Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  2,49 zł , zmiana od tamtej pory: 9,12%

UNIJNE DOTACJE TO OKRADANIE OBDAROWANYCH

Zgłoś do moderatora

link
link
Komisarz unijny Guenther Oettinger fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: RudolfSimon

Günther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich powiedział, że z każdego przekazywanego Polsce unijnego euro, do Niemiec wraca aż 86 centów.
Niemiecki komisarz powiedział:

„…znaczna część każdego euro, które trafia z UE do Polski… wraca do Niemiec. Polacy wykorzystują pieniądze do składania zamówień w niemieckim przemyśle budowlanym, na zakup niemieckich maszyn i ciężarówek. Tacy płatnicy netto jak Niemcy powinni być zainteresowani istnieniem funduszy strukturalnych. Płatnikami netto, tak jak Niemcy powinni być zainteresowani w funduszach strukturalnych. Z ekonomicznego punktu widzenia, Niemcy nie są bowiem płatnikiem netto, ale odbiorcą”.
Swego czasu Johannes Hahn, unijny komisarz d/s polityki regionalnej, oświadczył, że ta wielkość wynosiła aż 89 centów!
Proces powrotu tych pieniędzy następuje w wyniku zamówień na towary, usługi lub know-how, które do Polski mogą dostarczyć jedynie niemieckie firmy.
Jeszcze lepsze wyniki osiągają Niemcy, jeśli weźmie się pod uwagę całą Grupę Wyszehradzką (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Podobno za każdego 1 euro wydanego w tych krajach przez Niemcy w ramach unijnej polityki strukturalne, mają zwrot z całej Grupy na poziomie 1,25 euro!
Czytaj też: Lawrence W. Reed: Unijne dotacje są narzędziem kontroli przez Brukselę
Oznacza to, że Niemcy więcej otrzymują z kontraktów, niż wpłacają.
Niemcy, którzy narzekają, że są płatnikiem netto do unijnego budżetu, tak naprawdę odzyskują większość wpłacanych pieniędzy, dzięki swojej neokolonialnej polityce gospodarczej. To być może oznacza, że Niemcy, tak naprawdę, w ogóle nie są płatnikami netto.
Elżbieta Bieńkowska, kiedy była ministrem rozwoju regionalnego, niemal dokładnie jak Oettinger oceniała korzyści Niemiec. Bieńkowska oceniła ten poziom na 85 eurocentów.
Czytaj też: Unijne dotacje mogą spowalniać rozwój! Wywiad z prezydentem Gliwic
Nie tylko Niemcy korzystają na zwrocie z dotacji. Drudzy są Austriacy – 68 eurocentów, a potem Finowie – 55 i Szwedzi – 54.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
TAURONPE -5,66% 2,72 2021-11-26 17:02:06
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.