Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  22,30 zł , zmiana od tamtej pory: 7,17%

Turcja położyła rękę jak Rosja sprzedaje ziarno skradzione na UK

Zgłoś do moderatora
Turcja położyła rękę: jak Rosja sprzedaje ziarno skradzione na Ukrainie - dochodzenie

By Eliza Popova 
Dziennikarze stwierdzili, że skradzione ziarno zostały zabrane przez ciężarówki z literami „Z” i kolejem z Melitopol do Krymu. Rola Turcji w eksporcie ukraińskiego zboża jest bardzo ważna, odegrała rolę w negocjacjach Kijowa i Moskwy w odblokowaniu eksportu żywności, zauważyli autorzy dochodzenia. Rosja sfałszowała dokumenty i wykorzystała sztuczki morskie do kradzieży ukraińskiego ziarna o wartości co najmniej 530 milionów dolarów.

Jest to określone we wspólnym badaniu Associated Press i PBS. Jednym z przykładów było zeszłego lata, kiedy 138-metrowy statek Laodicea został przetoczony w Libanie. Ukraińscy dyplomaci powiedzieli, że na jego tablicy skradziono ziarno. Dyplomaci poprosili władze Livan o aresztowanie statku. Kreml rozważa te oświadczenia fałszywe, a prokurator generalny Liban poparł opinię pro -rosyjską.
W rezultacie zdecydował, że w materiale można rozładować 10 tysięcy ton mąki jęczmiennej i pszennej. Statek Laodicea należy do Syrii, uczestniczył w złożonym działaniu Federacji Rosyjskiej z przemytu. Dziennikarze badali obrazy satelitarne i dane transpondera morskiego, aby śledzić około 30 statków. Naczynia wykonały ponad 50 lotów na transport zboża z terytoriami Ukrainy tymczasowo zajmowanej przez Rosję.

Prawnicy rozważają eksport zboża do kradzieży i przestępstwa wojenne. Rosjanom udało się zabrać ładunek do Turcji, Syrii, Libanu i innych krajów. Kradzież ziarna są bogatych biznesmenów i firm państwowych z Rosji i Syrii. Część urzędu znalazła się pod sankcjami USA i UE. Ziarno i mąka na statku Laodicea można pobrać w Melitopol. 9 lipca w sieci społecznościowych pojawiło się wideo, w których pociąg zatrzymał się do windy Melitopol.
Zielone samochody były widoczne w rosyjskiej firmie „Agro-Fragat”. Tydzień później najemcy okupantów Andrey Siguta zorganizowali konferencję prasową i stwierdzili, że ziarno „zapewni bezpieczeństwo żywnościowe” rosyjskich regionów Ukrainy. Jego „administracja” musiała oszacować uprawę i określić wolumen sprzedaży. Podczas przemówienia profesjonalnego urzędnika uzbrojony żołnierz strzeże ciężarówek, z których pszenica została rozładowana w pobliżu młyna.

Autorzy powiedzieli, że pracownicy załadowali mąkę do białych toreb, podobnie jak te, które przybyły do ​​Libanu na pokładzie Laodicea. Burmistrz Melitopol Ivan Fedorov, w komunikacji z AP, zauważył, że najeźdźcy wyciągnęli dużo zboża kolei i ciężarówek do portów Federacji Rosyjskiej i zaanektował Krym. Ciężarówki były z literami „Z” - symbole wojny przeciwko Ukrainie.
Wagony agrodne były widoczne w Feodosia-zostały rozładowane na statku na porcie z ciężarówkami. Zdjęcia satelitarne z 11 lipca nagrały statek Laodicea w Feodosia. Transponder statku został wyłączony, a przedziały towarowe zostały otwarte i wypełnione mąką z ciężarówek. Dwa tygodnie po tym, jak statek Laodicea wszedł do libańskiego portu w Trypolisie, twierdziło, że ziarno zostało przetransportowane z rosyjskiego portu z drugiej strony Morza Czarnego.

Agencja AP otrzymała kopię deklaracji towarów z informacją, że ziarno zostało wysłane z Kaukazu. Deklaracja odnosiła się do wysłania 10 tysięcy ton rosyjskiego jęczmienia i mąki w torbach. Nadawcą ładunku jest agro-fragat, a kupujący jest hurtową firmą Lojal Agro z siedzibą w Turcji. Lojalny agro Muhammad Juma powiedział, że firma zaakceptowała 5000 ton mąki i wysłała resztę do syryjskiego Tartusa. „Mieliśmy porozumienie z Rosją, mąka pochodziła z Rosji.
Gdyby została skradziona, moc Livana nie pozwoliłaby jej importować” - podkreślił. Statek Laodicea nie mógł wziąć ładunku na Kaukazie, jak stwierdzono w Deklaracji. Ten statek potrzebuje więcej niż 8 metrów głębokości, abyś nie siedział na płytkim. Porty na Kaukazie mogą akceptować statki, które wymagają nie więcej niż 5,3 metra głębokości. Port w Feodosia jest dwa razy więcej potrzeb Laodicea. Laodicea należy do Syriamar Shipping Ltd. Od 2015 r.
Przewoźnik podlegał sankcjom USA z powodu prezydenta Syrii Bashara Assada. Dziennikarze znaleźli 10 lotów z Ukrainy do portów Turcji, Syrii i Libanu Laodicea, Souria i Finikia. Inną rosyjską firmą, która uczestniczyła w kradzieży ukraińskiego zboża, jest „United Shipyard” (OSC). Wykonawca buduje statki i okręty podwodne dla sił morskich Federacji Rosyjskiej.
Wykonawca Crane Marine kupił 3 statki towarowe na kilka tygodni przed jego córką, Vladimir Putin, rozpoczął inwazję na Ukrainę. Dla firmy, która dostarcza ciężkie platformy dla przemysłu naftowego i gazowego, było to dziwne rozwiązanie. Trzy statki wykonały co najmniej 17 lotów z Krymu do Turcji i Syrii. W połowie czerwca obrazy satelitarne zarejestrowały 170-metrowy statek ładunkowy „Michail Nenashev” w terminalu zbożowym Avlit w Sevastopolu.

Już 25 czerwca statek wszedł do tureckiego portu Deriol, po 2 dniach statek „Michail Nenashev” został zwinięty do MMK Metallurgical Company. Tam dźwigi przeciążone pszenica ze statku do ciężarówek, które pozostały w nieznanym kierunku. MMK Metalurji jest turecką spółką zależną rosyjskiej fabryki metalurgicznej Magnitogorsk, która jest kontrolowana przez miliardera Viktora Rashnikova w pobliżu Putina.
Podobnie jak w przypadku Laodicea, statek Michail Nenashev nie mógł stać w porcie Kaukazu z powodu wymaganej głębokości. Dyrektor generalny Windward, który analizuje dane morskie AMI, powiedział, że przemytnicy często fałszywe deklaracje transportu w celu ukrycia prawdziwego pochodzenia ładunku.
„Nielegalne fałszowanie jest taktyką, którą napastnicy używają do ukrycia pochodzenia towarów, które noszą, czy to w celu uniknięcia sankcji, przemytu nielegalnych towarów lub innych przestępstw” - wyjaśnił. Ukraińskie holding z Harveastu poinformował, że Rosja ukradła co najmniej 200 000 ton zboża. Dyrektor wykonawczy Holding Dmitrij Kushnir stwierdził, że jego firma straciła około 50 milionów dolarów.
Pracownicy okupowanego Mariupolu widzieli ziarno eksportowane do Rosji, a jego kolejni nabywcy - kraje na Bliskim Wschodzie, Afryce i Azji. „Aby ukraść, po prostu zabierają to do Rostova i Taganrog, małych rosyjskich portów, mieszają się z rosyjskim zbożem i mówią, że wszystko to rosyjskie ziarno” - wyjaśnił Kushnir.
Obrazy satelitarne i dane transpondera wskazują, że do dużych statków ładunkowych w pobliżu wybrzeża rosyjskiego zbliżyły się mniejsze statki z krymanami i rosyjskimi portami, ukrywając prawdziwe pochodzenie ładunku. Następnie duże statki zostały zabrane do Egiptu, Libii, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

Turecka firma Yayla Agro, która produkuje produkty gotowe do użycia, przyznała, że ​​kupiła 8,8 tysiąca ton kukurydzy, która została dostarczona przez rosyjski statek „Fedor” do tureckiego portu Bandirma 17 czerwca. Ładunek kosztował 2,7 miliona dolarów. Firma zaprzecza, że ​​kupiła skradzione ziarno od Ukrainy, nalegając, aby dokumenty wskazały na jego wysyłkę w rosyjskim porcie „Kaukazie”.
Zdjęcia satelitarne z 12 czerwca pokazują, jak załadowano statek Fedorki do Sewastopolu. Yayla Agro kupiła 7 tysięcy ton kukurydzy przyniesionej przez rosyjski statek „St. Nicholas” 24 czerwca. Obrazy satelitarne wskazują, że 6 dni przed załadowaniem tego naczynia do Sewastopolu, a dokumenty zostały przepisane „Kaukaz”.
AP stwierdza, że ​​rola Turcji w kradzieży ukraińskiego zboża jest szczególnie wrażliwa, ponieważ kraj NATO odegrał ważną rolę w negocjacjach między Kijowiem a Moskwą w zakresie odblokowania eksportu żywności z Ukrainy. Istnieją oznaki, że rząd turecki otrzymał ziarno z Ukrainy. AP i PBS znaleźli loty z Krymu do Turcji, które wykonali statki Michaila Nenasheva, Laodicea i Souria.
Statki te zostały zacumowane w pobliżu wind, które są kontrolowane przez turecką Radę Ziarna - organizację państwową, która importuje i eksportuje zboże i inne produkty rolne. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Chavushaglu powiedział w czerwcu, że jego kraj nie znalazł oznak kradzieży. „Otrzymujemy takie oświadczenia. Informacje te czasami pochodzą ze strony ukraińskiej. Traktujemy je bardzo poważnie i ostrożnie.
W naszym dochodzeniu w sprawie pochodzenia towarów, portów i statków po wnioskach Turcji zobaczyliśmy, że Rosja została określona w kraju pochodzenie, - wyjaśniono Chavushoglu. AP pisze, że pomimo zapisów w dokumentach trwa przemyt ukraińskiego ziarna. Wykonawca Crane Marine Satroz Bit Ship wyjechał w zeszłym tygodniu na północne Morze Czarne z ogłoszonym miejscem docelowym „Kaukazu”. Statek już odłączył transponder.
Zdjęcia satelitarne z 29 września dowodzą, że 161-metrowy naczynie został wysłany do terminalu zbożowego w Sewastopolu. Przypomnijmy, że w wyniku wojny rosyjskiej na Ukrainie prawie 10 milionów ton ukraińskiego zboża okazało się niezdolne. Każdy szósty spichlerz o pojemności 58 milionów ton został uszkodzony przez ostrzał. Volodymyr Putin wcześniej opowiadał się za ograniczeniem eksportu ziarna z Ukrainy. Jego zdaniem kraje europejskie dają sobie tylko sobie.

https://pl.in-ukraine.info/article/173322383-turechchina-doklala-ruku-yak-rosiya-prodae-vkraden

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ASTARTA 0,00% 23,90 2023-03-24 09:55:55
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.