Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  7,16 zł , zmiana od tamtej pory: 3,35%

W '20 ceny prądu dla przedsiębiorstw wzrosną o 40 proc.- Credit Agricole

Zgłoś do moderatora
W '20 ceny prądu dla przedsiębiorstw wzrosną o 40 proc.- Credit Agricole (opinia)
10:55 27/05/2019

W 2020 r. ceny energii dla przedsiębiorstw będą kształtowały się zgodnie z mechanizmami rynkowymi i wzrosną o 40 proc. - ocenili w poniedziałkowej nocie ekonomiści Credit Agricole.

"Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli rządu (...) ceny (prądu - PAP) dla firm i gospodarstw domowych miałyby być (...) zamrożone w 2020 r. W świetle (...) wątpliwości Komisji Europejskiej (ws. zasadności pomocy publicznej - PAP), materializacja takiego scenariusza wydaje się mało prawdopodobna" - napisano w raporcie.

"Można (...) oczekiwać, że w 2020 r. ceny energii dla przedsiębiorstw będą kształtowały się zgodnie z mechanizmami rynkowymi. (...) Uważamy, że polskie przedsiębiorstwa odczują wzrost cen prądu z początkiem 2020 r. i zgodnie z naszymi szacunkami wyniesie on ok. 40 proc. rdr. Dynamika utrzyma się na podwyższonym poziomie przez cały 2020 r. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest wynik obecnych negocjacji na linii Polska-UE. W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia dla Polski, podwyżki cen prądu dla przedsiębiorstw (o wspomnianej skali) mogłyby się zmaterializować już w najbliższych miesiącach" - dodano.

Marcowa projekcja NBP zakłada, że po 2019 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą zamrożone.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja z końca lutego usunęła m.in. obowiązek ustalenia cen i stawek na 2019 r. w wysokości nie wyższej niż stawki z 31 grudnia 2018 r. dla spółek zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii, przywracając w tym zakresie kompetencje URE.

Rozmowy Polski z Komisją Europejską ws. ustawy o rekompensatach o systemie rekompensat dla firm za podwyżki cen energii idą w stronę dostosowania ustawy do regulacji dotyczącej usługi świadczonej w ogólnym interesie gospodarczym, tzw. usługi powszechnej - poinformował w maju wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

To oznacza, że tym rozwiązaniem objęci byliby odbiorcy indywidualni, mikro i małe przedsiębiorstwa, a większe firmy mogłyby skorzystać z pomocy de minimis. (PAP Biznes)

tus/ ana/
Depesza pochodzi z pełnej wersji serwisu biznes.pap.pl 

p/s warto wspomnieć że spółka ZEPAK nie sprzedaje energii elektrycznej bezpośrednio dla gospodarstw domowych

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ZEPAK -0,27% 7,40 2019-12-12 10:51:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.