Forum Banki +Dodaj wątek

Zdolność kredytowa - hipoteczna

Dzień dobry. Chciałbym się zapytać, czy znalazłby się bank, który przyznałby kredyt mieszkaniowy na podstawie świadczenia rentowego (ZUS) ? Wiem, że zasadniczo jest to niemożliwe, jeżeli świadczenie jest przyznane na czas określony, a nie na stałe, a tak jest w moim przypadku (w ubiegłym miesiącu lekarz orzecznik ZUS przedłużył mi rentę na 5 lat, do kwietnia 2024 roku), ale może tak nie do końca ? Gdyż jakiś czas temu rozmawiałem z doradczynią finansowa w "Home Brokerze" (na rogu Gdańskiej i Mickiewicza
w Bydgoszczy), to coś przebąkiwała, że może z jeden bank by się w tym przypadku znalazł … (Zmagałem się w ostatnich latach okresowo z silna depresja, schizoafektem i hipomaniami, a dodatkowo zdiagnozowano mi jeszcze łagodny zespół Aspergera
i osobowość niedojrzała, ale uzyskanie renty na stałe w zaburzeniach psychicznych jest prawie całkowicie lub wręcz dokładnie całkowicie niemożliwe, musiałoby być trwałe upośledzenie umysłowe, ale to nie w moim przypadku). Atutem jest wysokość świadczenia (około 2600 zł netto = ok. 3200 zł brutto). Ceny mieszkań-kawalerek (w kamienicach) w Bydgoszczy zaczynają się od około 100 tysięcy (90-110 tys.) złotych, więc kolejnym atutem byłby w moim przypadku posiadany wkład własny - około 70-75 tysięcy zł, czyli większość (!) wartości mieszkania. Spokojnie mógłbym oddawać bankowi z 600, a może i 800 zł miesięcznie, co w skali 5 lat daje właśnie 36 do nawet 48 tys. zł (w okresach dorabiania do renty to nawet na 130 % :-) . Pracowałem ostatnio w ochronie (byłem na czterech ''śmieciówkach" przez około rok), ale kierownik nie przedłużył mi umowy … Chciałbym kończyć powoli okres wynajmu w moim życiu, gdyż sporo wynajmowałem w ostatnich latach pokojów w mieszkaniach współlokatorskich i kawalerek w Bdg. - od 2011, 12 roku. Dodam jeszcze, że mam 33 lata (rocznik 1986) i nieciekawa rodzinę - siostra i szwagier obrazili się, zazdroszczą mi renty
i nie chcą pożyczyć na zakup mieszkania. Proszę o ewentualne porady, RS
  • Zdolność kredytowa - hipoteczna Autor: ~teaman1986
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl