Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,64 zł , zmiana od tamtej pory: -35,31%

Smutny czas dla franczyzobiorców

Zgłoś do moderatora
Co wynika z komunikatu i aneksu:

Sfinks musi przelać na konto BOŚ 3 mln zł (do tej pory były zablokowane), które były zabezpieczeniem zobowiązań Sfinksa w stosunku do banku. BOŚ może z tej kwoty na bieżąco pobierać środki wynikające z zobowiązań Sfinksa, o ile Sfinks nie będzie się wywiązywał ze swoich zobowiązań, dodatkowo Sfinks zobowiązany jest do uzupełniania ewentualnych „braków” w wysokości kwoty będącej zabezpieczeniem. Ewentualna kara podwyższenie marży o 2%, wypowiedzenie umowy kredytowej, podwyższenie opłaty za korzystanie z gwarancji.

Dodatkowe dla banku zabezpieczenie Umowy Linii Gwarancyjnej, to możliwość przejęcia wierzytelności wynikających z umów franczyzowych (wierzytelności tzn. kary ale również opłaty franczyzowe i inne zobowiązania np. związane z koniecznością zapłaty za zdezelowane urządzenia kuchenne które w ramach przejścia na franczyzę ma wykupić nowy franczyzobiorca). To zła wiadomość dla franczyzobiorców byłych i obecnych, Sfinksowi może zależeć na tym żeby tych zobowiązań było jak najwięcej. Topienie byłych i obecnych franczyzobiorców może być dobrym pomysłem na biznes. Oznacza to tylko tyle że w zasadzie stroną umów franczyzowych (franczyzodawcą) staje się bank. Ubiegłoroczny pomysł z przechodzeniem na franczyzę nabiera sensu, tzn. przerzucenie wszystkich kosztów na byłych operatorów a obecnych franczyzobiorców.

Sfinks zobowiązuje się pod rygorem kary (dodatkowy 1%) do zapewnienia miesięcznych wpływów na rachunek Spółki w BOŚ – nie będzie już możliwości „wachlowania” pieniędzmi/przelewami, tzn. w tym miesiącu płacimy tym a dopiero w następnym bankowi.

Reasumując pętla na szyi Sfinksa zaciska się, zagrożenie utraty środków na bieżącą działalność, wszystko będzie przejmował bank.

Ale nie jest tak źle, za chwilę wyjdzie optymistyczne info o uruchomieniu kilku restauracji Sphinx, oczywiście we franczyzie (czytaj wyżej), statek tonie a orkiestra gra dalej   

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
SFINKS -0,96% 0,41 2021-01-20 16:44:24
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.