Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,28 zł , zmiana od tamtej pory: 45,31%

Spojrzenie fundamentalne od strony akcjonariusza

Zgłoś do moderatora
Witam.

Na tym forum wielokrotnie przewija się wątek "jak to możliwe że kurs spółki z takim potencjałem rozwoju, ze skokowym wzrostem przychodów i zysku, spada zamiast rosnąć"
Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytania kierując się analizą fundamentalną.

Jednym z istotnych aspektów oceny jakości zysków jest przyjrzenie się, jak bardzo firma osłabia/wzmacnia akcjonariuszy. POZ znacznie zwiększył liczbę wyemitowanych akcji w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poprzez nową emisję. Ta emisja akcji stanowiła wartość majątku Agnes wniesionego do POZ wg wyceny (nie zagłębiam się w samą wycenę, jej jakość i wiarygodność). Niezależnie od tego, fakt jest taki, że każda akcja otrzymuje teraz mniejszą część zysku. Mówienie o dochodzie netto, bez zauważania zysku na akcję, to rozpraszanie się przez duże liczby, ignorując mniejsze liczby, które mówią o wartości akcji. 

Oto niepokojące sygnały od strony fundamentalnej:

1. Kwartalny zysk netto na akcje. Porównując wyniki za QI 2019 i Q2 2020 łatwo zauważyć, że mimo że zysk netto zdecydowanie urósł, to jednak zysk netto na jedną akcję spadł z 0,187 na 0,16.
2. Zysk netto firm (12 miesięcy; nie chodzi o rok kalendarzowy, tylko 12 ostatnich miesięcy do 12 wcześniejszych miesięcy)Tu również mamy spadek z 7,39% na 5,82%
3. Pokrycie zadłużenia. Tu również warto odnotować, że zadłużenie nie jest dobrze pokrywane przez operacyjne przepływy pieniężne

Te 3 elementy mogą ważyć na postrzeganiu POZ przez potencjalnych, fundamentalnych inwestorów. Nawet w sytuacji gdy wskaźniki cenowe krzyczą wręcz o atrakcyjności wyceny.

Przed akcjonariuszami odkładane już 2 razy wyniki za półrocze. One pokażą tendencję w kwestiach, o których pisałem powyżej.
Po ich publikacji warto spojrzeć na ww 3 elementy.

Zapraszam do merytorycznej i kulturalnej dyskusji.
Pozdrawiam!

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
POZBUD 1,09% 1,86 2020-11-23 16:48:56
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.