Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  11,00 zł , zmiana od tamtej pory: -7,27%

SEKO - analiza raportu za 2020r

Witam,
przejrzałem raport roczny opublikowany przez SEKO.
Poprzedni raport analizowałem w tym poście:

https://www.bankier.pl/forum/temat_wyniki-za-1-2-2020,39450599.html

polecam się zapoznać aby mieć ciągłość sytuacji spółki. Przedstawione analizy są oczywiście tylko wyrazem moich spostrzeżeń.

Sytuacja kształtuje się niestety słabo (podobnie jak za pierwsze półrocze opisane w linku powyżej).

1) PRZYCHODY SPADAJĄ
jest to podwójnie słaba sytuacja, gdyż ceny żywności silnie urosły przez ostatni rok i produkty SEKO nie powinny być pod tym względem wyjątkiem. Wskazuje to moim zdaniem na spadek popytu na produkty spółki, co w przypadku działalności niskomarżowej jest niepokojące. Jak pisałem w opisie ostatniego raportu - już poprzednio zmniejszyła się sprzedaż na rynki zagraniczne, co przy silnym Euro jest podwójną stratą. Koszty na porównywalnym poziomie, choć podwyżki cen energii elektrycznej przyniosą pewnie negatywne zmiany także i w tej kwestii.
Cytat ze sprawozdania:
"Największym składnikiem kosztów produkcji Spółki są koszty zużycia materiałów i energii."
"Wielkość produkcji w ujęciu wagowym zmniej szyła się o 2,8% w stosunku do 2019 r., zaś przychody
ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów zmniejszyły się o 3,1%."
"W2021 r. obserwowany jest wzrost cen śledzi w szczególności posiadających certyfikat
zrównoważonego rybołówstwa (MSC). Przewidywane jest także dalsze utrzymywanie się cen na
wysokim poziomie."

W liście do akcjonariuszy p. Kustra wspomina, że warunki prowadzenia biznesu są trudne i póki co takie pozostają. Inwestycje w spółce są ograniczone (w zeszłym roku przepływy inwestycyjne wyniosły -13 mln, w tym roku niestety są dodatnie czyli spółka nie zbilansowała nawet amortyzacji (tego nie jestem pewien). Aktywa trwałe w spółce spadły o 2 mln zł)

Warto nadmienić, że gdyby nie dotacja prawie 3 mln, zysk z działalności operacyjnej spadłby o połowę r/r. Rozumiem, że jest to dotacja z tarczy, więc połowę trzeba będzie oddać, a kolejnej już nie będzie gdzie mimo wszystko mamy teraz lockdowny jak przed rokiem...

2) ZYSK NETTO SPADŁ O 35%
Pewnie zastanawiacie się nad dywidendą. Wg polityki firma wypłaca do 50% zysku netto. Patrząc na dane jest to średnio około 40-45%. Jak w tym chudym roku wypłaci 40%, da to max 30 gr na akcję. Poprzednio było to 45 gr.

3) DROGIE EURO
Słaby złoty oznacza wysoki koszt surowca dla SEKO, który jest ściągany zza granicy. Z kolei sprzedaż produktów spada, marża jest bardzo niska (2,5%) i spada więc sytuacja jest patowa.

"w2020r. koszty zakupów surowca rozliczane w walutach obcych sięgnęły 11,1 mln EUR przy przychodach
walutowych na poziomie 4,1 mln EUR oraz 0,2 mln USD"

90% produktów SEKO trafia na polski rynek.

Ze sprawozdania:
"Głównymi konkurentami Spółki są firmy: Lisner Sp. z o.o., Graal S.A., SuperFishS.A., Dega S.A., Frosta Sp.
z o.o. oraz Contimax S.A. Ponadtona rynku istnieje szereg mniejszych podmiotów zajmujących się
produkcją marynat, mrożonek oraz konserw rybnych. Ewentualne nasilenie konkurencji na rynku
może niekorzystnie odbić się na wynikach finansowych Spółki. "

Konkurencja niestety jest spora i na półkach bardziej widoczna niż SEKO. Z tego co wiem, SEKO nie produkuje dla żadnej z marek własnych Biedronki, Lidla itp...

Ogólnie warto samemu przejrzeć raport i porównać wyniki. Mnie niestety nie napawają optymizmem. Dzisiejszy spadek kursu o niemal 10% jest moim zdaniem wynikiem prostej kalkulacji, że poprzednie silne wzrosty nie mają przełożenia w wynikach finansowych. Już w wynikach za 1 półrocze widziałem słabe perspektywy, niestety nic się nie zmieniło

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
SEKO 0,00% 10,20 2021-07-27 15:10:56