Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,50 zł , zmiana od tamtej pory: 5,26%

Tętniaki a COVID. "Można porównać to do pęknięcia rury gazowej"

Zgłoś do moderatora
Według najnowszych badań istnieje wyraźna relacja między przechorowaniem COVID-19 a wystąpieniem nowych przypadków tętniaka aorty brzusznej. Najczęściej dotyka to pacjentów, którzy skarżą się na pierwsze objawy, takie jak ból brzucha. - Wiele osób ma tętniaka, ale o tym nie wie - ostrzega prof. Łukasz Paluch.

Co powoduje taką zależność? Według wstępnych wyników badań jest to kwestia generowania reakcji zapalnej w organizmie przez COVID-19.

- Naczynia żylne i tętnicze są zbudowane z pewnych warstw. W warstwie wewnętrznej jest śródbłonek, który właśnie jest głównie atakowany przez wirusa. Wszystkie zaburzenia, które są z tym związane, tj. zakrzepice, uszkodzenia ścian naczyń żył i uszkodzenia tętnic, są efektem skażenia właśnie tej warstwy wewnętrznej. Wirus rozpoczyna w śródbłonku stan zapalny, a jeśli on już jest, może go także nasilać – tłumaczy prof. Paluch.

- Podejrzenie i informacje o tętniakach i możliwości wpływania na układ tętniczy, przede wszystkim w kierunku zakrzepic, już były od dawna. Logicznym jest więc, że jeśli dochodzi do uszkodzenia śródbłonka i jego stanu zapalnego, to może również dochodzić do poszerzenia się naczyń w wyniku zniszczenia włókien kolagenowych, a zwłaszcza tych naczyń, które już wcześniej były poszerzone. Wobec tego wiadomość opisana w "Journal of Vascular Surgery" wydaje się bardzo prawdopodobna – dodaje ekspert.

https://portal.abczdrowie.pl/wyrazne-powiazanie-miedzy-tetniakiem-aorty-brzusznej-a-covid-19-czy-jest-sie-czego-obawiac

1-MNA jest to unikalna cząsteczka posiadająca zdolność do wpływania na markery stanu zapalnego oraz na TNF-alpha - jeden z istotnych markerów stanu zapalnego w infekcji COVID-19.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
PHARMENA 0,20% 10,00 2021-10-21 15:59:39