Forum Banki +Dodaj wątek

Transfer pieniędzy z Barclays Bank- OSZUSTWO!!!! UWAŻAJCIE!!!!!!

Witam,

Kilka dni temu spotkała mnie podobna sytuacja i dzięki opatrzności nie wysłałam przesyłki- dwa razy wycofywałam przesyłkę z poczty. Chodziło o iPhona 5 64 GB.
Na maila dostała prośbę o tym, że ta osoba jest zainteresowana zakupem telefonu (o kwotę większą niż moja cena) i prosi o zakończenie aukcji i przesłanie danych do przelewu i przygotowanie przesyłki do wysłania do UK. Co też uczyniłam. Po przesłaniu danych odnośnie mojego konta otrzymałam maila (znalezionego w Spamie), że ów Mr Steve Howell zlecił wykonanie transferu na moje konto jednakże środki zostaną przelane dopiero wówczas, gdy nadam przesyłkę EMS Pocztex i wyślę nr przesyłki do banku. 
Wydawało mi się to dość skomplikowaną procedurą by bank uczestniczył w transakcji pomiędzy kupujący a sprzedającym i żądał przesłania nr przesyłki. Wiem, że kraje zachodnie mają znacznie lepiej rozwinięty system obsługi w tym także bankowości, ale ta procedura była mi całkowicie nieznana i wzbudzała moje wątpliwości. O tych wątpliwościach informowałam w mailach owego OSZUSTA i ten nawet dzwonił do mnie z nieznanego numeru, by upewnić mnie że wszystko jest legalne i że on jest PASTOREM i żebym mu zaufała. Każdy mail kończył się podpisem z jego strony "God bless you and your family" choć nigdy nie podpisywał się żadnym imieniem. Jego imię i nazwisko- choć do tego nie mam pewności- było podane na adresie wysyłkowym.

Próbując ustalić czy de facto Barclays Bank świadczy tego typu usługi transferu aukcyjnego pmiędzy kupującym a sprzedającym, zadzwoniłam do Barclays Bank, gdzie po licznych próbach przełączania mnie od konsultanta do konsultanta, poinformowano mnie że BANK NIE WYSYŁA TAKICH POLECEŃ PRZELEWU I NIE ŚWIADCZY TAKICH USŁUG!!!!!!!. Wtedy też wpisałam w wyszukiwarkę "polecenie transferu z Barclays Bank" i trafiłam na to forum. Wtedy już nie miałam złudzeń że to próba wyłudzenia i oszustwa. Poinformowała o tym w mailu owego Pastora i od tamtego momentu cisza.

Poniżej zamieszczam maile by każdy mógł zobaczyć jakich sformułowań używają Ci oszuści bo na pewno jest to rodzaj grupowej przestępczości dlatego MIEJCIE SIĘ NA BACZNOŚCI I NIE WYSYŁAJCIE ŻADNYCH PRZESYŁEK BEZ WCZEŚNIEJSZEGO UPEWNIENIA SIĘ, ŻE ŚRODKI ZA PRZEDMIOT SĄ NA WASZYM KONCIE BANKOWYM LUB NP. KONCIE PAYPAL.

Taki proceder trzeba tępić dlatego też poinformuję stosowne władze brytyjskie by zaczęły tropić tych oszustów jak również Barclays Bank, by również i on zaczął działać w tej sprawie, bo to wpływa na reputację tak znanej i cenionej placówki finansowej. Zainteresuje też tą sprawą polską Policję (wydział do zwalczania przestępczości w internecie) by w końcu ktoś wziął się porządnie za tą BANDĘ ŁOTRÓW. 

Nie dajcie się zwieść tym bandziorom!!!!!

Monika

The Online Transfer Order From Barclay's Bank Of London® Has Been Approved Transfer Number :- BAR6-0043-1113-747-PL 

Attention Mr/Miss/Mrs Monika Prochowska, 
         We are contacting you regarding the Transfer that was placed by Mr Steve Howell the total amount of 2,100.00PLN was sent to you by Mr Steve Howell as payment of an auction item and it has been Approved and the payment details are stated below.
Receipt No: 0912-5626-9989-6917 

Transaction 
Item
iPhone 5 64 GB WHITE stan d.dobry
Quantity
1
Item Amount
2,100.00PLN
Transfer Charges
100.00 PL
Amount Transferred
2,100.00PLN

The transfer has been approved and is ready to be transferred into your account, but before the money can be credited into your account, you would have to go ahead with the shipment of the item and then send the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt for the Shipment Verification. Once the shipment verification is complete, your account would be credited.
 ****ATTENTION*****
The Total amount of 2,100.00PLN will be credited to the Account Details below. Please verify if the Name and Account Number entered by the payee are correct.
PAYMENT ROUTING  
D448 L201 Q987 T5355 
Beneficiary Name  
XXXXXXXXXXXXX
Bank Name
XXXXXXXXXXXXX
Account Number  
XXXXXXXXXXXX
Swift Code 
XXXXXXXXXXX
Phone number  
XXXXXXXXXXX
Item Information  
iPhone 5 64 GB WHITE stan d.dobry
Total Amount
2,100.00PLN
Courier Service  
EMS POCZTEX / POLAND POST
Country  
Poland
<marikita913@gmail.com>

SHIPPING INFORMATION : 

Name : Steve Howell
Address : 153 Parthian Road
City : Hull
State : United Kingdom
Zip Code : HU9 4SZ
Country : United Kingdom

It is now safe for you to go ahead with the shipment of the item because the money as been deducted from the buyer Account but the money will be on pending will be credited into your Account immediately and without any delay that you send us the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt to us for the shipment verification. Your account will be credited immediately upon confirmation of the details required by us, Moreover our customer cannot abort the transfer after you might have sent the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt to us. You should send the Shipment Tracking Number/Shipment Receipt to us at barclay_co.uk@accountant.comwithin the next 48 Hours.Your Money will NOT reflect in your Bank Account until the shipment has been verified by our Customer Care Department. This measure is taken due to our New International Auction Payment Policy, in order to protect both payee and receiver's interest and to reduce the occurrence of fraudulent activities on internet.
 This email is sent and authorized by the Bank Of England®. If you have any question regarding this transfer, feel free to contact us on this E-mail: barclay_co.uk@accountant.comThank you for using Bank Of England® Online Banking System (Auction Transfer). We look forward to serving you online with better services in the future.                   

KOLEJNY MAIL Z "BANKU"!!!!!

Dear Customer,
                       We have receive the shipment details from you.we want you to know that your money is in process,and it will be release to your account as soon as we have finish the verification.email us your phone number so that we can alert you when the money is available to your account.

Barclay Bank
London

The Online Transfer Order From Barclay's Bank Of London® Has Been Approved Transfer Number :-BAR6-0043-1113-747-PL

********** AUTOMATIC SYSTEM TRANSFER REQUEST*******

Attention:
                               We want you to know that We have receive the shipment details .we want you to know that your money is in process,and it will be release to your account as soon as we have finish the verification we want you to know that you don't need to be afraid okay the money will be in your account as soon as possible . 
Barclay Bank
London 

Thank you for using Bank Of England® Online Banking System (Auction Transfer). We look forward to serving you online with better services in the futureThis email is sent and authorized by the Bank Of England®. If you have any question regarding this transfer, feel free to contact us on this E-mail:barclay_co.uk@accountant.com
Thank you for using Bank Of England® Online Banking System (Auction Transfer). We look forward to serving you online with better services in the future.

Sincerely,

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl