Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,26 zł , zmiana od tamtej pory: 46,83%

Szwindel z Armstal-500 i szokujący brak komentarza zarządu Cognor

Zgłoś do moderatora
Cognor w ub. roku podpisał „tajną” umowę z ukraińskim koncernem zbrojnym „Ukroboronprom" na dostawę 1000 ton stali pancernej Armstal-500 dla spółek tego koncernu w Kijowie, Lwowie i Charkowie. Z zakontraktowanej partii dostarczono już podobno 400 ton.
Spółki holdingu „Ukroboronprom” miały z tej stali wykonywać opancerzenie produkowanych u siebie pojazdów pancernych Dozor-B, BTR-3, BTR-4, BM "HOLD" itp. itd.
 
 Wybrano polski pancerz Armstal-500, ponieważ jest on stosowany od 2011 roku w Stalowej Woli do produkcji polskiego pojazdu pancernego "Mista" (bliźniak Dozor-B) na charkowskiej licencji, a Ukraina sama nie produkuje odpowiedniej stali o standardach UE i NATO.
 
Jednak ukraińskie opancerzenie wykonane z tej stali nie zachowywało się tak jak w polskich pojazdach pancernych. W czasie użytkowania konstrukcje samoczynnie pękały wzdłuż spoin, niszczył je także konwencjonalny pocisk kalibru 5,45 mm, który z definicji nie powinien wyrządzać szkód w opancerzeniu z Armstal-500.
 
W lwowskim zakładzie pancernym sprawdzono nowe arkusze, które były przygotowywane do spawania kadlubów, arkusze te nie miały właściwych dla stali armstal-500 oznaczeń, a istniejące oznakowanie wskazywało, że nie jest osłona z deklarowanej stali pancernej.
Pobrano próbki metalu z popękanego kadłuba poj. pancernego i przekazano je do badania w laboratorium DP "Pivdenmash". Chemiczna i mikroskopowa analiza próbek wykazała, że nie jest to stal ARMSTAL-500, a specjaliści z laboratorium ocenili, że skład i zawartość zanieczyszczeń w metalu mogą wskazywać na nierdzewną stal stopową typu 30HNMA produkowaną w rosyjskiej hucie Novolipetsk Iron and Steel Works (NLMK).
 
NLMK produkuje stal w Rosji, ale uszlachetnienia ją do Belgii. Niemniej nie jest to stal nadająca się na opancerzenie pojazdów.
Pojawiły się spekulacje, że problemy z „polskim opancerzeniem” mogą być wynikiem tego, że ukraińscy biznesmeni nabyli „polską stal pancerną” przez szereg pośredników w belgijskim NLMK Clabecq.
 
Rosyjska firma NLMK, która znajduje się w Lipieck potwierdza, że dostarcza swoją stal do Belgii gdyż NLMK Clabecq i NLMK La Louviere  są to europejskie firmy, które specjalizują się w uszlachetnianiu płyt stalowych produkowanych przez rosyjski Novolipetsk. Następnie Belgowie sprzedają ową ulepszoną stal i inne stale stopowe na szerokim rynku międzynarodowym, w tym także są dostawy na rynek polski i ukraiński.. Robią to za pośrednictwem swoich oficjalnych partnerów "Alpha Techno Import" i „Alpha Techno Service", które znajdują się w tym samym budynku.
 
Niemniej NLMK oficjalnie zaprzeczył, że brał udział w ukraińskim szwindlu stalowym.  
 
Z finansowego punktu widzenia, to taki szwindel się oplaca, bo oficjalna cena polskiego pancerza wynosi około 111 tys. rubli. za tonę. Całkowita waga kontraktu to 1000 ton. Natomiast w grudniu 2015 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Żytomierz” nabyło w Alpha Techno Import stal o różnych grubościach na łączną kwotę 1 272 903.92 hrywien.
  
Dziwne jest natomiast, że polski producent stali pancernej nie komentuje powyższej afery, w której główną rolę odgrywa jego pękająca „polska stal pancerna” nie spełniająca deklarowanych wymogów UE i NATO. Nie wiadomo więc, czy jest jakiś udział polskiego producenta stali w szwindlu podmiany stali oraz czy stal armstal-500 została dostarczona na Ukrainę a następnie sprzedana np. do Rosji, co może być ciekawym wątkiem wobec sankcji nałożonych na Rosję, czy też może kontraktu nie zrealizowano. Niemniej opinia o tej stali podupada w kontekście tej afery i milczeniu producenta.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
COGNOR -3,14% 1,85 2019-03-20 12:01:07
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.