Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  83,90 zł , zmiana od tamtej pory: -5,13%

Wieści z frontu energetyki

Zgłoś do moderatora
Kilka artykułów z Bankiera gdyby gdyby ktoś przeoczył:
  1. (poniedziałek) Mocne wzrosty spółek energetycznych. To najprawdopodobniej efekt weekendowych zapowiedzi ministra Jacka Sasina dotyczących planu transformacji energetyki -> https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mocne-wzrosty-energetyki-Inwestorzy-uwierzyli-Sasinowi-8091030.html
  2. (wtorek) Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu -> https://www.bankier.pl/wiadomosc/Elektrownie-weglowe-zostana-wydzielone-z-PGE-Enei-i-Tauronu-Sasin-MAP-8091639.html
  3. Strata netto spółek węglowych wzrosła do ponad 4,3 mld zł w 2020 roku -> https://www.bankier.pl/wiadomosc/Strata-netto-spolek-weglowych-wzrosla-do-ponad-4-3-mld-zl-w-2020-roku-8091234.html
  4. Polska z niemal najwyższymi hurtowymi cenami prądu w UE w IV kw. 2020 r. -> https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-z-niemal-najwyzszymi-hurtowymi-cenami-pradu-w-UE-w-IV-kw-2020-r-8091295.html
  5. WIG-ENERGIA z najwyższym poziomem od marca 2019 (przy obecnym kursie PEP ma >8% udziału w indeksie): https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=WIG-ENERG

Do tego pare krótkich informacji w pigułce:
  1. (poniedziałek) Wzrosty kursów państwowych spółek energetycznych, wszystkie na wysokich obrotach: Tauron +8,53%; ENEA +12,24%; PGE +13,58%. Dziś na ten moment podobne poziomy jak na wczorajszym zamknięciu.
  2. Co do wydzielenia aktywów węglowych: "Przykładowo PGE bez aktywów węglowych będzie... dość gołe. W 2020 roku grupa wyprodukowała 58,1 TWh energii elektrycznej (lider na polskim rynku). Zdecydowana większość pochodziła z węgla, część z gazu (5,05 TWh) OZE odpowiadało za ledwie 2,32 TWh. I choć aktywa węglowe stanowią ciężar zarówno z punktu widzenia opłat za emisję CO2 i uzyskiwania finansowania (negatywne spojrzenie banków na takie aktywa), to cały biznes grupy stoi obecnie na tymże węglu."
  3. średnia cena BASE (hurtowe ceny energii) dla całego roku 2020 r. w Polsce wyniosła 47 euro za MWh i była najwyższa w Europie. Polska była 3. największym importerem prądu w UE - po Włochach i Finlandii. Z perspektywy gospodarstw domowych w ujęciu rocznym wzrost cen prądu w Polsce wyniósł ok. 11 proc.

Po co to wszystko udostępniam? Żeby przypomnieć, że transformacja energetyczna jest potrzeban "na już", a państwowe molochy nadal czeka bardzo daleka droga do rzeczywistych przekształceń - niewiadomych jest więcej niż mniej, zresztą wiemy ile warte są zapewnienia Sasina. PEP jest największą spółką energetyczną na GPW poza wspomnianymi 3 molochami, wolną od węgla i niezależną od państwa, biegnie na szpicy peletonu transformacji energetycznej, dlatego dla inwestorów długoterminowych ostatnie wahania kursu nie mają większego znaczenia - wiemy co kupiliśmy, wiemy jakie są perspektywy.

Przy okazji pozdrowienia dla INFO, Analityka, Rado, Tabsa i innych dobrych ludzi dzielących się swoją wiedzą na tym forum - wielki szacunek Panowie, tym postem dorzucam od siebie małą cegiełkę, mama nadzieję, że nie ostatnią. :)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
PEP -1,24% 79,60 2021-10-15 17:00:00