Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,90 zł , zmiana od tamtej pory: 0,87%

Zapraszam akcjonariuszy do fundamentalnej burzy mózgów

Zgłoś do moderatora
Od kilku dni próbuję to wszystko ogarnąć. Wyliczyć cokolwiek. Scenariusz pozytywny (za który trzymam kciuki również w życiu osobistym): Putin odsunięty od władzy, wojna się kończy, sankcje znikają - wtedy warto byłoby zdyskontować spadek siły nabywczej za wschodnią granicą (Rosja, Białoruś, Ukraina będą miały bardzo słabą gospodarkę i walutę) ale jednocześnie dodać taniość tamtejszej siły produkcyjnej. Scenariusz negatywny: sankcje zostają w mocy i obejmują też terytorium Ukrainy wcielonej w rosyjską strefę wpływów (ryzyko nacjonalizacji to już skrajny przypadek ale możliwy) - czy wtedy należałoby odpisać praktycznie wszystko za wschodnią granicą (tamtejsza siła nabywcza jest taka, że nie stać ich na nic)? I teraz pytanie - ile tego jest za wschodnią granicą? I drugie pytanie: jeżeli to co za wschodnią granicą zostanie odpisane to do jakiego poziomu podskoczy zadłużenie ogółem Wieltonu? W tej chwili zadłużenie ogółem Wieltonu wynosi około 72%. Już jest sopro jak na zapowiadaną przeszło 10% inflację w ciągu najbliższych dwóch lat. Czy dobrze rozumuję, że: jeżeli zniknie to co na wschodzie, to zadłużenie nominalne pozostanie takie samo, ale zmniejszy się mianownik i w efekcie zadłużenie ogółem Wieltonu wyrażone w procentach może wzrosnąć? W sensie łopatologicznie: czy to nie działa tak, że zaciągnięte długi będzie trzeba spłacić ale zniknie część działalności z której te spłaty miały być realizowane? Podkreślam, że nie jestem pewien jak to działa - bo może jest tak, że długi były zaciągane np. na podmioty za wschodnią granicą i w tamtejszej walucie i w takiej sytuacji, mogłoby się okazać, że po przewalutowaniu dług zmalał albo się skompensował ze skurczeniem się tamtego rynku?

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
WIELTON -1,97% 6,96 2022-11-30 17:02:33
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.