Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  30,89 zł , zmiana od tamtej pory: -18,55%

wzrost stóp jest już dla banków problemem

Zgłoś do moderatora
Wysokie stopy i inflacja wcale nie są takie korzystne dla banków. Już teraz sektor zanotował wysokie, warte kilka miliardów złotych straty na wycenie obligacji skarbowych z powodu wzrostu stóp. Poza tym wyższe raty oznaczają pogorszenie spłacalności kredytów, a to będzie oznaczać większe odpisy i koszty ryzyka banków.
Do tego dochodzi znacznie niższy popyt na kredyty, co już obserwujemy. Jesteśmy blisko rekordowo niskich poziomów pod względem wniosków o hipoteki. Jeśli wszystko dodamy, to korzyści z wyższych stóp nie są dla banków aż tak wysokie. Szczególnie dzięki tym ostatnim podwyżkom. Wzrost stopy referencyjnej do 3-4 proc. byłby dla banków optymalny. Każda kolejna podwyżka to już ból. Ocenia się, że RPP za późno zaczęła podwyżki, startując jednocześnie ze zbyt niskich poziomów. Powinna co najmniej sześć miesięcy wcześniej to zrobić, kilkakrotnie podnosząc stopę referencyjną choćby o 0,25 pkt proc., aby zasygnalizować rozpoczęcie cyklu podwyżek.
  • wzrost stóp jest już dla banków problemem Autor: ~pko

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PKOBP -0,83% 25,16 2022-08-17 09:26:53
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.