Forum Banki +Dodaj wątek

zakupy na olx/allegro oszustwo z UK Londyn Shipment scan receipt

Zgłoś do moderatora
Wystawiłam aparat na olx i o dziwo dwóch Anglików z dwóch różnych kont było bardzo zainteresowanych kupnem.
Oferowali więcej niż żądałam pierwotnie i od razu chcieli wpłacać. Oczywiście "śmierdziało" oszustwem, bo niby w jaki sposób Anglik radzi sobie w portalu w języku polskim i aż dwóch w podobnym czasie jest zainteresowanych, a żaden Polak nie jest zaintersowany kupnem.
Wpisałam w przeglądarce shipment scan receipt no i natrafiłam na to forum. Także dzięki za informację i również ostrzegam przed oszustami. Poniżej mail od jednego z "kupujących", tym razem Lloyd's Bank of London.
"I  made the payment and i have been alert that a payment have been sent to you and i check my account and it was been deducted and my bank send the payment receipt attached to the confirmation for you so i will want you to check your inbox or your spam box for the confirmation email from Lloyd's Bank Of London...now my bank are waiting on you to go complete the shipment and get back to them with a shipment slip so they can verified it and then credit your account after they finish their last step of verification so i will urge you to go to the post office right away and complete the shipment and send to my bank and also me the shipment slip so they can verified it ok...this is the shipment address below.

Receiver’s Name : G Shakespeare
Address: 51, Studland Close
City: Southampton
Zip Code: SO16 9BA
United Kingdom

+447042045707 
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl