szwajcarii. Choć to nie obowiązek, a zalecenie, przepisy zobowiązują kierowcę do dostosowania opon do panujących warunków. Mandat grozi już za samo spowodowanie korka na letnich oponach przy śniegu zalegającym na jezdni.
Brak „zimówek” będzie także okolicznością obciążającą, jeśli spowodujemy kolizję na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze.
Obowiązek opon zimowych we Francji
Tożsame przepisy obowiązują także we Francji. Opony zimowe i łańcuchy śniegowe są bezwzględnie wymagane w departamentach położonych w Alpach oraz na drogach oznaczonych stosownymi znakami.
Opłaty za autostrady
Wybierając się na ferie za granicę, warto przygotować się także na opłaty za autostrady. W części państw – podobnie jak w Polsce – opłaty za autostrady wnosi się na bramkach, w innych z kolei wprowadzone zostały winiety, dzięki którym kierowca płaci raz i przez określony na winiecie czas może korzystać z autostrad do woli.