Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  5,09 zł , zmiana od tamtej pory: -31,24%

Vistal Wind Power Sp Zoo Morska mobilna wieża wiatrowa

Zgłoś do moderatora
Obejrzyjcie ten materiał

Vistal przygotował patent morskiej turbiny wiatrowej w 2012 roku - nie znaleźli w Polsce partnera projekt został wygaszony ze względu na brak zainteresowania oraz ustawy offshore która regulowałaby legislacyjnie morską energetykę wiatrową

Vistal jako pierwszy miałt en patent w Europie - 10 lat temu gdy o tym mówili wszyscy pukali się w głowę co wy robicie ?
Dzisiaj jakby prawo - ustawa offshore pozwoliła ten projekt rozwinąć akcje Vistalu byłyby powyżej 100 zł warte , wskutek braku tej ustawy i innych problemów spółka ledwo co przetrwała i ledwo co wstaje z kolan .

Dzisiaj z NCBiR na taki projekt jakby to jeszcze połączyli z zielonym wodorem dostaliby nawet około 1 mld złotych dofinansowania na prace badawcze i wdrożenie tego projketu .

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Vistal-z-dok-wieza-gotowy-na-podboj-rynku-n59866.html 

Wczoraj była rozmowa z Dyrekcją Portu Gdynia i jedna rzecz zwróciła moja uwagę że musza natychmiast wybudować port instalacyjny z dofinansowaniem z Krajowego Planu Odbudowy nawet w kwocie 2 mld złotych potem wybudowac port zewnętrzny kontenerowy za ok 4 mld zł .

ale co się rzuciło w tej rozmowie że biorą pod uwage dwa miejsca a jedno z nich jest nowe wprost nie powiedzieli - tylko na pirsie najbliżej morza w porcie wewnętrznym i rzeczywiście jest tam Pirs Polski - Nabrzeże Polskie w basenie marsz.Piłsudskiego obok kapitanatu a to miejsce jest w tym samym basenie co Vistal offshore dokładnie 80 metrów po drugiej stronie basenu - czy to tam będzie - idealne miejsce ta informacje ma paść albo do piątku albo na poczatku przyszłego tygodnia - trwają rozmowy .

To miejsce to pirsy basenu Piłsudskiego a jeden z nich to pirs Vistalu to jeszcze lepiej zmienia nową optykę perspektyw Vistalu

artykół z 2012 roku sprzed 10 lat

Trójmiejskie firmy zdobywają rynek energetyki wiatrowej, ale tylko Grupa Vistal ma zamiar zrobić to dzięki własnej, nowatorskiej konstrukcji. Dok-wieża, czyli Vistal Floating Turbine (VFT) ma już certyfikaty i patenty. Teraz firma planuje wprowadzenie projektu do produkcji poprzez współpracę z partnerem, którego obecnie poszukuje.

Naszym celem jest nawiązanie stałej współpracy z producentem turbin lub przedsiębiorstwem energetycznym i wspólne wytwarzanie gotowych konstrukcji - mówi Bartosz Jarkiewicz, project manager Vistal Wind Power Sp. z o.o., spółki z Grupy Vistal. - Ostatnio prezentowaliśmy swoje rozwiązanie na targach Wind Force w Bremie. Zainteresowanie było bardzo duże. Tym, co wyróżnia projekt VFT od konkurencji jest fakt, że nasze rozwiązanie jest już sprawdzone w skali modelowej oraz zatwierdzone przez Det Norske Veritas, czyli towarzystwo klasyfikacyjne, wspólnie z którym wykonywane były obliczenia. W skrócie - VFT działa. Ten fakt budzi zainteresowanie zarówno producentów turbin, firm wykonujących badania wiatru na morzu, jak i przedsiębiorstw energetycznych, szukających nowych rejonów budowy farm.

Czym jest VFT? To unoszący się na wodzie fundament i specjalna turbina wiatrowa. Na czym polega jego nowatorstwo? Przede wszystkim na konstrukcji. Składa się na nią pływająca pionowo kolumna w części nadwodnej, obciążona na szczycie generatorem, o osi poziomej z najczęściej trzy-śmigłowym wiatrakiem napędowym, która w części podwodnej jest odpowiednio zbalastowana i ukształtowana dla zapewnienia właściwej wyporności i stateczności. Do tego pływający dok wraz z systemem kotwicznym, którego zadaniem jest utrzymanie elektrowni na zaplanowanej pozycji. VFT uzbrojony jest też w system przekazywania wytworzonej energii na ląd w postaci wewnętrznego systemu energetycznego oraz kabla zdawczo-przesyłowego.

Tym, dla których powyższy opis wydaje się niejasny polecamy obejrzenie zamieszczonego filmu. Wizualizacja przygotowana przez Vistal obrazuje, jak działa cały system. Czy powstanie prototyp? - Tak, jest to kolejny krok przed seryjnym wdrożeniem do produkcji. Termin powstania prototypu oraz miejsce budowy są jak na razie niejawne - dodaje Bartosz Jarkiewicz.

A zalety? Unikalna konstrukcja umożliwia w razie awarii generatora rozczepienie kolumny od doku i zastąpienie wadliwego urządzenia sprawnym generatorem, co zapewnia ciągłą pracę całej elektrowni wiatrowej. Budowa farm wiatrowych na morzach stawia przed konstruktorami wiele wyzwań technologicznych, stwarza wielkie ryzyko przed ekipami montażowymi oraz generuje bardzo duże koszty. Zakres zastosowań jest również mocno ograniczony głębokością dna morskiego. Opracowanie koncepcji wielkogabarytowej konstrukcji pływającej dok-wieża umożliwi budowę farmy wiatrowej na otwartym morzu przy minimalnych kosztach, bardzo małym ryzyku, w szerokim zakresie warunków pogodowych oraz w relatywnie krótkim czasie.

I jeszcze jedna kwestia. Aktualne możliwości technologiczne w zakresie pozyskiwania energii wiatrowej pozwoliły zagospodarować wody przybrzeżne do głębokości 60-70 m z pomocą posadowionych na dnie wież wiatrowych. Obszary morskie o większych głębokościach oddalone od brzegów oferują jednak lepsze warunki wiatrowe, a ponadto oddalone są od siedzib ludzkich i nie wywierają na człowieka bezpośredniego wpływu, dlatego też, mimo skomplikowanej technologii, Grupa Vistal podjęła się zaprojektowania elektrowni wiatrowej, która z powodzeniem będzie mogła dostarczać energię w dowolnej lokalizacji wybranej przez inwestora.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
VISTAL 0,00% 3,50 2021-09-27 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.