Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  10,90 zł , zmiana od tamtej pory: -8,99%

Wiadomo, jak powstają zakrzepy krwi po szczepionce wektorowej na COVID

Zgłoś do moderatora
 Dochodzi do reakcji autoimmunologicznej, na skutek której przeciwciała wytwarzane w odpowiedzi na szczepionkę wiążą się ze śródbłonkiem, czyli warstwą wewnętrzną naczyń. Płytki krwi złączają się, dochodzi do małopłytkowości (spadku liczby płytek krwi) i nadkrzepliwości. Faktycznie podobny mechanizm obserwujemy również w przypadku podania heparyny drobnocząsteczkowej - wyjaśnia prof. Łukasz Paluch.

Lekarz dodaje, że zakrzepice po szczepionce można leczyć, jednak wykluczone jest podawanie heparyn, które mogą nasilić objawy zakrzepicy.
- Leczy się je inhibitorami bezpośrednimi trombiny (doustnymi preparatami przeciwzakrzepowymi). Nie można jednak w leczeniu podawać heparyn, dlatego że szlak zakrzepicy indukowanej szczepionką jest inny. Heparyna drobnocząsteczkowa sama może wywołać małopłytkowość poheparynową. Nasz organizm zaczyna niszczyć kompleksy heparynowe i przez przypadek aktywuje to proces wykrzepiania. Dlatego też nie możemy narazić pacjenta z małopłytkowością poszczepienną na małopłytkowość poheparynową - tłumaczy prof. Paluch

https://portal.abczdrowie.pl/wiadomo-jak-powstaja-zakrzepy-krwi-po-szczepionce-na-covid-przeciwciala-vitt-moga-nasladowac-dzialanie-heparyny

1-MNA w nowym wskazaniu zamiast heparyny?
  • Wiadomo, jak powstają zakrzepy krwi po szczepionce wektorowej na COVID Autor: 1-mna

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
PHARMENA -0,80% 9,92 2021-10-22 17:00:00